Хърватия продължи футболната си мечта и след нов епичен мач е на финал на световното

Хърватия продължава да пише футболната си история, като постигна най-големия си успех с класирането си за финала на световното първенство. Отборът, воден от Златко Далич, спечели с 2:1 срещу Англия след продължения в Москва.

С единствения си точен удар в мача англичаните поведоха в петата минута, като гола вкара Киърън Трипиър. Хърватите съумяха да променят развоя с попаденията на Иван Перишич и Марио Манджукич.

За тях това беше трети пореден успех след 120-минутни мачове. В предните два кръга от преките елиминации хърватите отстраниха след дузпи Дания и домакина Русия.

Във финала в неделя те ще спорят с Франция. "Петлите" стигнаха до 1:0 срещу Белгия във вторник.

Още в петата минута англичаните взеха преднина. Тогава Трипиър изпълни много добре фаул централно пред наказателното поле и вкара. Това беше деветият гол за отбора от общо 12 на световното, дошъл след статично положение.

В 14-ата Хари Магуайър стреля с глава след ъглов удар, но беше неточен.

Хърватите владееха повече топката с поглед в нападение. Въпреки това не успяваха да създадат добри положения. В 19-ата минута Перишич стреля от далеч по тревата, но топката мина встрани.

Англичаните изпуснаха отлична възможност да удвоят в 30-ата минута, когато Хари Кейн излезе в наказателното поле и стреля, но Субашич спаси. Топката се върна в нападателя на "Тотнъм", който стреля от малък ъгъл, уличи гредата и след рикошет в тялото на вратаря тя излезе. Последва и сигнал на страничния съдия. Хърватите отговориха с удар на Анте Ребич, спасен от Джордан Пикфорд.

Малко преди почивката Иван Ракитич получи в наказателното поле, но се забави и защитата на съперника се справи.

През второ полувреме хърватите започнаха да държат повече топката и да търсят изравняване. В 65-ата минута след силен удар на Иван Ракитич от границата на наказателното поле топката среща тяло на защитник.

Три по-късно хърватите изравниха чрез Иван Перишич. Върсалко центрира, а нападателят изпревари защитата на съперника и с крак засече във вратата на англичаните.

Последваха силни минути за хърватите, които се устремиха към пълен обрат. Най-добрата възможност дойде в 72-ата, когато Перишич улучи греда след удар в наказателното поле. След това пропуски направиха Марсело Брозович, Марио Манджукич и Деян Ловрен.

В добавеното време след центриране Кейн не можа да улучи добре и се стигна до продължения.

В тях първата добра възможност дойде пред Джон Стоунс, чийто удар с глава беше неточен. Манджукич и Брозович имаха нови пропуски.

Хърватия направи пълен обрат в 109-ата минута, когато топката беше насочена в наказателното поле и английската защита остави Манджукич непокрит. Нападателят се възползва и донесе победата на отбора си.

Коментари (219)
  1. 1 Профил на Julius
    Julius
    Рейтинг: 790 Неутрално

Французите са истинските печеливши - 1 ден повече почивка... не са играли продължения... А хърватите надхвърлиха и най-смелите ми прогнози. Виждах ги в битка за малкия, а не за големия финал. Браво на тях! А за Англия - Брекзитът е вече факт

2. 2 Профил на 3аНиЗа
    3аНиЗа
    Рейтинг: 1851 Весело

Много по-жизнен мач от вчерашния. Опитът на хърватите ги вдигна и задържа до победата, а англичаните още не могат да се разделят с наивитета си. Не е случайно, че Западните Балкани са на мода!

Рейтинг: 1581 Неутрално

Заслужена победа на хърватите - какво друго може да се каже при положение, че точните удари бяха 7:1.

Рейтинг: 4662 Неутрално

Предпочитах Англия на финала, но Хърватия игра по-добре и желаеше победата повече.
    Любимата ми Франция мисля, че ще спечели финала.

Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !
  9. 9 Профил на angeles
    angeles
    Рейтинг: 1412 Весело

Иесссссссс един бял отбор на финала!Казах че Хърватска е на финал)))

Рейтинг: 1332 Неутрално

Хърватите избиха рибата. Ако тази кондиция е плод само на подготовка им свалям шапка.

12. 12 Профил на Митев
    Рейтинг: 1262 Неутрално

Много зрелищен съдийски подарък за хърватите! Грозно!

13. 13 Профил на Митев

14. 14 Профил на Павел
    Павел
  15. 15 Профил на bat_plamen
    Рейтинг: 3909 Весело

Честито на хърватите -изкефиха ме!А на англичаните им лъснаха" голите задници"

16. 16 Профил на Viper_c
    Viper_c
    Рейтинг: 402 Весело

УРААААА!!! Айде БРЕКЗИТ!!!

Комунист и на некролог да го видиш - пак му удари шамар!
  17. 17
    ****

Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.

18. 18 Профил на Pandipool
    Pandipool
    Рейтинг: 956 Неутрално

С един точен удар толкова!
    Евала на Хърватите! Искаха победата повече и заслужено са на финал! Огромен успех за тази държава!

Хубав финал се очертава! Нека по-добрият победи!

