Историята на световните първенства: Доминацията на европейския футбол

След триумфа на Бразилия през 2002 г. настъпват години на доминация на европейския футбол в световните първенства. Италия триумфира в познатия си стил на германска земя през 2006 г. След това Испания налага новата мода в играта и триумфира в Южна Африка през 2010 г. Четири години по-късни Германия стъпва на световния връх за четвърти път, като побеждава последователно Бразилия и Аржентина, за да стане първата европейска страна, вдигнала трофея насред Южна Америка. За пръв път в историята отбори от един континент печелят три поредни световни първенства.

Германия 2006

Германия получава правото да организира световно първенство за втори път след 1974 г. Успехът на германската кандидатура идва в оспорвана надпревара с Южна Африка, която е белязана от два скандала. Немското сатирично списание "Титаник" изпраща на шега стенни часовници с кукувица и пушена шунка на представители на ФИФА, което обаче се приема сериозно и дори води до искания за прегласуване. В последния трети кръг на вота Германия получава 12 гласа, а Южна Африка - 11, след като представителят на Океания Чарли Демпси, първоначално подкрепил Англия, се въздържа заради "непоносим натиск" да гласува за африканската страна. При равенство в гласовете домакинът щеше да бъде избран от Сеп Блатер, който не крие пристрастията си за Южна Африка, В крайна сметка до това не се стигна и Германия организира едно от най-безупречните световни първенства.

В навечерието на шампионата се разиграва голям скандал с уредени мачове в Италия, който води до сериозни наказания за водещите отбори в страната. "Ювентус", който по традиция изгражда гръбнакa на националния тим, е изваден от Серия А, "Милан" е наказан с осем точки, а първоначално изпратените в Серия Б "Фиорентина" и "Лацио" са санкционирани с отнемането съответно на 15 и 3 точки след редица обжалвания. Логично италианците изобщо не са поставяни сред фаворитите за титлата, но както много пъти преди това, доказват, че са най-опасни в подобни ситуации. "Скуадра адзура" преминава през иглени уши по пътя към финала, където побеждава Франция на Зинедин Зидан след изпълнение на дузпи и става световен шампион за четвърти път.

Квалификациите за мондиала преминават според очакванията, като от европейска страна отсъстват само шампионът на континента Гърция и бронзовият медалист отпреди четири години Турция. За пръв път от десетилетия и груповата фаза на шампионата не поднася сериозни изненади. Фаворитите печелят своите групи с изключение на французите, които остават втори след Швейцария и връхлитат на един от големите фаворити - Испания.

Гана печели битката за второто място със загубилия форма след силното европейско първенство тим на Чехия в групата на Италия, а Гуус Хидинк продължава перфектната си статистика, като извежда и Австралия до елиминационната фаза в битка с Хърватия и Япония в групата на шампиона Бразилия. Младият състав на домакините, изграден от Юрген Клинсман, пък прави отлично впечатление с атакуващ и резултатен футбол.

Фотогалерия: Световното през 2006 - триумфът на "скуадра адзура" >

Осминафиналите също преминават без сензации. Лукас Подолски извежда Германия до лесна победа срещу Швеция, страхотен гол на Макси Родригес носи успех на Аржентина срещу Мексико с 2:1 след продължения, Бразилия слага край на мечтите на Гана след разгром с 3:0, Португалия излиза победител в касапницата с Холандия, Англия взима минимален успех срещу Еквадор. Италия печели скандална победа с 1:0 срещу Австралия след гол на Франческо Тоти от несъществуваща дузпа в 95-ата минута. Преминалите като на парад през груповата фаза испанци излизат като фаворити срещу неубедителните французи и дори повеждат с гол на Давид Вия, но след това Зинедин Зидан показва изключителната си класа и повежда своя отбор към обрат с 3:1.

