Историята на световните първенства: Б като Бразилия... и като България

Световното първенство през 1994 г. в САЩ остава в историята като едно от най-успешните, въпреки че завършва с разочароващ финал, спечелен от Бразилия след изпълнение на дузпи срещу Италия.

Най-голямата сензация безспорно поднася българският национален отбор, който дотогава не е спечелил нито един от 16-те си мача на световни финали. Съставът, воден от треньора Димитър Пенев, детронира шампиона от 1990 г. и финалист от предишните два мондиала Германия и достига до полуфиналите, където губи от Италия с 1:2 след спорно съдийство на французина Жоел Киню.

Рекорден брой страни (147) вземат участие в квалификациитe, които са белязани от политически промени и огромна трагедия. На 27 април 1993 г. в самолетна катастрофа загива целият национален отбор на Замбия - 18 футболисти, треньорският щаб и президентът на местната футболна федерация.

В Европа ситуацията е много любопитна. Русия за пръв път се състезава като самостоятелна страна след разпадането на СССР и успява да се класира, след като заема второто място зад Гърция в най-слабата европейска група, в която са още Исландия, Унгария и Люксембург.

Югославия е изключена от международния футбол заради войната в Босна. Разделилата се през 1992 г. Чехословакия се състезава под името "Репрезентация на чехи и словаци", като остава на трето място зад Румъния и Белгия и не се класира за мондиала.

Западна Германия, която като шампион получава автоматично квота за САЩ, се обединява с Източна Германия и така за пръв път от 1938 г. на световни финали участва единен германски тим.

След неуспешната кампания за световното през 1990 г. България отново е изправена пред опасността да пропусне най-големия футболен форум. Загуба от Австрия като гост и поредни домакински равенства с Израел и Швеция поставят националите в много тежка ситуация преди последните два кръга.

Франция изглежда сигурна за финалите, след като печели шест победи в първите си осем мача, а в последните два играе у дома с Израел и България. "Петлите", водени от Жерар Улие, се нуждаят само от точка в тези две срещи, за да си подпечатат визите за САЩ. Те обаче допускат сензационно поражение с 2:3 от Израел, след като водят с 2:1 до 83-ата минута. Междувременно шведите са победили Финландия със същия резултат и са излезли начело в групата.

На 17 ноември, в последния мач от тази шеста квалификационна група, Франция приема България. Домакините се класират дори при равенство, докато за българския отбор победата е без алтернатива. Ерик Кантона дава аванс на "петлите" в 31-ата минута, но само шест по-късно Емил Костадинов изравнява. В последните секунди на редовното време Давид Жинола подарява топката на Емил Кременлиев след лошо центриране от десния фланг. Тя стига до Любослав Пенев, който пуска страхотен извеждащ пас над защитата за Костадинов и голмайсторът на "Порто" праща топка във вратата с мощен шут в близкия ъгъл, който първо се отбива в гредата, преди да се озове зад Бернар Лама. Домакините са в шок. България се класира за шести път на световното първенство, а цяла Франция потъва в сълзи.

Освен отпадането на Франция има още няколко изненади в квалификациите. Провал претърпяват европейският шампион Дания, полуфиналистът от 1990 г. Англия, Португалия и Полша. За пръв път от 1938 г. за финалите не се класира нито един британски отбор. Шотландия, Северна Ирландия и Уелс остават едва четвърти в своите групи. Двукратният световен шампион Уругвай също отпада в пресявките.

Три страни правят своя дебют на световни финали - Гърция, Нигерия и Саудитска Арабия. Норвегия участва за пръв път от 1938 г. и общо за втори в историята си.

Запазват се броят на участниците - 24, и формулата на турнира - групова фаза и директни елиминации, започващи от осминафиналите. За пръв път обаче се дават три точки за победа, вместо досегашните две.

Фотогалерия: Световното през 1994 - Б като Бразилия... и като България >

Световното е открито на 18 юни с равенство между домакините и Швейцария. То се оказва единственото в тази група А, в която са още Румъния и Колумбия. Южноамериканците единствени не успяват да продължат към осминафиналите.

В група В Бразилия и Швеция с лекота преодоляват съпротивата на Русия и Камерун. Шведите всъщност стартират с равенство с Камерун (2:2), но африканският отбор губи тежко следващите си два мача - 0:3 от Бразилия и 1:6 от Русия. Попадението срещу руснаците, които са загубили шансове да продължат още след втория си двубой, е дело на Роже Мила, който на 42 години, един месец и осем дни подобрява собствения си рекорд за най-възрастен голмайстор на световни финали. Олег Саленко пък вкарва пет гола, които ще му помогнат да завърши начело при водещите реализатори заедно с Христо Стоичков.

В група С отлично впечатление с играта си оставя Южна Корея, която стартира с равенство 2:2 срещу Испания, а в последния си мач губи минимално от Германия (2:3). Пропусната възможност за успех срещу Боливия (0:0) обаче лишава азиатците от надежди да преминат в следващия кръг.

