Волейболистите взеха само гейм при тежка загуба от Иран

© fivb.org

Мъжкият национален отбор по волейбол записа тежка загуба в предпоследния си мач от Лигата на нациите. С доста промени в хода на двубоя българите отстъпиха с 1:3 (22:25, 15:25, 25:23, 14:25) срещу Иран след малко над два часа игра в Техеран.

Загубата е девета за националите в Лигата на нациите. С пет победи българите са 12-и в подреждането, като възпитаниците на Пламен Константинов вече си осигуриха място в турнира и през следващата година.

В неделя от 14.00 часа националите ще се изправят срещу Южна Корея. Азиатците са отборът, който изпадна, като имат едва една победа от 14 мача.

Най-резултатен в мача беше Розалин Пенчев с 16 точки. Толкова записаха и иранските състезатели Саман Фаези и Мортеза Шарифи. За българите Николай Учиков се отчете с 13.

Константинов реши да даде шанс на играчите, които получиха малко минути при драматичната загуба срещу Германия в петък. Титуляри започнаха Учиков, Розалин Пенчев, Димитър Маринков и Красимир Георгиев, които се появиха на мястото на Боян Йорданов, Николай Пенчев, Валентин Братоев и Алекс Грозданов.

© fivb.org

Дълго забавяне около видеооспорване изнерви Константинов. Това доведе до объркване в състава на българите, които се нуждаеха от повече време, за да напипат верния ритъм. Иранците се възползваха и поведоха с 8:2 до първото техническо прекъсване.

Азиатците често атакуваха през центъра, като националите не можеха да намерят решение на проблема. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:12 за иранците, но техни грешки намалиха изоставането на българите на две точки. До края на гейма съперникът контролираше играта и го спечели с 25:22.

Втората част започна с три поредни точки за иранците. Българите отговориха с две атаки през центъра на Светослав Гоцев. Иранците водеха с 8:6, като постепенно увеличиха преднината си до 18:11 заради грешки на българите. В състава на националите личеше неорганизираност и липса на концентрация. Българите сякаш се примириха с изоставането си и отстъпиха гейма с 15:25.

© fivb.org

Грешките на националите продължиха и в началото на третата част иранците поведоха с 6:1. Българите съумяха бързо да се върнат в гейма и изравниха за 12:12 след силен сервис на резервния разпределител Добромир Димитров.

Българите бяха на прага на загубата, когато губеха с 20:22 в края на гейма. Силни изяви в атака на Розалин Пенчев обаче вдъхновиха националите да търсят обрат в срещата след 25:23. До такъв обаче не се стигна, защото иранците отново вдигнаха темпото и няма проблеми да затворят мача след 25:14.