Впечатляващият път на "петлите" продължава в четвъртфиналите, където детронират шампиона Бразилия с гол на Тиери Анри в 57-ата минута, дошъл след впечатляващо центриране от свободен удар на Зидан. В последното първенство в кариерата си полузащитникът на "Реал" (Мадрид) е твърдо решен да изведе своя отбор до титлата. Именно той носи успеха с 1:0 в полуфинала срещу Португалия, която в четвъртфиналите продължава проклятието на Англия при изпълнението на дузпи.

В другия поток Германия побеждава в четвъртфиналите Аржентина с дузпи в един от най-качествените мачове на първенството. С представянето си младият състав на Клинсман кара сънародниците си да мечтаят за четвърта световна титла, но в полуфиналите е спрян от Италия. Бундестимът доминира в редовното време, но не успява да преодолее Джанлуиджи Буфон. В края на продълженията силите напускат германците и "скуадра адзура" се възползва с попадения на Фабио Гросо в 119-ата и Алесандро дел Пиеро в 12-ата минута.

Финалният мач между Франция и Италия не предлага голямо зрелище като футбол, въпреки че започва много обещаващо. Зидан открива резултата след изключително изпълнение на дузпа в седмата минута, но Марко Матераци изравнява с глава след центриране от ъглов удар в 19-ата. Именно двамата голмайстори стават причина за най-паметния момент в цялото световно първенство. В 110-ата минута италианският защитник предизвиква с обидни реплики френския халф, който се поддава на провокацията и удря с глава в гърдите своя съперник. Зидан получава директен червен картон, който слага край на знаменитата му кариера като футболист, а Франция остава без най-добрия си играч и титулярен изпълнител на наказателни удари. До края на продълженията не пада нов гол. При дузпите Давид Трезеге прави решаващия пропуск, след като се подхлъзва и удря гредата. Пирло, Матераци, Де Роси, Дел Пиеро и Гросо са безгрешни и Италия печели четвърта световна титла.

Зидан печели "Златната топка" за най-добър играч, Мирослав Клозе става голмайстор на турнира с пет попадения, а Буфон е избран за номер 1 на вратарския пост, след като в седем мача допуска едва два гола, при това след автогол и дузпа. В 64 мача са отбелязани 147 гола, средно по 2.3 на мач. Най-резултатният отбор е Германия с 14 попадения, а най-малко отбелязва Тринидад и Тобаго - нула. Двубоите са наблюдавани от 3 359 439 зрители, средно по 52 491 на мач.

Южна Африка 2010

След като губи драматично битката за домакинство на мондиала през 2006 г., четири години по-късно Южна Африка печели надпреварата с Египет, Мароко и обединената кандидатура на Либия и Тунис, за да организира първото в историята африканско световно първенство. Южна Африка изгражда пет нови стадиона и реконструира пет съществуващи. Разходите по организацията са около 1 милиард долара, а наградният фонд на турнира достига 420 милиона долара, 30 от които прибира шампионът.

Квалификациите са белязани от няколко скандални момента. В Европа Франция печели баража с Ирландия след скандален гол в продължението на реванша, при който Тиери Андри играе с ръка, преди да асистира на Уилям Галас. Ирландците искат преиграване или включване като 33-и участник, но ФИФА отхвърля тези възможности. Уругвай печели плейофа срещу Коста Рика с общ резултат 2:1, като един от головете за южноамериканците предизвиква сериозни спорове. В Африка Алжир и Египет играят бараж, за да определят шестия африкански участник. Алжирците печелят с 1:0, а срещата завършва с масово сбиване между привържениците на двата отбора. Сред по-неочакваните отсъстващи са полуфиналистите от Евро 2008 Русия и Турция, както и силният тим на Хърватия.

