"Зенит" продължи хегемонията си в европейския волейбол, Соколов влезе в идеалния отбор

© cev.lu

Зенит" (Казан) продължи пълната си хегемония в европейския волейбол. Руският отбор спечели Шампионската лига за четвърта поредна година след зрелищен финал и победа срещу "Любе" (Чивитанова) с Цветан Соколов в състава си.

Воденият от Владимир Алекно състав стигна до обрат за 3:2 (29:27, 18:25, 23:25, 25:23, 17:15). В тайбрека италианският отбор водеше с 11:7, но не успя да свали съперника си от трона.

Изпълненият със звезди "Зенит" стигна до рекордната си шеста титла в Шампионската лига. Тя дойде пред пълната седемхилядна зала в Казан.

Принос за успеха имаха Вилфредо Леон и Максим Михайлов, направили общо 57 точки. Ключът за победата беше в силната психика на "Зенит", който изоставаше с голяма разлика както в четвъртия гейм, така и в тайбрека.

© cev.lu

Михайлов беше избран за най-полезен играч във финалите. Цветан Соколов изигра много силен мач за "Лубе" и попадна в идеалния отбор. Диагоналът направи 29 точки и стана най-резултатен за отбора си. Сега пред него предстои взимането на важно решение заради състоянието му, като е под въпрос участието му в световното първенство, на което България е домакин съвместно с Италия.

Първият гейм беше много оспорван, като "Зенит" имаше лека преднина и накрая спечели с 29:27. "Лубе" направи обрат след два силни гейма, в които държеше инициативата.

Италианският отбор беше във водещата роля и в четвъртия гейм, но изпусна добра преднина. В тайбрека "Лубе" дръпна с 11:7, а съперникът изравни. Последва преследване в резултата, както и няколко вълнуващи разигравания.

Точката на спора сложи Леон с 33-ата си точка в мача след отлично изпълнен начален удар, при който топката попадна на линията.