
© LAP.bg
Ръцете... горе... сега... движим..." Ако сте почитатели на волейбола, почти сигурно тези указания са ви пределно близки. С тях диджей Теди Джорджо напътства публиката по време на мачовете на мъжкия национален отбор в опит да създаде вълнуваща атмосфера.
Водещият доби популярност със срещите във Варна, където в годините преди изграждането на "Арена Армеец" (а и след това) волейболните национали се чувстваха като у дома си и приемаха голяма част от мачовете си. В баскетбола мъжкият отбор на България също често играе извън София, като последните срещи от квалификациите за световното се проведоха в "Арена Ботевград".
Футболните национали обаче от години почти без изключение играят в столицата. Това носи предизвикателства пред Българския футболен съюз (БФС), който обмисля идеята да търси разнообразие.
В основата на тези намерения стои желанието да се достигне до по-широка публика. Инфраструктурата в страната, от друга страна, силно ограничава възможните решения.
По-близо до феновете
Преди дни българският национален отбор прие Босна и Херцеговина на "Лудогорец арена" в Разград за приятелска среща. Това беше едва вторият мач за новия век, който се провежда извън София.
Предишният случай също беше контрола - в Бургас при загубата с 0:1 от Уелс на 22 август 2007 г.
© БФС Резултатите от проучването на БФС говорят красноречиво
"Идеята за мачове извън София е жива отдавна", каза пред "Дневник" заместник-изпълнителният директор на БФС Павел Колев. Стремежът на футболния съюз е да има мачове - включително и официални, които да се играят в други градове.
За предстоящите срещи в новия турнир Лига на нациите са заявени Националният стадион "Васил Левски" и "Лудогорец арена". Оттук насетне само от БФС зависи къде ще се играят домакинствата, като най-късно 90 дни предварително решението трябва да бъде обявено.
В последните два квалификационни цикъла националният отбор имаше затруднения да привлече много хора на "Васил Левски". Четири от последните десет официални домакински мача събраха по по-малко от 5000 зрители.
Проучване на БФС даде отговор коя е основата причина запалянковците да не ходят на мачовете - това, че им е далеч. "Имаме нужда мачове да се играят извън София заради идеята да промотираме националния отбор. На първо място в анкетата като причина да не посещават срещите хората посочиха, че им е далеч. Когато към разхода за билет се прибавят разходите за път, а и за преспиване, за част от хората става финансово невъзможно да посещават мачове в София", обясни Колев.
В идеалния център
По думите му още през 2015 г. той е завел делегация на УЕФА в Стара Загора, за да инспектират стадион "Берое". Желанието било България да играе мачове там, тъй като градът е в центъра на страната и е достъпен за привърженици от различни точки.
Тогава от УЕФА дали насоки какви са най-евтините варианти стадионът да бъде пригоден. Едно от изискванията било да се изгради трибуна срещу централната, но въпреки подготвянето на проект до момента резултат няма.
От пресслужбата на "Берое" заявиха пред "Дневник", че проектът е за сектор с капацитет 3500-4000 места. От общината в Стара Загора са заявили, че не разполагат средства, а в момента и клубът не може да си позволи изграждането. Така вариантът за стадион "Берое" остава отворен, но за бъдещето.
© LAP.bg
Колев обясни, че на практика извън "Васил Левски" единственият друг стадион, който може да приема мачове на националния отбор, е "Лудогорец арена". По думите му съоръженията в Ловеч и Бургас не стоят на дневен ред, като при "Лазур" основните затруднения са свързани с липсата на поддръжка.
"Най-големият проблем с Разград е липсата на хотели. Освен това УЕФА има изискване стадионът да е на до час и половина с автобус от летището, като в случая на Разград летището във Варна е горе-долу на границата", каза зам.-изпълнителният директор на БФС.
