"Манчестър сити" отпразнува титлата с разгром над "Суонзи"

Новият шампион във Висшата лига "Манчестър сити" изигра първия си мач след спечелването на титлата. През миналия уикенд "гражданите" си гарантираха трофея, след като преследвачът "Манчестър юнайтед" загуби. Сега в първия двубой пред собствена публика като шампион, съставът на Пеп Гуардиола разгроми с 5:0 "Суонзи".

Интрига почти нямаше, след като още в 12-ата минута "гражданите" поведоха в резултата. Давид Силва откри, а четири минути по-късно се разписа Стърлинг. През второто полувреме точни бяха Кевин Де Бройне, Бернардо Силва и Габриел Жезуш.

Успехът е 29-и за "Сити" от началото на сезона, като тимът вече е само на един от изравняване на рекорда на "Челси" от миналия сезон за 30 победи в рамките на една кампания.

Гуардиола не можеше да разчита на контузените Агуеро и Джон Стоунс, както и на наказания Фернандиньо, а почивка получиха Лерой Сане, Николас Отаменди и Кайл Уокър. Въпреки това "Сити" започна много силно.

Още в началните минути "гражданите" имаха няколко шанса, а в 12-ата вече бяха напред в резултата. Атака с марка "Манчестър сити" и няколко бързи подавания изведе Стърлинг в наказателното поле, той върна към връхлитащия Давид Силва и испанецът отбеляза деветия си гол от началото на сезона.

Четири минути по-късно резултатът беше удвоен, а в основата на попадението бяха същите футболисти. Фабиан Делф направи хубаво двойно подаване със Силва и буквално сервира топката на Стърлинг на три метра пред опразнената врата – 2:0.

За английския национал това беше 18-и гол във Висшата лига. Предишното най-добро постижение на Стърлинг за бившия му отбор беше девет гола през сезон 2013-14.

След втори гол "гражданите" свалиха драстично оборотите и само разиграваха топката, правейки го с лекота. През първата част "Сити" си подаде общо 542 пъти, с което постави рекорд по този показател във Висшата лига.

Петима футболисти в небесносиньо пък направиха повече подавания от целия отбор на "Суонзи" (58 паса) за първата част – Гюндоган (89), Компани (87), Лапорт (86), Делф (69) и Давид Силва (68). Притежанието на топката през първото полувреме беше 85 на 15 процента, а "лебедите" завършиха със само два удара. "Сити" отправи шест и всеки един от тях беше точен.

Втората част започна по абсолютно същия начин и след девет минути игра падна трети гол. Негов автор стана Кевин Де Бройне със страхотен изстрел по диагонала. Белгиецът получи пас от Данило, видя че има пространство и напредна, а шутът му изненада Фабиански.

Шутът на Де Бройне, довел до третия гол.

Отбелязването на трети гол не отказа "Сити" да преследва още попадения, а "Суонзи" беше безпомощен да спре шампионите. В 63-ата минута Стърлинг беше повален от Федерико Фернандес в наказателното поле и "гражданите" получиха дузпа.

Изстрелът на Жезуш от 11-те метра беше спасен от Фабиански, но при добавката Бернардо Силва се разписа.

Гуардиола остана доволен от представянето на отбора си.

След четвъртия гол Гуардиола направи бързо трите си смени и пусна на терена младия Фил Фоудън, ветеранът Яя Туре, както и Бенжамен Менди. Французинът, който постави рекорд за най-скъп защитник, лекуваше контузия дълго време и записа първи мач след 211 дни прекъсване.

Две минути преди края на редовното време най-накрая името си сред голмайсторите записа и Жезуш. Туре копна технично топката към бразилеца, а той с глава успя да прехвърли Фабиански.

Габриел Жезуш оформя крайния резултат.

"Сити" вече има 90 точки и 98 отбелязани гола. До края на сезона "гражданите" трябва да изиграят още четири срещи, в които могат да подобрят още рекорди. Върховото постижеине за точки е 95 на "Челси" от сеозн 2004-05, а за попадения – 103 отново на сините от 2009-10.

"Суонзи" остава 17-и в класирането с 33 точки, само на четири пред "Саутхемптън", който е първият изпадащ.

След края на двубоя феновете на "Сити" нахлуха на терена, за да празнуват титлата и дълго време не пуснаха да се прибере Менди. Титлата на "гражданите" обаче ще бъде връчена на тима на 6 май в домакинския мач с "Хъдърсфийлд".