"Филаделфия" стигна втория кръг на плейофите в НБА за пръв път от 2012 г.

Джоел Ембийд вкара 19 точки и взе 12 борби за победата на "Фили"

За пръв път от 2012 г. "Филаделфия 76" се класира за втория кръг на плейофите в Националната баскетболна асоциация (НБА). "Сиксърс" постигнаха убедителна домакинска победа със 104:91 срещу "Маями хийт" и спечелиха серията с 4:1.

Джей Джей Редик беше най-резултатен за победителите с 27 точки след пет тройки от десет опит и общо шест коша при 13 стрелби от игра. Джоел Ембийд изигра силен мач и се отличи с 19 точки (8/14 от игра), 12 борби и две откраднати топки. Бен Симънс добави 14 точки, десет борби и шест асистенции.

За "Маями" Кели Олиник отбеляза 18 точки, Тайлър Джонсън завърши с 16, а Горан Драгич се отчете с 15. Гостите вкараха 38.6% от стрелбите си от игра срещу 42% за "Филаделфия". Успеваемостта от тройката също беше близка - 28.6% за "горещите" и 25% за "сиксърс".

Домакините обаче спечелиха категорично битката под коша - 53 срещу 30 борби, и завършиха със значително по-малко лични нарушения - 20 срещу 32. Това беше и един от големите проблеми на "Маями", тъй като центърът им Хасан Уайтсайт бързо натрупа три фаула и записа само десет минути на игрището.

През първото полувреме мачът беше много равностоен, като премина през десет равенства и седем смени на водачеството, а максималната разлика в полза на някой от двата отбора беше шест точки.

"Филаделфия" обаче изигра страхотна трета четвърт, която спечели с 34:20. До края домакините спокойно поддържаха разликата, която в нито един момент не падна под осем точки.

Във втория кръг на плейофите "Филаделфия" ще се изправи срещу победителя от сблъсъка между "Бостън селтикс" и "Милуоки бъкс". През изминалата нощ "келтите" спечелиха с 92:87 у дома и поведоха с 3:2 победи в серията.

"Филаделфия" участва в плейофите за пръв път от 2012 г., когато прескочи "Чикаго булс" в първия кръг, след което загуби драматично от "Бостън". Едва за втори път след 2003 г. "сиксърс" са част от финалната четворка в Източната конференция.

"Сега е нашето време", заяви Джоел Ембийд след победата срещу "Маями". "Филаделфия" се очертава като фаворит на изток и е първият отбор от тази конференция, който се класира за втория кръг.

В другите две серии - "Кливланд кавалиърс" - "Индиана пейсърс" и "Торонто раптърс" - "Вашингтон уизърдс", резултатът е равен преди петите мачове.

През изминалата нощ и "Голдън стейт уориърс" си осигури място във втория кръг. Шампионите успяха да приключат серията с "шпорите" от втория опит след домакински успех с 99:91. "Воините" също продължават напред след 4:1 победи.

Дреймънд Грийн беше движещата сила в този мач, като завърши със 17 точки, 19 борби и седем асистенции. Кевин Дюрант записа 25 точки, шест борби и пет асистенции, а Клей Томпсън добави 24 точки, пет борби и четири асистенции.

След равностойна първа четвърт, която завърши 22:20, "Голдън стейт" увеличи аванса си до 11 след втората и пое пълен контрол върху мача. Ламаркъс Олдридж вкара 30 точки за "Сан Антонио", а Пати Милс добави 18. Нито един от останалите играчи на "шпорите" обаче не надхвърли десет точки.

Във втория кръг "Голдън стейт" ще играе с "Ню Орлиънс пеликанс". "Пеликаните" единствени не допуснаха загуба в първия кръг на директните елиминации, след като отстраниха "Портланд трейл блейзърс" с 4:0 победи.

Другият полуфинал в Западната конференция ще бъде определен от двубоите "Хюстън рокетс" - "Минесота тимбъруулвс" и "Юта джаз" - "Оклахома Сити тъндър". "Ракетите" и "джазмените" водят с 3:1 победи.