Марк Маркес взе безапелационна победа в Гран при на САЩ

Световният шампион по мотоциклетизъм Марк Маркес спечели за шеста поредна година състезанието за Гран при на САЩ. Пилотът на "Хонда" не остави съмнение в превъзходството на любимата си писта, където никой друг освен него не е печелил. Испанецът взе първа победа за сезона, след като в Бахрейн беше втори, а в Аржентина едва 18-и.

Маркес, който спечели квалификацията в събота беше наказан с три места заради инцидент с Маверик Винялес и трябваше да стартира четвърти. Това не му попречи и още в първия завой испанецът беше втори. Йоан Зарко поведе след добър старт, а Винялес изгуби две позиции. По-назад бяха Андреа Яноне, Валентино Роси и Андреа Довициозо.

Постепенно Маркес поведе и започна да се откъсва, като никой не можеше да следва темпото му. В един момент Яноне беше втори, но италианецът беше изпреварен от Винялес.

До края на състезанието световният шампион нямаше никакви проблеми и финишира спокойно на първото място.

"Моята стратегия беше да започна силно, да натискам здраво и да се откъсна. Ритъмът ми беше добър и съм доволен. Исках да се усамотя на първото място, за да не влизам в дуели", каза след финала победителят.

За Маркес това беше 93-и старт в кралския клас, като той взима 35-а победа и за 65-и път е на подиума.

Той измина състезателната дистанция за 41:52 минути и завърши с аванс от 3.5 секунди пред Винялес. Подиумът дипълни Андреа Яноне със "Сузуки" (+6.704). Топ 10 допълниха Валентино Роси, Андреа Довициозо, Зарко, Дани Педроса (който караше с оперирана китка), Тито Рабат, Джак Милър и Алейш Еспаргаро.

"Насладих се на това състезание, въпреки някои проблеми с предната гума. Щастлив съм, надявам се това да бъде първото от поредица добри състезания", каза Маверик Винялес след състезанието, посещавайки подиума си на покойния Ники Хейдън.

Призьорите в Гран при на САЩ.

След три кръга от началото на сезона в MotoGP лидер в шампионата е Андреа Довициозо с 46 точки, а Маркес има една по-малко. Трети излезе Винялес с 41 пред досегашния лидер Кал Кръчлоу (38 точки). Валентино Роси е едва седми с 29.

Следващият старт през сезона е на пистата "Херес" за Гран при на Испания на 6 май.