Надал загуби сет от Фонини, но стигна полуфиналите в Рим

Рафаел Надал загуби първи сет в турнира от сериите "Мастърс" в Рим, но направи обрат срещу Фабио Фонини и се класира за полуфиналите. Седемкратният шампион в италианската столица се наложи с 4:6, 6:1, 6:2 след 2.15 часа игра.

Мачът започна отлично за Надал, който реализира ранен пробив, затвърди го и поведе с 4:1. Световният номер 2 обаче изненадващо изпадна в дупка и загуби пет поредни гейма, което доближи Фонини на един сет от четвъртата му победа срещу носителя на 16 титли от Големия шлем.

Надал бързо превключи на обичайната предавка и не допусна да се стигне до изненада. 31-годишният испанец проби рано и във втория сет, след което увеличи аванса си до 3:0. Фонини спря серията на съперника за 1:3, но това беше всичко, което успя да направи в този сет.

В решаващата трета част седемкратният шампион в Рим отново успя да реализира ранен пробив, който затвърди за 3:1. Той отново спечели подаването на съперника за 5:2, след което приключи мача на свой сервис.

След като загуби първата част, Надал не даде нито една точка за пробив на Фонини и даде едва седем точки на свой сервис във втория и третия сет.

Испанецът записа 11-а победа в 14-ия си мач срещу 30-годишния италианец, който заема 21-ото място в световната ранглиста.

Надал преследва осма титла в Рим, но първа от 2013 г. Ако се върне на трона в италианската столица, испанецът отново ще оглави световната ранглиста. Той отстъпи първото място на Роджър Федерер, след като отпадна в четвъртфиналите на мастърса в Мадрид.

В опит да се класира за десети финал при 14-ото си участие в Рим Надал ще срещне победителя от мача между Новак Джокович и Кей Нишикори.

В долната половина на схемата финалистът от Australian Open Марин Чилич надигра Пабло Кареньо Буста с 6:3, 6:3. Хърватинът очаква победителя от мача между миналогодишния шампион в Рим Александър Зверев и Давид Гофен.