Финалът за купа "Стенли" започна с 10 гола и зрелищна победа на "Вегас"

Вегас голдън найтс" победи "Вашингтон кепитълс" с 6:4 в зрелищен първи мач от битката за купа "Стенли". Двубоят премина през четири изравнявания на резултата, а домакините изоставаха с 3:4, но направиха обрат в последните 18 минути.

Тазгодишният финал противопоставя два отбора, които никога не са печелили титлата в Националната хокейна лига (НХЛ).

"Вегас" разби абсолютно всички очаквания и се класира за големия финал още в дебютния си сезон в лигата. "Вашингтон" стигна до битката за купа "Стенли" за втори път в своята историята след 1998 г., когато загуби с 0:4 от "Детройт ред уингс".

"Вегас" спечели първата среща благодарение на попаденията на петима различни играчи. Томаш Носек вкара победните два гола, а по веднъж се разписаха Колин Милър. Уилиям Карлсон, Райли Смит и Райън Рийвс. Трите попадения в последната третина, които доведоха до обрата в мача, бяха дело на двама нападатели от четвърта линия.

Милър даде начало на головото шоу след 7:15 минути игра. Той се разписа след асистенция на Ерик Хаула в ситуацията, в която домакините имаха числено предимство на игрището.

"Вашингтон" обаче успя да обърне резултата в рамките на едва 42 секунди между 15-ата и 16-ата минута. Брет Конъли изравни, а Никлас Бакстрьом даде аванс на гостите. Първата третина все пак приключи при равенство, след като Карлсон прати шайбата в мрежата минута и половина преди сирената.

Три минути след началото на втората част "Вегас" на свой ред обърна резултата чрез Райли Смит. Пет по-късно обаче равенството отново беше възстановено след попадение на Джон Карлсън.

Том Уилсън изведе "Вашингтон" напред само 70 секунди след началото на последната третина. Преднината на столичани обаче издържа само минута и половина, преди Рийвс да вкара за 4:4.

Десет минути преди края на редовното време Носек получи подаване от Ший Тиодор и отбеляза за 5:4. Три секунди преди финалната сирена чешкият хокеист оформи крайния резултат на празна врата.

Новак вкара три попадения в последните три мача, след като не успя да се разпише нито веднъж в първите десет плейофни срещи на "Вегас". Рийвс отбеляза във втори пореден двубой, след като донесе ключово попадение при победата с 2:1 в петия и оказал се последен сблъсък с "Уинипег джетс" във финала на Източната конференция.

"Страхотно е, когато виждаш как тези момчета биват възнаградени за труда си. Те са много важна част от нашия състав. Хубаво е да видя, че точно те отбелязаха. Техните попадения в последната третина имаха огромна тежест за нас", каза старши треньорът на "Вегас" Джералд Галант.

Вратарят на "Вегас" Марк-Андре Флюри направи 24 спасявания. Колегата му на вратата на "Вашингтон" Брейдън Холтби спаси 28 удара, но получи пет попадения, след като преди днешния мач се намираше в серия от 157:13 минути без допуснат гол.

"Мисля, че като цяло можем да играем много по-добре. Знам, че имаме друго ниво в нашата игра. От всички в този състав зависи да го покажем", заяви старши треньорът на "Вашингтон" Бари Троц.

"Вегас" и "Вашингтон" изиграха първия мач в цялата история на финалите за купа "Стенли", в който се стига до четири смени на водачеството. "Беше много емоционално. Парите, които дадоха феновете тази вечер, са си стрували", каза защитникът на "златните рицари" Нейт Шмид.