"Голдън стейт" пречупи "Хюстън" с още един обрат и стигна четвърти пореден финал в НБА

Шампионът "Голдън стейт уориърс" направи oще един забележителен обрат срещу лидера в редовния сезон "Хюстън рокетс" и за четвърта поредна година се класира за големия финал в НБА.

Кевин Дюрант, Стеф Къри и Клей Томпсън отбелязаха общо 80 точки, а "воините" се наложиха със 101:92 като гости в решаващия седми двубой от финала в Западната конференция.

"Голдън стейт" беше на един мач от отпадането, след като изостана с 2:3 в серията. Контузията на Крис Пол в края на петия двубой обаче уби надеждите на "Хюстън" за първи финал в НБА от 1995 г. Плеймейкърът не успя да се възстанови за седмия мач и това обрече "ракетите" срещу бруталното нападение на шампионите.

За четвърта поредна година съперник на "Голдън стейт уориърс" във финала ще е воденият от Леброн Джеймс "Кливланд кавалиърс". "Кавалерите" също трябваше да минат през седем мача и обрат от 2:3 срещу "Бостън селтикс" във финала на Източната конференция.

"Воините" спечелиха два от предишните три сблъсъка с Джеймс и компания - през 2015 г. (4:2) и 2017 г. (4:1). "Кливланд" триумфира през 2016 г., когато направи първия в историята обрат от 1:3.

Както се случи и в мач №6, "Хюстън" започна много силно мача и натрупа двуцифрен аванс, но през второто полувреме не успя да издържи на темпото на "Голдън стейт". В предишния двубой, който се игра в Оукланд, "ракетите" водеха със 17 точки, но допуснаха катастрофална загуба с 86:115.

В решаващия седми двубой домакините бяха начело в резултата от началото на мача почти до края на третата четвърт. В един момент преднината им достигна 15 точки, а първото полувреме приключи при 54:43.

Къри и Дюрант обаче се разиграха по страхотен начин в края на третата част, която приключи със седем точки аванс за "Голдън стейт" - 76:69.

В последните 12 минути шампионите поддържаха преднината си, като нито веднъж не позволиха разликата да падне под шест точки.

"Знаем, че с две минути добър баскетбол винаги можем да заличим пасив от 11-12 точки", каза Томпсън след двубоя в Хюстън.

Дюрант беше най-резултатен за победителите с 34 точки, 21 oт които през второто полувреме. Той вкара пет тройки от 11 опита и общо 11 от 21 стрелби от игра, а към точковия си актив добави пет борби, пет асистенции и три чадъра.

Къри се отличи със седем тройки от 15 опита и общо 27 точки. Той остана много близо до трипъл-дабъл, след като направи десет асистенции и взе пет борби. Плеймейкърът се отчете още с четири откраднати топки и един чадър. Томпсън завърши с 19 точки, а Дреймънд Грийн - с 10 точки, 13 борби и пет асистенции.

За "Хюстън" Джеймс Хардън вкара 32 точки, а Ерик Гордън отбеляза 23. Двамата се справяха отлично с пробивите към коша, но стрелбата им от далечно разстояние беше разочароваща. Хардън беше точен само при два от 13-те си опита от тройката, а Гордън - при два от своите 12.

Центърът Клинт Капела завърши с 20 точки при 90% успеваемост в стрелбата от игра. Пи Джей Тъкър също беше на ниво и записа дабъл-дабъл от 14 точки и 12 борби. Тревор Ариза обаче имаше кошмарен мач, като пропусна всяка от 12-те си стрелби, включително девет от тройката, и остана без точка.

"Просто нямахме тази допълнителна енергия, от която имахме нужда", каза Хардън след мача. "Хюстън" влезе в историята на НБА като първия отбор с 27 поредни пропуска от зоната за три точки.

За трети път в последните четири години "Хюстън" отпада от "Голдън стейт" в плейфите. През 2015 г. двата отбора отново се срещнаха във финала на Западната конференция, а "воините" спечелиха 4:1. При същия резултат приключи и сблъсъкът им от първия кръг през 2016 г.

Четвъртият пореден финал между "Голдън стейт" и "Кливланд" започва на 1 юни в 4.00 часа българско време. Вторият двубой е на 4 юни от 3.00 часа. Първите две срещи са в Оукланд, след което серията се мести за два двубоя в Кливланд - на 7 и 9 юни.