"Кливланд" оцеля у дома след чудовищен мач на Леброн Джеймс

Леброн Джеймс изнесе паметен спектакъл и запази живи надеждите на "Кливланд кавалиърс" за четвърти пореден финал в Националната баскетболна асоциация (НБА). Изправени на прага на елиминацията, "кавалерите" победиха "Бостън селтикс" със 109:99 у дома и пратиха финала в Източната конференция в решаващ седми двубой.

Джеймс се справи по впечатляващ начин с тежестта на големите очаквания и поведе своя отбор с 46 точки, 11 борби, девет асистенции, три откраднати топки и един чадър. Лидерът на "Кливланд" вкара пет тройки от седем опита и общо 17 от 33-те си стрелби от игра. Той изкара мача почти без почивка, като беше на игрището в 46 от 48-те игрови минути.

Джеймс записа седмия си мач с 40 и повече точки в тазгодишните плейофи. Той се изравни с Майкъл Джордън на второто място във вечната класация по този показател. Повече плейофни мачове с 40 и повече точки в рамките на един сезон има единствено Джери Уест - 8 през 1965 г.

За 22-и път Джеймс беше част от двубой, в който неговият отбор е изправен пред елиминация. В тях той има средно по 34 точки, а това беше 13-ата му победа. Откакто с "Маями хийт" загуби битката за титлата срещу "Далас маверикс" през 2011 г., Джеймс има 11 победи в 14-те мача, в които отборите му са били на ръба на елиминацията. В тези 14 срещи той има средно по 36.5 точки, 11.7 борби и 7.4 асистенции.

"Страхотно е да имаш шанс да изиграеш още един двубой. Както винаги съм казвал, мач номер 7 са трите най-хубави думи в спорта. Трябва да се насладим на тази възможност и да се забавляваме. На един мач сме от класиране за финалите на НБА. Какво повече може да искаме", заяви Джеймс пред ESPN.

"Кливланд" оцеля в много трудна ситуация, след като още в началото остана без другата си голяма звезда - Кевин Лав. В петата минута тежкото крило на "кавалерите" и новобранецът в състава на "Бостън" Джейсън Тейтъм сблъскаха тежко главите си при неволен инцидент. Тейтъм успя да продължи, но Лав напусна залата със съмнения за сътресение.

При липсата на втория най-добър реализатор в отбора Джеймс имаше нужда от подкрепа в атака и успя да я намери в лицето на Джордж Хил, Джеф Грийн и Лари Нанс. Тримата се проявиха във важни моменти и имаха ключова роля за успеха.

Хил изигра най-добрия си мач от началото на плейофите. 32-годишният гард беше точен при седем от 12-те си стрелби и завърши с 20 точки, три борби, три асистенции и две откраднати топки.

Грийн добави 14 точки, три борби и два чадъра.

Нанс беше на игрището само 22 минути, но изигра много важна роля в последната четвърт. Тежкото крило завърши с 10 точки, седем борби, четири от които офанзивни, две откраднати топки и една асистенция.

За "Бостън" над всички беше Тери Розиър. Плеймейкърът вкара шест тройки от десет опита и завърши с 28 точки и седем асистенции. Джейлън Браун добави 27 точки, а Джейсън Тейтъм се отчете с 15. Ал Хорфорд и Маркъс Морис обаче бяха далеч от нивото, от което "келтите" имаха нужда.

Мачът започна по-добре за "Бостън". Гостите бяха начело в резултата през цялата първа четвърт, като я спечелиха с 25:20. Джеймс обаче пое нещата в своите ръце във втората част. Той отбеляза 17 точки, асистира за още три коша и изведе своя отбор до аванс от 11 точки на почивката - 54:43.

В третата четвърт домакините нито веднъж не позволиха разликата да падне под десет точки. Толкова беше и преднината, с която "кавалерите" влязоха в последната част. Отличната игра на Тери Розиър все пак държеше "Бостън" в мача.

Гостите няколко пъти намалиха изоставането си до седем точки. Джеймс обаче не им позволяваше да помислят за обрат и всеки път, когато разликата можеше да стане притеснителна за неговия отбор, не оставяше шансове за защитата на съперника.

Две минути и половина преди края "Бостън" отново се доближи на седем точки от "Кливланд". Джеймс обаче вкара две страхотни тройки в рамките на 42 секунди, а минута преди края сложи точка на спорта с успешна стрелба от средна дистанция, която вдигна разликата до 13 точки.

"Никой друг не носеше такъв товар на раменете си, играейки този мач. Начинът, по който той продължава да прави това през всичките тези година, е невероятен", заяви старши треньорът на "Бостън" Брад Стивънс по адрес на Джеймс.

Последният седми мач от финала в Източната конференция е в понеделник от 3.30 часа българско време в Бостън. "Селтикс" се представят страхотно у дома, като имат десет победи в десетте си мача в зала "Ти Ди гардън" в тазгодишните плейофи.

"Кливланд" опитва да стане първият отбор в историята, успял да обърне плейофна серия срещу "Бостън" след изоставане от 0:2. В досегашните 37 такива случая "келтите" неизменно са излизали крайни победители.

От общо 300 серии в историята на НБА, в които отбор е загубил първите два мача от плейофна серия, се е стигало до обрат в едва 19.

Във финала в Западната конференция шампионът "Голдън стейт уориърс" изостава с 2:3 срещу лидера в редовния сезон "Хюстън рокетс". Петият мач от серията е в неделя сутринта от 4.00 часа в Оукланд.

В навечерието на мача "ракетите" получиха кошмарна новина. Една от двете големи звезди на отбора - Крис Пол, ще пропусне мача заради разтежение. Има голяма вероятност плейемйкърът да е аут и за евентуален седми двубой.