Изключително драматична е борбата в група Е, където четирите отбора завършват с еднакъв брой точки (по 4) и са разделени единствено от броя отбелязани голове.

Както и през 1982 г., Италия се промъква през иглени уши, а впоследствие стига до финала. "Скуадра адзура" заема третото място в групата с голово съотношение 2:2, каквото е и на Ирландия. С три вкарани и три допуснати попадения Мексико печели групата, а Норвегия (1:1) се оказа големият губещ.

В група Е Холандия, Саудитска Арабия и Белгия печелят по шест точки и продължават напред, а Мароко остава на дъното без точка. Същата е ситуацията и в група D, където са България, Аржентина, Нигерия и Гърция.

България разполага със страхотен отбор и влиза с големи очаквания в турнира, но още в първия си мач претърпява тежко поражение с 0:3 от Нигерия. Първата победа на световни финали отново се изплъзва, но в следващия кръг целта е постигната - 4:0 срещу Гърция. Следва нов успех - с 2:0 срещу финалиста от предишния мондиал Аржентина, който преди двубоя е останал без голямата си звезда Диего Марадона, изключен от турнира заради употреба на наркотици.

В осминафиналите България отстранява Мексико след 1:1 в редовното време и продълженията и 3:1 при дузпите.

В четвъртфиналите тимът на Пенев детронира световния шампион Германия след обрат от 0:1 до 2:1 и продължава неочаквания си поход в турнира.

Съперник на българските футболисти в битката за място на финала е Италия. Това е третият световен шампион, който българите срещат в турнира след Аржентина и Германия.

След като едва преминават груповата фаза, италианците са на прага на отпадането и в осминафиналите. "Скуадра адзура" губи с 0:1 от Нигерия до 88-ата минута, когато Роберто Баджо изравнява резултата и праща мача в продължения. В 102-ата минута италианците получават дузпа, а Баджо отново е точен и класира своя тим за четвъртфиналите. Там съперник е Испания, а Баджо продължава да блести. Двубоят се насочва към продължения, но две минути преди края на редовното време голмайсторът на "Ювентус" вкарва победното попадение за 2:1.

В полуфинала срещу България Баджо отново е неудържим и вкарва два гола между 21-ата и 25-ата минута, за да даде солиден аванс на Италия. Минута преди края на първата част Христо Стоичков намалява резултата с шестото си попадение в турнира. В 70-ата минута Александро Костакурта играе с две ръце в собственото наказателно поле, но реферът Киню подминава ситуацията. Резултатът остава непроменен и италианците се промъкват във финала.

В другия поток Бразилия, водена от прагматичния Карлос Алберто Перейра, побеждава последователно домакините от САЩ (1:0), Холандия (3:2) и Швеция (1:0). Мачът с Холандия безспорно е украшението на турнира. Бразилците повеждат с 2:0, европейските първенци от 1988 г. изравняват в рамките на 12 минути, но с гол в 81-ата минута Бранко праща "селесао" в следващата фаза. Там бъдещите шампиони срещат огромни трудности с Швеция, която преди това е отстранила с дузпи друг от направилите отлично впечатление отбори - Румъния. Бразилия стига до успеха с попадение на Ромарио в 80-ата минута.

Финалът, който противопоставя два трикратни световни шампиона, се играе на 17 юли пред 95 хиляди зрители на стадион "Роуз боул" в Пасадена. Двата отбора не успяват да си отбележат гол в редовното време и продълженията и така за пръв път в историята световният шампион трябва да бъде определен с дузпи. Роберто Баджо, който прави изключителен турнир, прави решаващия пропуск от бялата точка и връчва четвъртата световна титла на Бразилия.

В 52 мача са отбелязани 141 гола, средно по 2.71 на мач. Нападателят на Бразилия Ромарио е избран за играч на турнира, а Стоичков и Саленко си поделят голмайсторския приз. Най-резултатен отбор е Швеция - 13 гола, четири от които в мача за третото място с България. В САЩ е изигран и първият мач от световни финали на закрит стадион - на 18 юни между домакините и Швейцария на "Понтиак силвър доум" в Детройт.

Първоначалният скептициъм след избора на САЩ за домакин бързо се изпарява. Мнението, че в страната няма много фенове на футбола и стадионите ще останат полупразни, е разбито на пух и прах. Мачовете се играят пред пълни трибуни и са наблюдавани от рекорден брой зрители - 3 587 538, средно по 68 404 души на двубой. И до днес това постижение остава ненадминато. Турнирът се превръща в най-успешния във финансово отношение за времето си.

В навечерието на световното първенство в Русия "Дневник" представя кратка история на всички шампионати на планетата, проведени досега.

Първа част: Уругвай 1930. Началото

Втора част: Италия на Поцо... и Мусолини

Трета част: Завръщането на мондиала и бразилската трагедия

Четвърта част: Чудото от Берн

Пета част: Началото на бразилската легенда

Шеста част: Единственият триумф за родината на футбола

Седма част: Пеле и Бразилия завинаги

Осма част: Ерата на тоталния футбол