Въпреки това Разград може да приема официални мачове на футболните национали. За приятелските срещи възможностите за домакинство на други стадиони не се увеличават, обяснява Колев. "Дори сега от Босна се учудиха защо искаме да играем в Разград. Когато преговаряме за приятелски срещи, всяка федерация поставя своите изисквания, а те обикновено са свързани с това летището да е близо, да има хубав хотел и добри условия."
В БФС са останали доволни от първия опит с домакинство в Разград. За мача с Босна са били продадени над 3000 билета, като според Колев заради студа част от хората са се отказали да присъстват, макар да са имали пропуски.
"Няма как да не сме доволни от Разград и от предложените условия. Хората на стадиона вече имат голям опит с организирането на мачове на високо ниво. Очаквахме да има повече хора и вероятно при хубаво време щяха да присъстват 6-7000 зрители", посочи той.
Изпълнителният директор на "Лудогорец" Ангел Петричев каза, че за клуба е чест да е домакин на подобни мачове. Шампионите имат интерес и занапред техният стадион да приема мачове на националния отбор, като според Петричев големите печеливши ще са привържениците в региона, както и местната община.
truly
Рейтинг: 812 НеутралноКолкото и да ги промотирате, няма да се вдигне интереса. Български футбол няма. Няма ги детските школи, няма я любовта към футбола. Има връзкарство, черно тото и поп-фолк. Спортът у нас е само на хартия. С такива министри и шефове на федерации не очавам повече.
4ort
Рейтинг: 1181 НеутралноИ на Марс да играят, все ще губят.
fifiperoto
Рейтинг: 420 НеутралноКъдето и да отидат няма ли победи, няма и публика.
Шехерезадник
Рейтинг: 358 НеутралноИзбягах от училище за да отида на "Юрий Гагарин" , където бе дошъл за контрола европейския шампион - ФРГ .
Преди 35 години.
Февруари, след обед, работен ден, кучешки студ и 17 хиляди на стадиона. Всички като мен - избягали или от работа, или от училище. По онова време безработни и непосещаващи училище нямаше.
Гледах К-Х. Румениге, Шустер, Руди Фьолер, Щилике, братята Фьорстер като извънземни.
И до днес считам Берндт Шустер за най-великия футболист във футболната история.
tokkay
Рейтинг: 678 Неутрално"На първо място в анкетата като причина да не посещават срещите хората посочиха, че им е далеч."
No Pain No GainЕхо, една трета от българите живеят в София и околностите. Те няма ли да имат разходи, ако мачовете са на м....а си? Ако имахме национален отбор, който ставаше за гледане, нямаше да има нужда от решаването на подобни казуси.
Неизвестен извършител
Рейтинг: 259 Неутрално"Проучване на БФС даде отговор коя е основата причина запалянковците да не ходят на мачовете - това, че им е далеч."
Учтиво бих ги посъветвал да си пуснат изследването в тоалетната. Ние вече по телевизията не ги гледаме. Щото ми играят с Люксембург и Босна, че и от тях падат.
dejmos
Рейтинг: 2353 НеутралноИма ли живот извън София ?? Добре е да спрем дотук въпроса ....футбол /икономика .........и тн
tokkay
Рейтинг: 678 НеутралноДо коментар [#6] от "Неизвестен извършител":
No Pain No GainАз живея на 15 мин пеша от националния, но не стъпвам и вероятно скоро няма да стъпя на мач на български отбор. На толкова ми е и операта, но почти не пропускам постановка.
macholibre
Рейтинг: 228 НеутралноИ аз това си мислех. Пловдив пък е на час и половина път по магистралата. Дори с БДЖ порочно известни с бавните си влакове е възможно това разстояние да го вземеш за 2 часа.
В този ред на мисли няма да е зле в Майна Таун да помислят най-накрая за варианта да имат сносен стадион. Не е като да не им трябва... И Ботев, и Локомотив през последното десетилетие играха в евротурнирите по няколко пъти, но нито един мач не се игра в Пловдив. Какво им пречи да говорят с общинарите и да оправят стадион "Пловдив" например, където да играят някое дерби или мач от Лига Европа, докато си оправят клубните стадиони? Мач на националите там също бих привлякъл голям интерес, защото града е футболен отвсякъде.