Голямата изненада в груповата фаза е отпадането на финалистите от предишния мондиал Италия и Франция. "Скуадра адзура" попада в много лесна група, но след равенства с Парагвай (1:1) и Нова Зеландия (1:1) и загуба в решителния мач със Словакия (2:3) остава на последно място. Петлите пък са раздирани от вътрешни скандали в съблекалнята, което се отразява на представянето им. Те вкарват само един гол и напускат турнира с една точка от трите си мача. Аржентина на Диего Марадона преминава груповата фаза с пълен актив от девет точки, но в доста слаба конкуренция, а Холандия също печели трите си мача с Япония, Дания и Камерун. Европейският шампион Испания стартира с неочаквана загуба от Швейцария, но с победи срещу Хондурас и Чили печели първото място в група Н. Бразилия и Холандия излизат от група G, а в "групата на смъртта" Германия завършва на първо място с шест точки, следвана от Гана. Африканците печелят второто място в инфарктна надпревара с Австралия и Сърбия.

Фотогалерия: Световното през 2010 г. - фиеста за "фурия роха" >

Гана продължава да впечатлява и в елиминационната фаза на турнира. Африканците побеждават САЩ с 2:1 след продължения в осминафиналите, а в четвъртфиналите се изправят срещу Уругвай в един от мачовете на турнира. Гол на Съли Мунтари от 40 метра им дава аванс в продължението на първото полувреме, но след почивката Диего Форлан изравнява. Истинската драма се разиграва в 120-ата минута. Луис Суарес предотвратява сигурен победен гол за Гана, след като избива с ръце от голлинията удар на Стефан Апия. Нападателят е изгонен, а железният изпълнител на дузпи Асамоа Гиян получава възможност да направи Гана първия африкански отбор, достигнал полуфинал на световното първенство. Той обаче удря гредата, а при дузпите Уругвай печели с 4:2, за да се завърне сред четирите най-добри след 40-годишна пауза.

Германия се утвърждава като фаворит за трофея. В осминафиналите бундестимът разбива Англия с 4:1, но двубоят предизвиква много спорове, след като при 2:1 съдиите не зачитат стопроцентов гол на Франк Лампард. Тази ситуация впоследствие се оказа решителна за въвеждането на технологиите във футбола, които в Бразилия ще дебютират на голямо първенство. В четвъртфиналите съставът на Йоахим Льов развенчава мита "Марадона" и неговия абсурден тактически подход в Аржентина. Германците обаче отново се оказват безпомощни срещу тактиката на Испания. Европейският шампион печели трета поредна победа с 1:0 след успехите срещу Португалия и Парагвай и за пръв път в историята си достига финал на световно първенство.

Холандия също достига до финала с три минимални победи. "Лалетата" побеждават Словакия с 2:1 в осминафиналите, след което елиминират Бразилия след обрат от 0:1 до 2:1, а в полуфиналите спират похода на Уругвай в зрелищен мач, завършил 3:2. В основата на победния път на Холандия е Уесли Снайдер, който след требъла с "Интер" пренася страхотната си форма и на мондиала. Той вкарва втория гол срещу Словакия, двата срещу Бразилия и един от трите срещу Уругвай.

Финалът се играе на 11 юли на стадион "Сокър сити" в Йоханесбург. Двата отбора изиграват равностоен двубой, в който са показани и рекордните в мач за титлата 14 жълти картона. Испанците имат основателни претенции за директен червен картон на Найджъл де Йонг за брутално влизане с крак в гърдите на Шаби Алонсо, но Хауърд Уеб показва сам жълт картон. Холандците все пак остават с човек по-малко в 110-ата минута, когато Джони Хейтинга напуска терена с втори жълт картон. Преди това "лалетата" пропускат два стопроцентови шанса за гол чрез Ариен Робен, който два пъти излиза сам срещу Икер Касияс, но не успява да го преодолее. Четири минути преди края на второто продължение Сеск Фабрегас подава към Андрес Иниеста и със силен удар по диагонала носи първата световна титла в историята на Испания.

