"Голдън стейт" поведе във финала в НБА след съдийска драма и здрава борба

Невероятна съдийска драма в последните секунди беляза началото на финала между "Голдън стейт уориърс" и "Кливланд кавалиърс" в НБА. Шампионите взеха преднина след победа със 124:114 след продължение.

Най-вълнуващият момент дойде в края на четвъртата част, когато се стигна до преразглеждане на съдийско отсъждане. При 104:102 в полза на "Кавалиърс" съдиите дадоха нарушение в нападение на Кевин Дюрант. Оказа се, че между тримата рефери има неразбирателство и те изгледаха положението на видео, след което промениха решението си.

Те прецениха, че Леброн Джеймс е извършил нарушение, а Дюрант се възползва и изравни с две точни стрелби. Ситуацията ядоса много Джеймс, който след мача обвини съдиите.

Така 36.4 секунди преди края, вместо "Кливланд" да има две точки преднина и притежание на топката, резултатът беше равен. В оставащото време до сирената резултатът стана 107:107.

По-малко от 5 секунди преди края дойде и друг драматичен момент. Смит пое топката след борба в нападение и вместо да опита да стреля и да донесе победата на "Кавалиърс", се насочи към центъра и възможността беше изгубена.

"Голдън стейт" игра по-добре в допълнителните пет минути и стигна до 17:7, с което спечели мача.

Джеймс изигра поредния си силен мач и завърши с 51 точки, осем борби и осем асистенции. Триото на "воините" Стеф Къри, Дюрант и Клей Топмсън изигра водеща роля за победата, като записа общо 79 точки.

Мачът започна с оспорвана първа част, в която отборите разменяха водачеството си, но никой не успяваше да поведе с повече от три точки. Постепенно във втората "Кливланд" натрупа аванс, стигнал 11 точки, но точно на почивката "Голдън стейт" изравни за 56:56.

От третата до средата на четвъртата части шампионите имаха контрол и малка преднина. В средата на последната четвърт "Кавалиърс" се доближи и последва нова размяна на водачеството, за да се стигне до драматичните заключителни секунди.

Двата отбора спорят за титлата за четвърта поредна година. В два от предишните три финала победител излезе "Голдън стейт".