Историята на световните първенства: Звездното бразилско трио и първият азиатски мондиал

Япония и Южна Корея получават правото да организират първото световното първенство в Азия и първото със съвместно домакинство. Това е и последният голям футболен форум, в който важи правилото за златен гол в продълженията. Шампионатът остава в историята като един от най-сензационните - както заради големите изненади и неочакваните резултати, така и заради огромния брой съдийски грешки, повлияли върху цялостното развитие на турнира.

По отношение на организацията двете азиатски страни се справят блестящо. 64-те мача се играят на рекордните двадесет стадиона, повече от които новопостроени и впечатляващи с много красив дизайн.

Сензациите започват още с мача на откриването, в който дебютантът Сенегал побеждава световния шампион Франция. "Петлите" продължават кошмарното си представяне и в следващите два мача, като завършват на последното място в групата с една точка и без отбелязан гол. Другият световен шампион в групата - Уругвай. също отпада. Напред продължават Дания и Сенегал.

В група D фаворитите Португалия и Полша също рано резервират билети за връщането си, след като отстъпват пред домакина Южна Корея и САЩ. Испания и Бразилия единствени преодоляват груповата фаза с пълен актив от девет точки, а Германия излиза безпроблемно от група Е, като постига и най-резултатната победа в турнира - 8:0 срещу Саудитска Арабия.

Големият фаворит на букмейкърите и специалистите преди световното е Аржентина. Съставът на Марсело Биелса е най-впечатляващият като имена, но разочарова с играта си и отпада за сметка на Швеция и Англия в "групата на смъртта".

Италия по традиция се промъква инфарктно през груповата фаза, след като събира четири точки и изпреварва с една Хърватия и Еквадор, за да заеме второто място в група G зад Мексико. Другият домакин - Япония, също излиза от своята група като победител, изпреварвайки Белгия, Русия и Тунис в най-посредствената група.

Елиминационната фаза на турнира е белязана от скандални съдийски отсъждания. Още в осминафиналите Южна Корея постига шокираща победа срещу Италия с 2:1 след златен гол на играещия в Серия А Джун-Хван Ан в 117-ата минута. Преди това еквадорският съдия Байрон Морено отменя абсолютно редовен гол на Дамяно Томази и показва втори жълт картон заради симулация на Франческо Тоти, вместо да отсъди стопроцентова дузпа срещу халфа на "Рома". В Италия се разразява истинска буря срещу Морено и ФИФА, но очаквано без последствия. Президентът на "Перуджа" пък моментално прекратява договора на Джун-Хван Ан.

Фотогалерия: Световното през 2002 г. - съдийският мондиал >

Съдийските подаръци за Южна Корея продължават и в четвъртфинала срещу Испания. "Фурия роха" категорично надиграва своя съперник и отбелязва два напълно редовни гола. Египетският рефер Гамал Ал Хандур обаче ги отменя, а впоследствие домакините печелят след изпълнение на дузпи.

Едва в полуфиналите Германия успява да спре "похода" на Южна Корея. Бундестимът, който преди турнира изобщо не е спряган сред фаворитите, печели трета поредна победа с 1:0, като в герой отново се превръща вездесъщият в този шампионат Михаел Балак. Той обаче получава жълт картон, който го изважда от финалния мач.

В другия поток изненадата Сенегал успява да достигне до четвъртфиналите, след като с две попадения на Анри Камара побеждава Швеция с 2:1 със златен гол в 104-ата минута. В следващия кръг обаче африканците стават жертва на това правило. Те са близо до това да станат първият отбор от този континент, достигнал полуфинал на световно първенство, но губят от Турция с 0:1 след златен гол на Йълхан Мансъз.

Бразилия, водена от звездното трио Роналдо - Ривалдо - Роналдиньо, преодолява четвъртфиналите след обрат срещу отлично играещия тим на Англия. В големия грешник за "трите лъва" се превръща ветеранът на вратата Дейвид Сийман, който позволява на Роналдиньо да го прехвърли с удар от пряк свободен удар от центъра на терена.

В полуфиналите Бразилия и Турция се срещат за втори път, след като в груповата фаза мачът им е белязан от поредна порция скандално съдийство. Силно играещите турци повеждат в резултата, но Роналдо изравнява, а четири минути преди края Ривалдо се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение извън наказателното поле, за което е показан и червен картон. В края Ривалдо започва да бави играта, което изнервя Хакан Юнсал и той изритва топката по посока на бразилеца. Въпреки че е много леко ударен по крака, играчът на "Барселона" се хваща за главата и започва да се превива, с което изкарва червен картон на своя съперник. Полуфиналният им сблъсък преминава значително по-спокойно, а Бразилия печели с 1:0 с поредния гол на Роналдо.

Финалът се играе на 30 юни в Йокохама. Германците изглеждат обречени, но успяват да задържат нулевото равенство до 67-ата минута. Тогава най-добрият вратар в света в онзи период Оливер Кан допуска груба грешка, която позволява на Роналдо да открие резултата. Дванадесет минути по-късно бразилецът вкарва втори гол, за да гарантира петата световна титла на "селесао".

Kaн получава като утеха наградата за най-добър играч на турнира, Роналдо печели голмайсторския приз с осем попадения, а американецът Лендън Донован е избран за номер 1 сред младите играчи. В 64 мача са отбелязани 161 гола, средно по 2.5 на мач, а общата посещаемост на стадионите в Япония и Южна Корея е 2 705 197 души, средно по 42 268 на мач.

В навечерието на световното първенство в Русия "Дневник" представя кратка история на всички шампионати на планетата, проведени досега.

Първа част: Уругвай 1930. Началото

Втора част: Италия на Поцо... и Мусолини

Трета част: Завръщането на мондиала и бразилската трагедия

Четвърта част: Чудото от Берн

Пета част: Началото на бразилската легенда

Шеста част: Единственият триумф за родината на футбола

Седма част: Пеле и Бразилия завинаги

Осма част: Ерата на тоталния футбол