Но както се спомена качеството е ниско и дори безплатни билети да сложат от БФС посещаемостта трудно ще се вдигне.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
kirilspasov
Рейтинг: 240 НеутралноИдеята да играе националния отбор в различни градове е добра.... Именно затова се нарича НАЦИОНАЛЕН ОТБОР.... за съжаление нито в Пловдив, нито във Варна, нито в който е друг голям град има читав в стадион.... Това е големият проблем...
eminem9876
Рейтинг: 325 НеутралноТрябва държавата да спре финансирането на националния отбор и отбора да си търси спонсори. Така трябва да е в спорта. Например, ако Мтел спонсорирират отбора отбора може да се прекръсти на Мтел.
pavelsilistra
Рейтинг: 673 НеутралноСлед като националите ни играят контрола на стадиона на унгарско село, могат и на провинциалните български стадиони.
Каквото представлението, такава и публиката !
selqnin
Рейтинг: 1981 НеутралноВъв Велико Търново се намира един от петте най-добри стадиона в България : -дренаж, отопление на тревата, осветление и всичко необходимо за един добър футболен мач.За логистиката и базите за настаняване на отбори и фенове няма какво да говорим. Средищното място и добрите транспортни връзки също са добри референции.
majorman
Рейтинг: 680 ВеселоПроблемът на "В. Левски" бил, че в четири мача от последния цикъл събрал под 5000 човека, затова отиват в Разград, където събират... 3000 души!? Е голям напредък, няма що!
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of maneminem9876
Рейтинг: 325 НеутралноСпоред мен трябва да се променят правилата на играта. Да има 4 пулувремена по 15 минути. Да маже и да се подава топката с ръце и целта да се вкара гол независимо дали с ръце или крака. Също и ако има нещо успорвано да се спира часовника и докато съдията невиди няколко пъти на запис, какво е станало да не се почва игра.
caterpillar
Рейтинг: 322 НеутралноДо коментар [#4] от ""Литекс" стана ЦСКА":
76та май беше , когато баща ми ме заведе там на мач с Полша. Бяха трети от предното светожно.
Е покрива на блока отсреща беше пълен.
Сега се симулира строителство там. ....
Lou
Рейтинг: 1549 НеутралноПо съветски тертип всичко трябва да е централизирано на едно място - правителство, парламент, жълти павета, национални стадиони, столично жителство... Така беше 45 години и все още е така. С националния отбор също. София е градът с най-много футболни фенове - над 1,2 млн фена на Левски и ЦСКА. Плюс още стотици фенове, преселили се в София от други градове. И на националния ходят само 5 000 души. Явно няма никакъв интерес. Дори в Разград, едно малко провинциално градче посред срежната зима, отидоха 3000 души.
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"Преди 11 години присъствах на мача срещу Уелс в Бургас. Беше събитие. Бургазлии живеят на 400 км от София и не могат всеки път да посещават националния. Стадионът беше пълен, дори на трибуната без седалки имаше хора. Дори смея да твърдя, че с тези близо 18 хиляди зрители на Лазур този мач беше най-посетеният и досега през новия век. Но след това БФС отново върна национала в София, за да го гледат една маршрутка хора.
В Испания нямат национален стадион. Националът им играе всеки мач на различен стадион. Преди години имаше мач дори в Елче, едно малко провинциално градче. Играли са и във Виляреал - с 50 хиляди души население, което е приблизително равно на един столичен квартал. Но какво разбираме вие българите, че да се сравняваме със световния и европейски шампион Испания, ръгай всички мачове в София и това е.