Диего Форлан печели "Златната топка" за най-добър играч, а Томас Мюлер става голмайстор на турнира с пет попадения и повече асистенции от Форлан, Давид Вия и Уесли Снайдер. Касияс е избран за номер 1 на вратарския пост, а Мюлер получава и наградата за млад играч на турнира. В 64 мача са отбелязани 145 гола, средно по 2.3 на мач. Двубоите в Южна Африка са наблюдавани от 3 178 856 зрители, средно по 49 669 на мач.

Бразилия 2014

Най-успешната футболна нация получава правото да организира двадесетото издание на най-големия футболен форум. Въпреки че трябва да е готова със стадионите още за Купата на конфедерациите през 2003 г., Бразилия едва смогва да ги подготви за началото на мондиала. На три от 12-те съоръжения довършителни дейности продължават и след мача на откриването, а този в Куритиба, при чийто строеж загиват трима души, едва не отпада от сметките. Редица инфраструктурни проекти - някои започнати, други останали само на карта, така и не са реализирани. Строителни проблеми и постоянни стачки съпътстват цялата подготовка на турнира.

Технологията за наблюдение на голлинията беше използвана за пръв път. Незачетеният гол на Англия срещу Германия четири години по-рано даде тласък за промени и все по-осезаемо присъствие на технологиите във футбола. За пръв път беше използван и спрей при отмерването на отстоянието на играчите от топката при статични положения.

Квалификациите отново преминават без изненади. 24 от 32-ата отбора, които участват в Южна Африка, достигат и до финалите в Бразилия. Босна и Херцеговина е единственият дебютант. Колумбия се завръща след 16-годишно отсъствие, а Русия и Белгия се класират за пръв път от 2002 г.

Фотогалерия: Германската еуфория на "Маракана" >

Турнирът в Бразилия бележи края на доминацията на Испания в световния футбол. Със световната титла от 2010 г. и европейските от 2008 и 2012 г. "фурия роха" става първият отбор в историята, спечелил три големи първенства подред. Загубата с 0:3 от Бразилия във финала на Купата на конфедерациите дава ясни сигнали, че тимът на Висенте дел Боске вече не е същата сила. Това се потвърждава още в първия мач, в който испанците са разбити с 1:5 от Холандия. След загуба с 0:2 от Чили във втория мач световните шампиони сдават короната.

За Бразилия спечелването на световната титла от домакините се счита за знаково и абсолютно задължително. "Селесао" стартира с победа с 3:1 срещу Хърватия, белязана от спорно съдийство. След това тимът на Луис Фелипе Сколари прави нулево равенство с Мексико, а в последния кръг надиграва категорично Камерун (4:1), за да изпревари мексиканците по голова разлика в битката за първото място.

Коста Рика шокиращо печели "групата на смъртта", в която са три световни шампиона - Уругвай, Италия и Англия. Уругвай заема второто място след победи с 2:0 срещу англичаните и 1:0 срещу италианците. В последния мач звездата на южноамериканците Луис Суарес захапва Джорджо Киелини и е отстранен, а след това и изключен от футбола за четири месеца.

Колумбиецът Хамес стана голмайстор на последния мондиал

Колумбия и Аржентина допълват силното южноамериканско представяне в груповата фаза, след като завършват с пълен актив от точки. Колумбийците си печелят привърженици с красив и резултатен футбол, а Хамес Родригес блести. Аржентина е по-пестелива и с много усилия взима минимално своите срещи - 2:1 срещу Босна и Херцеговина, 1:0 срещу Иран и 3:2 срещу Нигерия.

Белгия и Холандия са другите два отбора, които печелят всичките си мачове в групата. Германия печели с лекота иначе тежка група с Португалия, Гана и САЩ. Франция също не срещна никакви проблеми в конкуренцията на Швейцария, Еквадор и Хондурас.

Трудностите на Бразилия продължават в осминафиналите, където само голямото неумение при изпълнението на дузпи спира коравия чилийски отбор да отстрани домакините. В другия южноамерикански сблъсък Хамес Родригес вкарва два страхотни гола и Колумбия побеждава с 2:0 обезверените след наказанието на Суарес уругвайци.

