Виктория Томова загуби с високо вдигната глава срещу Серена Уилямс

Българската тенисистка Виктория Томова отпадна във втория кръг на "Уимбълдън" след загуба от Серена Уилямс 1:6, 4:6 след час и осем минути. Въпреки загубата Томова си заслужи аплодисментите на публиката в Лондон, както и на великата американка с някои невероятни изпълнения.

23-годишната Томова се представи много достойно срещу носителката на 23 титли от Големия шлем, но опитът на американката надделя за успеха.

В едва третия си мач в турнир от Шлема Томова трябваше да се справя и с притеснението да играе на централния корт в Лондон. Тя беше скована в първата част, когато взе само един гейм, но после разви играта си и създаде проблеми на Уилямс.

В следващия си двубой Уилямс ще срещне победителката от сблъсъка Татяна Мария (Германия) и Кристина Младенович (Франция).

"Мачът ми беше по-добър от този в първия кръг. В първата среща не се движех добре, а сега увереността ми беше по-голяма, така че съм доволна. Приближавам се до своята най-добра форма, но не знам дали ще я постигна точно тук на "Уимбълдън", каза Уилямс.

Българката направи само седем непредизвикани грешки, като реализира и 14 уинъра. При Уилямс показателите бяха 24 печеливши удара и 16 непредизвикани грешки.

Томова стигна до мач с Уилямс, след като преодоля квалификациите в Лондон. Със стигането до втори кръг тя записа и най-доброто си представяне в турнир от Големия шлем. Единственото ѝ предишно дотук е първият кръг на Australian Open по-рано тази година.

Уилямс записа 12-а победа срещу български тенисистки в своята кариера, като никога не е губила в подобни сблсъци. Тя има едва два загубени сета от Цветана Пиронкова, в два отделни мача.

Бившата №1 в света получи "уайлд кард" за турнира в Лондон, след като не игра повече от година заради раждането на дъщеря си. Уилямс се завърна на кортовете за "Ролан Гарос", където отпадна в четвърти кръг след контузия и не излезе за мача си с Мария Шарапова.

Американката вече е с 321 победи и 43 загуби в турнри от Големия шлем. Участието ѝ на "Уимбълдън" е нейно 68-о в четирите големи надпревари в тениса.

Двубоят започна с размяна на сервис геймове, след което Уилямс вдигна оборотите и това се оказа непосилна задача за българката.

Големият опит на американката беше ключов във важните моменти от мача.

Носителката на 23 титли от Големия шлем записа пет поредни гейма на своята сметка, като проби два пъти Томова и затвори първия сет след едва 23 минути.

Българката опитваше да залага на разнообразни сервиси, като редуваше подаване в диагоналите и удари в тялото на Уилямс, които малко затрудняваха американката. В ключовите моменти обаче опитът си каза думата и Уилямс просто не грешеше, за разлика от Томова.

Българката вкара по-голям процент на първия си сервис в сета – 68 срещу 55%, но спечели само пет от всички 15 разигравания при него. За сметка на това Уилямс беше много по-убедителна (десет от 11 – 91%). Американката не даде и нито точка за пробив на Томова в първия сет.

Втората част започна с гейм, продължил шест минути, но все пак Томова взе подаването си и по този начин спря серията от пет гейма на американката. Уилямс три пъти стигаше до точка за пробив, но 23-годишната българка показа характер и се измъкна.

Пробивът стана факт в следващия сервис гейм на Томова, който продължи много кратко. Уилямс успя да спечели подаването на българката на нула и по този начин отново взе ранно предимство.

Томова опита да отговори в следващия гейм, когато стигна до първата си точка за пробив при 40:30, но опитът на Уилямс отново изигра ключова роля, за да може тя да вземе подаването си, с което и да затвърди пробива.

Българката не спря да се бори и при всяка възможност опитваше да затрудни много по-опитната си съперничка. В седмия гейм Уилямс отново имаше предимство, но Томова не се отказа и измъкна подаването си.

Носителката на 23 титли от Шлема дори аплодира едно контрапие на Томова, което ѝ даде предимство в гейма и се оказа ключово.

Уилямс спечели още един гейм и така принуди Томова да сервира за оставане в турнира, което отново върна напрежението в полето на българката. Тя обаче се справи и с това предизвикателство, макар американката да имаше мачбол.

Томова още веднъж си заслужи аплодисменти от Уилямс с прекрасно воле при мрежата, връщайки наглед невъзможна топка от много малък ъгъл.

При подаването си Уилямс нямаше проблеми да спечели и по този начин да стигне третия кръг в Лондон. Американката никога не е отпадала във втория си мач в английската столица, където има седем титли.