Трагедията е с Лазур. Само преди 7-8 години това беше най-хубавият български стадион, който дори беше близо до лиценз за мачове от груповата фаза на ШЛ. Днес вече на него мачове от А група не се играят, не е ясно кой го поддържа, кой го притежава. Бургас ма два огромни стадиона - Лазур и Черноморец. Единият е в окаяно състояние от 20 години, а другият вече не може дори да покрие изискванията на УЕФА. И двата бургаски отбора догодина ще играят при аматьорите с младежки състави.
macholibre
Рейтинг: 228 НеутралноДо коментар [#14] от "selqnin":
Теренът може и да е в добро състояние, но трибуните там са ужас. :) Няма начин международен мач да се проведе в Търново.
selqnin
Рейтинг: 1981 НеутралноКои трибуни са ужас, че не се сещам???
От уважение към фактите:
Преди 2 години подмениха ВСИЧКИ седалки, сектора за гости е ремонтиран, санитарни възли, съблекални,1 съдийски стаи - също!!!!
Впрочем международни срещи от Европейски младежки квалификации ВЕЧЕ се провеждаха във Велико Търново.
loyola
Рейтинг: 8 Неутрално"Интереса клати феса", това важи в пълна сила за този казус. Пловдив, Варна, Бургас, Търново, Ловеч, Стара Загора - спокойно може поне един стадион в тези градове да се оправи. Никой от управляващите няма келепир от това обаче. Затова стадион по-голям от "Васил Левски" тъне в разруха в Пловдив. Само се оправдават с това, че нямало да има зрители. Пълни глупости! Стига да го направят както трябва и да има сигурност по стадионите, цели семейства ще ходят по мачове с децата. Футболна среща, хапване, малко атракциони за децата покрай стадиона и ето пълноценен семеен съботен/неделен ден. Кой ли го интересува обаче от управляващите за това! Стига им да си взимат заплатката и да вегетират на държавна позиция...само за подкупи се размърдват.
Petleshev
Рейтинг: 2990 НеутралноДо коментар [#5] от "tokkay":
Бивш tww09306483.Така ли...? Пък тия дето не живеят в София, но трябва да пътуват често, заради зверската централизация наложена през социлаизма, те нямат разходи?!?
Казваш, трябва да им е удобно и евтино на тия, дето живеят в София? Останалите, да се оправят. И не само, за футбола...!
V. Uzunov
Рейтинг: 217 НеутралноСтара Загора е геометричният център, но логистичния е Пловдив, до който се стига еднакво бързо - 2,5 часа или по-малко от почти всякъде... има хоетели, но летището е келяво. Трябва да има и читав стадион на морето, та ако идват примерно швейцарци, лихтенщайнци да ги цакаме по надмоврска височина и влажност на въздуха... и един в Самоков или Смолян по същата причина...
Шехерезадник
Рейтинг: 358 НеутралноМислех да напиша и за този мач, благодаря, че го направи вместо мен.
Аз тогава бях съвсем малък, не помня нищо от самия мач, но си спомням пълните трибуни.
Мачът беше през лятото и се бяха изсипали поляци от цялото Черноморие.
Навярно точно поради тази причина е бил определен да се играе във Варна.
После четох някъде, че това е бил най-посетения откъм чуждестранна агитка футболен мач в България.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
macholibre
Рейтинг: 228 НеутралноДо коментар [#20] от "selqnin":
"В" сектор, където се настаняват гостуващите фенове. Това, че е излят бетон не прави стадиона качествен. За целия този сектор има точно ДВА входа, което е крайно недостатъчно. Бил съм на мач в Търново, не драскам просто някакво мнение.
betona
Рейтинг: 513 Неутралноами че то сига точно в прованса има некви остатаци от футбол .и сред аматорите. краино времи е да стане аматорски футбула докат оште не гу е изал питбула на лакумията на тулупите с кустумите. но нема неоредени сметки и никои не е по голем от футбола.
D49
Рейтинг: 0 НеутралноНе, няма никакъв живот извън СтолИцата. Измират хората и ...щъркелите.
Централизация по съветски - щото така по-лесно се контролира "матриаала"...