Германия среща неочаквани проблеми срещу Алжир и има нужда от продължения, за да преодолее африканския тим (2:1). През 120-минутни битки трябва да преминат още два от големите претенденти - Аржентина и Белгия, победили съответно Швейцария (1:0) и САЩ (2:1). Приказката на Коста Рика продължава след победа с дузпи срещу Гърция. Холандия е на прага на елиминацията, след като губи с 0:1 от Мексико до 88-ата минута. Уесли Снайдер изравнява резултата, а гол от дузпа на Клаас Ян Хунтелаар в четвъртата минута на добавеното време праща "лалетата" на четвъртфинал. Франция се мъчи 79 минути срещу Нигерия, преди Пол Погба да пробие отбраната на африканците. Автогол на Джоузеф Йобо подпечатва мястото на "петлите" във финалната осмица.

В четвъртфиналите Бразилия отново среща съперник от своя континент - Колумбия. Домакините повеждат с 2:0 с голове на централните си защитници Тиаго Силва и Давид Луис. В 80-ата минута Хамес намалява от дузпа с шестото си попадение в турнира, но силите на колумбийците не стигат за повече.

В другите три четвъртфинала падат общо два гола. Още един централен бранител - Матс Хумелс, се разписва при статично положение в 13-ата минута и дава аванс на Германия срещу Франция, който бундестимът успява да задържи до края. Аржентина също повежда рано срещу Белгия. Игуаин бележи още в осмата минута и това се оказва единственият гол в мача. Коста Рика е близо до нова сензация, след като с изключителна игра в защита и вездесъщ Кейлор Навас на вратата стига до нулево равенство и дузпи срещу Холандия. Пропуските на Брайън Руис и Майкъл Уманя обаче слагат край на приказката.

Полуфиналите противопоставят двете южноамерикански сили Бразилия и Аржентина срещу Германия и Холандия. Домакините, които губят Неймар в четвъртфинала с Чили, са пометени от бундестима. Селекцията на Йоахим Льов нанася най-унизителното поражение на "селесао" на световни първенства - 7:1. Другият полуфинал предлага предпазлива игра и тактическо надлъгване и в крайна сметка е решен в полза на Аржентина след дузпи. Холандците се утешават с бронзовите медали, след като надиграват категорично Бразилия с 3:0.

На 13 юли пред 75 хиляди зрители на стадион "Маракана" Германия и Аржентина си оспорват световната титла. И този двубой преминава в духа на здравата битка и прагматичната игра. Стига се до продължения, в които Родриго Паласио пропуска златен шанс, останал сам срещу Мануел Нойер, а Марио Гьотце вкарва красив гол в 113-ата минута и извежда Германия до четвърта световна титла след 1954, 1974 и 1990 г.

Лионел Меси е избран за играч на турнира, като приема с нежелание отличието. Хамес става голмайтор с шест попадения, а Мирослав Клозе чупи рекорда за най-много голове на световни финали - 16, с един повече от Роналдо. Пол Погба е избран за най-добър млад играч, а Нойер - за №1 при вратарите.

В турнира са отбелязани 171 попадения, 2.63 средно на мач. Срещите са наблюдавани на живо от 3.49 милиона души, или 53 592 средно на мач.

В навечерието на световното първенство в Русия "Дневник" представя кратка история на всички шампионати на планетата, проведени досега.

Първа част: Уругвай 1930. Началото

Втора част: Италия на Поцо... и Мусолини

Трета част: Завръщането на мондиала и бразилската трагедия

Четвърта част: Чудото от Берн

Пета част: Началото на бразилската легенда

Шеста част: Единственият триумф за родината на футбола

Седма част: Пеле и Бразилия завинаги

Осма част: Ерата на тоталния футбол