"Сити" спря пропадането с впечатляваща победа над "Тотнъм"

След трите поредни загуби в рамките на десет дни, "Манчестър сити" отговори подобаващо и победи "Тотнъм" с 3:1 като гост на "Уембли", с което направи решителна крачка към титлата. "Гражданите" са на една победа от това да си гарантират златните медали, а могат да го направят и в случай че градският съперник "Юнайтед" загуби от "Уест Бромич" в неделя.

Попаденията за "Сити" отбелязаха Габриел Жезуш, Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг, а точен за домакините беше Кристиан Ериксен.

С успеха на "гражданите" в Лондон беше сложен и край на серията от 14 мача без загуба на "Тотнъм". "Шпорите" не бяха имали толкова силен период от поредица с 20 поредни срещи между януари и август 1967 г.

Тимът на Пеп Гуардиола може да се похвали като единственият този сезон, който успя да спечели като гост и срещу трите големи клуба от столицата – "Арсенал", "Челси" и "Тотнъм".

Първата част мина във вихрено темпо, като и двата тима показаха желание да се надиграват. "Гражданите" имаха по-голямо притежание на топката, а играта им на висока скорост се оказа непосилна задача за защитата на "шпорите". Това доведе и до първия гол в мача, вкаран от Жезуш.

Бразилецът се разписа след асистенция на капитана Венсен Компани в 22-ата минута, като малко преди това пропусна да се разпише.

Попадението на Жезуш беше под №250 за "Сити" при Пеп Гуардиола в едва 108 мача. От въпросните голове 21 са дело на Жезуш, а най-много има Серхио Агуеро (63).

Три минути след първия гол "Сити" получи право да изпълни дузпа, но повторенията показаха, че реферът Джонатан Мос сгреши. Той правилно маркира нарушение на Юго Лорис срещу Стърлинг, но се видя, че нападателят на "гражданите" беше извън наказателното поле.

Точен от 11-те метра беше Гюндоган, който стреля безпощадно в десния ъгъл.

Три минути преди почивката "Тотнъм" успя да се върне в мача с гол на Ериксен. Плеймейкърът на "шпорите" имаше голям късмет, след като Аймерик Лапорт тръгна да му избива топката, но тя рикошира в подбедрицата му влезе в мрежата.

С попадението си в 42-ата минута датчанинът достигна до бройката от 10 през сезона. Това му се случва едва за втори път, откакто играе за тима от Северен Лондон след сезон 2014-15.

През втората част темпото не беше толкова високо, макар "Тотнъм" да имаше превес в самото начало. Постепенно обаче устремът на домакините спадна и "Сити" пое контрол над двубоя.

В 71-ата минута Стърлинг можеше да сложи точка на спора, след като буквално се подигра с Лорис и защитата на "Тотнъм", но се засуети пред опразнената врата и Вертонген изби изстрела му.

Гуардиола е доволен от победата.

Все пак минута по-късно нападателят с №7 се реваншира. Жезуш стреля след разбъркване при корнер, Лорис първоначално спаси, но при добавката Стърлинг не сгреши – 3:1.

Постижението на "Сити" на "Уембли" е още по-значимо, след като "Тотнъм" губи едва за втори път през сезона като домакин. Първият беше при откриването на кампанията срещу "Челси" на 20 август (1:2).

Освен това за пръв път от повече от четири години "Тотнъм" допусна три гола като домакин във Висшата лига. Това се случи през март 2015 г. при 4:3 срещу "Лестър".