Футболистчетата-чалгаджийчета където и да играят - никой вече не ги гледа. Дори по телевизията.
sbk
Рейтинг: 567 ВеселоДо коментар [#23] от "V. Uzunov":
И какъв толкова логистичен център е Пловдив: все пак не говорим само за Източна Румелия. Княжеството къде го оставяш?
Пловдив е логистичен център за територията южно от Балкана, но София събира в себе си 3 магистрали, по които могат да пристигат фенове и от Северна България и от Македония. Говорим за влак, автобус и автомобил. Айде - и самолет. Толкова за логистиката.
Има и друг аспект: хората в София, за разлика от тези в провинцията, са презадоволени от събития - спортни, културни, политически и т.н. Това автоматично води до разводняване, спад на интереса от посещения и само събраното на едно място милионно население и добрите транспортни връзки донякъде спасяват ситуацията. Ако отборът играе на ротационен принцип, примери за което приведоха по-горе, стадионите ще бъдат по-пълни.
И разбира се: публиката се влияе от качеството на играта. Няма какво да се лъжем.
stenlyaka
Рейтинг: 1210 ВеселоИ извън София може да се играе , но никъде не може да се гледа !
....по чисто естетически причини
Storm Rider
Рейтинг: 389 НеутралноСтадион "Пловдив" е най-големият стадион в БГ (50 000). Намира се на прекрасно място и е недовършен, но почти готов. От 25 год е зарязан и се руши. Използва се само пистата..
Толкова ли е трудно за една държава да отдели няколко милиона, да го довърши, да го лицензира, да оправи прилежащата инфраструктура и да стане национален стадион. Това е нещо елементарно и може да стане бързо.. Даже македонците направиха нов стадион и приеха финал за суперкупата на Европа.
Очевидно въпросът ми е риторичен за коя да е нормална държава. Ние обаче сме маймунска страна, в която всичко се прави напук на логиката и на здравия разум.
Простотията, мърлящината и продажността ще ни затрият.
primerno
Рейтинг: 308 НеутралноДо коментар [#15] от "majorman":
Ама пък наемът му ще е по-нисък на този в Разград, така че все кирия.
V. Uzunov
Рейтинг: 217 НеутралноЗа София е ясно, тук се говори за стадион в провинцията. От която и да е точка на Княжеството (освен дуранкулак и силистра) може да се дойде до Пловдив за най-много 3,5 часа... ама дайте първо футбол да създадем, тогава стадиона е лесен...
peron
Рейтинг: 531 НеутралноВ България има няколко града с футболни традиции и широка фенска маса - София, Пловдив и донякъде Стара Загора и Русе. Всичко друго е на нивото на футболните качества на националния ни отбор. Може би, ако имаше хубав стадион в Пловдив щеше да е пълен винаги, а и чисто географски, градът е удобен на много околни региони, особено с приличната инфраструктура в Южна България.
Yotce
Рейтинг: 1423 НеутралноДо коментар [#31] от "Storm Rider":
Стадион Пловдив може и да е замислен като спортно бижу, но истината е, че в момента това съоръжение е полуразрушено, освен това достъпът до него е много затруднен за хора от други градове. Основното му предимство е, че е много голям... не, че някога би се напълнил. В момента изборът е да дойдат 5000 в София, защото толкова им се ходи на мач, или 5000 в Разград, примерно, защото стадионът събира толкова.
ham
Рейтинг: 426 ВеселоВ този си комерсиален вид ,футболът се превръща в още по-голяма глупотевина. Празните стадиони,са показателни.Това , че Гела и БФС си разменят любезности,не изненадва никой,хванали са конеца,на вече спуканият балон,НАРЕЧЕН ПРЕДИ ГОДИНИ,ЦАР ФУТБОЛ!
Fred
Рейтинг: 1762 ВеселоСъщо всеки отбор да има право на 5 падания в наказателното поле след което да се свири дузпа независимо дали е имало нарушенияе :) Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.