"Голдън стейт" започна по шампионски финала в Западната конференция

"Хюстън" не намери начин да се справи с Кевин Дюрант

Голдън стейт уориърс" нанесе първия удар в дългоочаквания финал с "Хюстън рокетс" в Западната конференция на Националната баскетболна асоциация (НБА). Шампионите спечелиха със 119:106 като гости и отнеха домакинското предимство, за което "ракетите" се бореха в продължение на половин година.

"Хюстън" завърши редовния сезон с най-добрите показатели в лигата и постигна клубен рекорд от 65 победи. Тимът на Майк Д'Антъни беше спечелил 39 от досегашните си 48 домакинства в шампионата, но този път не намери начин да спре Кевин Дюрант.

Дюрант вкара 37 точки, като беше точен при три от шестте си опита от тройката и общо при 14 от 27-те си стрелби от игра. "Точно затова всеки го иска в отбора си. Не знам какво трябва да направиш, за да го опазиш. Той може да вкара всеки изстрел, който иска", заяви старши треньорът на "Голдън стейт" Стив Кър.

Клей Томпсън добави шест тройки и общо 28 точки. Стеф Къри се отчете с 18 точки, осем асистенции, шест борби и две откраднати топки. Дреймънд Грийн отбеляза само пет точки, но отново имаше ключова роля и в двата края на игрището - девет борби, девет асистенции, две откраднати топки и два чадъра.

Джеймс Хардън изигра много силен мач за "Хюстън". Той вкара 41 точки след 14 коша от игра от 24 стрелби, в това число пет тройки от девет опита. Крис Пол завърши с 23 точки и 11 борби, а Ерик Гордън се включи от пейката с 15 точки.

Домакините започнаха добре мача и рано отвориха разлика от девет точки. Играчите на "Голдън стейт" бързо напипаха верния ритъм и след края на първата четвърт изоставаха само с една точка - 29:30. Втората четвърт също беше много равностойна. Този път гостите поведоха със седем точки, но не успяха да ги задържат и почивката дойде при равенство - 56:56.

В третата четвърт над всички беше Дюрант, който отбеляза 11 точки и помогна на своя отбор да поведе с 14 точки аванс. Баскетболистите на "Хюстън" не се предадоха и успяха да намалят щетите, след като съкратиха пасива си до седем точки преди заключителните 12 минути.

Гордън откри последната четвърт с тройка, която свали разликата до четири точки. "Голдън стейт" пропусна в ответната атака и "Хюстън" имаше шанс да съкрати изоставането си само до две точки. Грийн обаче заби чадър на Нене, след което асистира на Томпсън за 90:83.

Гордън намали до 85:90, но пет поредни точки на Томпсън отвориха разлика от десет точки. Осем минути преди края Дюрант вкара тройка за 100:87 и до края на мача шампионите без проблем удържаха аванса си.

41 точки на Хардън не бяха достатъчни за "Хюстън"

"Имаше твърде много периоди, в които имахме ментални пропуски. Не се сменяхме правилно, губехме топката, пропуснахме доста поднасяния. Трябва да свършим доста по-добра работа по отношение на това да бъдем психически стабилни през цялото време", каза старши треньорът на "Хюстън" Майк Д'Антъни.

"Голдън стейт", който преследва трета титла в последите четири години, беше гост в първи мач от плейофна серия за пръв път от 2014 г. Вторият двубой във финала на Западната конференция отново е в Хюстън - на 17 май от 4.00 ч. българско време.

"Приятно е да имаш домакинско предимство, но вече го нямаме, така че ще трябва да се преборим да си го върнем", заяви още Д'Антъни.

Тази нощ предстои вторият мач от финала в Източната конференция между "Бостън селтикс" и "Кливланд кавалиърс". "Келтите" спечелиха разгромна победа в първата среща, а сега отново са домакини. Двубоят стартира в 3.30 ч. българско време.