"Кливланд" започна плейофите в НБА с катастрофална загуба

Отбор с Леброн Джеймс в състава не беше започвал плейофите със загуба от 2012 г.

Шампионът на Източната конференция "Кливланд кавалиърс" започна с катастрофална загуба плейофите в Националната баскетболна асоциация (НБА). "Кавалерите" изиграха един от най-слабите си мачове в директните елиминации след завръщането на Леброн Джеймс и бяха разгромени у дома от "Индиана пейсърс" с 80:98.

Мачът започна кошмарно за "Кливланд", който след 4:4 допусна 14 безответни точки и се озова в тежка ситуация само след седем минути и половина игра. Пропадането на домакините продължи с пълна сила и разликата се увеличи до 20 точки при 30:10. Първата четвърт приключи при 33:14 за "Индиана".

"Кливланд" успя да се събуди в началото на втората част и да намали пасива си до 11 точки при 23:34. "Индиана" обаче бързо си върна контрола върху мача и успяваше да поддържа разликата около 15-20 точки. Краят на първото полувреме дойде при 55:38.

След като в началото на третата четвърт позволи да се стигне до най-голямата разлика в двубоя - 23 точки, "Кливланд" най-накрая успя да напипа верния ритъм и със силна серия в края да намали изоставането си до осем точки при 65:73.

Устремът на "кавалерите" обаче беше спрян още на старта на последната част след няколко отлични стрелби на Виктор Оладипо, Боян Богданович и Домантас Сабонис. Те увеличиха разликата до 17 точки при 88:71 и "Индиана" нямаше проблем да задържи комфортния си аванс до края.

Оладипо беше звездата на вечерта с 32 точки, шест борби, четири асистенции, четири откраднати топки и един чадър. Той вкара 11 от 19-те си стрелби от игра, включително шест тройки от девет опита, а освен това се отличи със солидна игра в защита.

Центърът Майлс Търнър добави 16 точки и осем борби. Богданович пропусна 12 от 17-те си стрелби от игра, но успя да помогне с 15. Ланс Стивънсън се включи от пейката с 12 точки и добра игра в защита срещу Леброн Джеймс.

Джеймс, който изненадващо не отправи нито един изстрел към коша в първите десет минути, успя да запише трипъл-дабъл - 24 точки, 12 асистенции и 10 борби. Той пропусна всичките си четири опита от тройката и общо десет от 17-те си стрелби, като добави и четири грешки.

Неговите съотборници обаче се представиха далеч по-слабо. Останалите четирима титуляри - Кевин Лав (9), Родни Худ (9), Джордж Хил (7) и Джеф Грийн (0) - вкараха само 25 точки, като комбинираха 20 пропуска от 30 стрелби.

Джордан Кларксън също не се представи добре и завърши с шест точки, а Хосе Калдерон и Кайл Корвър записаха по три пропуска от три стрелби за краткото си време на игрището. Джей Ар Смит с 15 точки и Лари Нанс с 10 бяха единствените на малко по-високо ниво извън Джеймс.

"Индиана" записа четвърта победа от пет мача с "Кливланд" през този сезон и втора като гост след успеха със 124:107 в първия им двубой в шампионата, който се игра в началото на ноември. Вторият мач от серията отново е в Охайо - на 19 април от 2.00 ч. След това двата отбора се местят за две срещи в Индианаполис.

Виктор Оладипо беше над всички в мача между "Индиана" и "Кливланд"

Още три мача се изиграха във втория ден от плейофите в НБА. "Бостън селтикс", който завърши втори на изток в редовния сезон, постигна много инфарктна домакинска победа срещу "Милуоки бъкс" със 113:107 след продължения.

"Келтите" водеха с три точки преди последните 11 секунди на редовното време, но "елените" изравниха с тройка на Малкълм Брогдън. Половин половина преди края и Тери Розиър отбеляза от далечно разстояние, за да доближи домакините до победата при 99:96. Крис Мидълтън обаче успя да прати мача в продължение с изключително изпълнение от 11 метра със сирената.

"Милуоки" започна добре в продължението и след няколко отлични отигравания на Янис Андетокумбо поведе със 105:104 след първите две минути. "Бостън" обаче заздрави защитата и не позволи на "елените" да вкарат нито един кош от игра в оставащите три минути.

Ал Хорфорд беше най-полезен за победителите с 24 точки, 12 борби, четири асистенции, три чадъра и две откраднати топки. Розиър завърши с 21 точки, Маркиф Морис се включи силно от пейката с 21, Джейлън Браун добави 20, а Джейсън Тейтъм се отчете с 19 точки, десет борби, четири асистенции и три откраднати топки.

За "Милуоки" Андетокумбо записа 35 точки, 13 борби, седем асистенции и три откраднати топки. Мидълтън вкара пет тройки от седем опита и завърши с 31 точки. Брогдън направи солидно включване от пейката с 16 точки, четири борби и три асистенции.

Ерик Бледсоу беше голямото разочарование в състава на гостите. Той пропусна осем от 12-те си стрелби, направи пет грешки, а накрая напусна игрището за шест лични нарушения.

Лидерът в Западната конференция след редовния сезон "Хюстън рокетс" срещна неочаквано големи трудности срещу "Минесота тимбъруулвс" у дома, но успя да стартира плейофите с победа - 104:101.

"Ракетите" няколко пъти губеха аванс от 10-11 точки и дори се оказаха догонващи при 85:86. Джеймс Хардън обаче не позволи да се стигне до изненадваща загуба на един от двата суперфаворита за титлата, след като отбеляза 12 от 44-те си точки в последната четвърт.

Най-добрият реализатор в редовния сезон отбеляза седем тройки от 12 опита и общо 15 от 26-те си стрелби, като добави осем асистенции и четири борби. Центърът Клинт Капела също се представи много силно - 24 точки след 10 коша от 15 стрелби плюс 12 борби и три чадъра.

Неубедителното представяне на Крис Пол, Ерик Гордън, Тревор Ариза и Пи Джей Тъкър даде шанс на "Минесота", но гостите не се възползваха. Андрю Уигинс беше най-резултатен за "горските вълци" с 18 точки, а още четирима завършиха с двуцифрен точков актив - Дерик Роуз с 16, Джеф Тийг и Джамал Крофърд с по 15 и Джими Бътлър с 13. Карл-Антъни Таунс имаше много тиха вечер и вкара едва осем точки.

В последната среща "Оклахома сити тъндър" победи "Юта джаз" със 116:108 като домакин. Ударното нападение на "гръмотевиците" се развихри срещу една от най-добрите защити в лигата, а над всички беше Пол Джордж с осем тройки от 11 опита и общо 36 точки. Ръсел Уестрбук добави 29 точки, 13 борби и осем асистенции, а Кармело Антъни се отчете с 15 точки.

Новобранецът Донован Мичъл отново беше големият лидер на "Юта" - 27 точки, десет борби, три асистенции и две откраднати топки. Неговите усилия в атака обаче се оказаха недостатъчни.