Легендата на ски бягането Марит Бьорген обяви края на кариерата си

В рамките на три дни втори легендарен спортист на Норвегия обяви края на своята кариерта. След като в началото на седмицата това направи Краля на биатлона Оле Ейнар Бьорндален, легендарната ски бегачка Марит Бьорген също обяви, че спира. 38-годишната състезателка се оттегля след 19 години в Световната купа.

"Чувствам, че вече нямам същата мотивация, за да продължа със 100% за още един сезон. Затова се оттеглям с ясното съзнание, че съм дала всичко от себе си", каза Бьорген пред NRK.

В знаменитата си кариера Бьорген спечели 114 пъти в 303 старта от Световната купа, Тур де ски и северните дисцилини. Норвежката е най-успешната състезателка в ски бягането, а освен това държи абсолютните рекорди в историята на този спорт по брой на победи.

Бьорген спечели четири пъти Световната купа в ски бягането, пет пъти малката купа в спринта и три пъти тази в дистанционните стартове. Норвежката се доказа като най-универсалната ски бегачка, способна да печели в спринтовете, щафетите, както и маратонските стартове на 30 километра. Бьорген постигна успехи и в скиатлона (съчетание на класически и свободен стил).

На зимните олимпийски игри в Пьонгчанг тя спечели пълен комплект медали – злато в щафетата 4х5 км и на 30 км класически стил, сребро в скиатлона, както и бронзови отличия на 10 км свободен стил и отборния спринт.

Бьорген стана най-успешният състезател на зимни олимпийски игри след Пьонгчанг, като има 15 медала (осем златни) срещу името си. Тя изпревари с два медала Оле Ейнар Бьорндален и с три друга легенда в ски бягането Бьорн Дели.