"Вашингтон" се доближи на една победа от първата си титла в НХЛ

Вашингтон кепитълс" спечели и второто си домакинство срещу "Вегас голдън найтс" и се доближи на една победа от първата си титла в Националната хокейна лига (НХЛ). Столичани записаха категоричен успех с 6:2 и поведоха с 3:1 победи във финала за купа "Стенли".

В 32 от 33-те случая, в които отбор е водил с 3:1 във финалната серия, е печелил титлата. Единственият обрат в историята е през 1942 г., когато "Детройт уингс" пропилява аванс от 3:0 срещу "Торонто мейпъл лийфс" и губи в седем мача.

Шестима различни играчи отбелязаха шестте попадения за третата поредна победа на "Вашингтон" - Tи Джей Оши, Том Уилсън, Деванте Смит-Пели, Джон Карлсън, Михал Кемпни и Брет Конъли. Евгени Кузнецов и Никлас Бекстрьом се отличиха съответно с четири и три асистенции.

Хокеистите на "Вегас" имаха игрово предимство в големи периоди от мача, отправиха повече точни удари - 30 срещу 23, и значително по-голям общ брой изстрели - 71 срещу 41. Въпреки това "златните рицари" записаха най-тежкото си поражение от началото на плейофите.

"Вашингтон" показа отлична ефективност и отбеляза попадение при три от петте ситуации, в които имаше числено предимство. Домакините блокираха 24 изстрела на съперника, а вратарят Брейдън Холтби изигра още един силен мач и направи 28 спасявания

Двубоят можеше да се развие по различен начин, но четири минути и половина след началото на мача Джеймс Нийл направи много голям пропуск пред вратата на "Вашингтон" при числено предимство. "Девет от десет пъти щях да пратя шайбата в мрежата, но точно сега не успях", каза след мача Нийл.

Четири минути по-късно "Вашингтон" се възползва от наказание на Колин Милър и Оши откри резултата след подаване на Кузнецов. Уилсън удвои аванса на домакините след 16:26 минути игра, а 21 секунди преди края на първата третина Смит-Пели покачи на 3:0.

"Бях много разочарован, че губехме с 0:3. Играчите също бяха много разочаровани. Но си казахме, че трябва да продължим да играем по същия начин и да видим какво ще стане, защото наистина бяхме доволни от начина, по който играхме в първата част", коментира старши треньорът на "Вегас" Джерард Галант.

Гостите не успяха да пробият защитата на "Вашингтон" през втората третина и пет минути преди края й Карлсън вкара четвърти гол, след като Джеймс Нийл беше пратен на пейката за две минути.

"Вегас" успя да намали изоставането си до 2:4 след попадения на Нийл и Райли Смит в 46-ата и 53-ата минута. Шест минути и половина преди края на мача Кемпни окончателно уби интригата, а 70 секунди преди сирената Конъли оформи крайния резултат в ситуация петима срещу трима.

"Те вкараха шест гола, отбелязаха три пъти при числено предимство и направиха някои наистина много добри изпълнения. Но през по-голямата част от мача ние играхме по начина, по който искахме", заяви Галант.

"Вегас", който стигна до финала за купа "Стенли" още в дебютния си сезон в НХЛ, допусна трета поредна загуба, след като имаше общо толкова в първите три кръга на плейофите.

"Вашингтон", който играе втори финал в 43-годишната си история след загубени с 0:4 от "Детройт ред уингс" през 1998 г., печели две поредни победи като домакин за пръв път от началото на тазгодишните плейофи.

Петият мач от серията е в Лас Вегас в петък от 3.00 ч. българско време.