Прототипът, който спечели "24-те часа на Льо Ман" в клас LMP2, беше дисквалифициран

Екипажът на G-Drive №26, който спечели 86-ото издание на "24-те часа на Льо Ман" в клас LMP2, беше дисквалифициран, обявиха комисарите на състезанието. В бюлетина на съдиите в понеделник вечер след официалната техническа проверка се съобщава, че е открито нерегламентирано устройство за ускоряване на зареждането с гориво при спиранията в бокса.

Екипажът Роман Русинов, Андреа Пицитола и Жан-Ерик Верн направи 369 обиколки, с две повече от колата на "Сигнатек" (Никола Лапиер, Пиер Тири и Андре Неграо). След дисквалификацията победата в LMP2 отива именно в тима на "Сигнатек", а втори става екипажът на "Граф" с пилоти Венсан Капилер, Джонатан Хирши и Тристан Гоменди.

"Техническият отдел и директорът на състезанието заключиха, че има несъответствие между чертежите на колата и това, което беше открито в нея. Разследването показа, че това дава предимство на прототипа при спирането за зареждане с гориво", се казва в официалното съобщение.

От G-Drive обявиха, че ще обжалват решението на "Льо Ман", но засега на подиума се качва екипажът на "Юнайтед аутоспортс" с Юго де Саделер, Уил Оуен и Хуан Пабло Монтоя. В генералното класиране на състезанието G-Drive завърши на пето място.

За втора поредна година прототип от LMP2 е дисквалифициран след "24-те часа на Льо Ман". Преди 12 месеца сензационният подиум на "Ребелиън" (Нелсон Пике-младши, Дейвид Хансон и Матиас Беш) беше отнет, след като колата не отговаряше на техническите изисквания заради нарушение на каросерията след състезанието. Тогава комисарите излязоха с решение, че механиците са модифицирали хомологирана част в хода на състезанието, и то още след старта.

Победата в тазгодишното издание на "Льо Ман" отиде в "Тойота", пилотирана от Фернандо Алонсо, Казуки Накаджима и Себастиен Буеми. Японският производител счупи прокобата и в 20-ото си участие в най-престижната автомобилна надпревара успя да спечели.