19. 19 Профил на truly
    truly
    Рейтинг: 948 Неутрално

По-добрият победи!
    Аман от пристрастни коментатори! Че и русофили...

Рейтинг: 3261 Неутрално

Казах ви снощи ама не вярвахте...шампион ще е Балкански отбор...

23. 23 Профил на Майндърбайндър
    Майндърбайндър
    Рейтинг: 1227 Неутрално

Няма такъв кеф.

АКО НЕЩО ПРИЛИЧА НА ДЕБИЛ,ДЪРЖИ СЕ КАТО ДЕБИЛ,ГОВОРИ КАТО ДЕБИЛ-ТОВА Е ДЕБИЛ.
  24. 24 Профил на 3аНиЗа
    3аНиЗа

Англия си остават доблестен, романтично-наивен отбор, с едно голямо израстване благодарение на Саутгейт, а в Хърватска си личи Балкански ген, с моментни изблици на гениалност и недоизказани докрай мечти едновременно. Да вземат Купата ще е и донякъде реванш и за нас?!

25. 25 Профил на bludniq_sin
    bludniq_sin
    Рейтинг: 1234 Неутрално

Без изненади. Както писах и по рано-хърватите бяха реално първият сериозен съперник на англичаните в това световно. За англия мач жез значение с белгия, мач срещу колумбия без хамес и срещу швеци които дори ние победихме по-рано. И първият сериозен съперник си ги прати удома. Имаха късмет със съперниците което им позволи да стигнат по-далеч от реалните им възможности.

26. 26 Профил на stoiank
    stoiank
    Рейтинг: 1341 Неутрално

Идеално за Франция. Англичаните сами са си виновни, вместо да водят с 3:0, допуснаха да ги изравнят. Видяха, че съдията е твърдо за Хърватия, трябваше да се хвърлят още в мача.

27. 27 Профил на Pandipool
    Pandipool

До коментар [#13] от "Митев":

Кое? Съдията не можа да направи ееин точен удар за Англия..

28. 28 Профил на Майндърбайндър

В следващите 20 години,англичаните ще се хвалят,че са 4-ти е света.

29. 29 Профил на lustmord
    lustmord
    Рейтинг: 2346 Весело

Браво на хърватите - дано бият на финала и противните французи дето за 3 мача в елиминациите нямаха толкова точни удари във врата колкото хърватите днес.

30. 30 Профил на Храбър
    Храбър
    Рейтинг: 4479 Неутрално

—цитат от коментар 2 на 3аНиЗа

Така е!
    Англичаните сами вкараха играта в своята половина и така стигнаха до изравняването.

"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
  31. 31
    ****

Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

32. 32 Профил на eti mehter
    eti mehter
    Рейтинг: 3648 Неутрално

След селския мач със шведите, логичен край за ингилизите.

Bukalemun
  33. 33 Профил на VeLikoV
    VeLikoV
    Рейтинг: 361 Неутрално

Невероятни решителни 60 минути (включително продълженията) на Хърватска! Ще им бъде много трудно на финала, но ако спечелят ще бъде велико!!! :o))))

34. 34 Профил на hamiltonf
    Рейтинг: 4245 Весело

Който си е мислел, че Англия с ранен гол, ще премине безпрепятствено към финала, сериозно се е излъгал. Напълно безидейни, никаква реакция, нито след първия, нито след втория гол за Хърватия.
    Браво на хърватите, какви сърца, каква физическа издръжливост!!!
    Оказа се, че Чакър, можел и да свири като нормален съдия...

—цитат от коментар 13 на Митев

Хаха, майтапчия! Съдията ли им е виновен не брекзитчиите, че за 120 минути уцелиха вратата само веднъж?

37. 37 Профил на Deaddark
    Deaddark
    Рейтинг: 2851 Неутрално

Продълженията англичаните рухнаха физически и хърватите ги натиснаха до гола - после англичаните пробваха няколко центрирания отдалеч - нямаха сили да се надиграват вече. Физическото превъзходство реши мача в полза на хърватите.

I'm back... for now.
  38. 38 Профил на Taiga
    Taiga
    Рейтинг: 674 Неутрално

До коментар [#7] от "Peni Nikol":

Пенке, пак коментираш без да си гледала мача.

"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"
  39. 39 Профил на David Moyseev
    David Moyseev
    Рейтинг: 379 Неутрално

След мача с Русия писах, че залагам на Загреб за финала. Е, заслужиха си тази чест усташите от А до Я. Второто полувреме беше истинското им преображение. Показаха, че головете от игра са голямото им оръжие. Англия много рано се помисли за победител, но се излъга здраво. Както и на предишните първенства. Белгия май ще я бие за третото място.

40. 40 Профил на Judjuk
    Judjuk
    Рейтинг: 3150 Неутрално

Не дойде Мей с чугунената глава да подкрепи отбора и кралицата-прабаба не дойде, и нито един от плеядата принцове и принцеси, и паднаха горките англичани, и мъчно ми е за тях, и плача, и плача....!

41. 41 Профил на Майндърбайндър

Сметкаджиите винаги отпадат.

42. 42 Профил на Sp.Ace
    Sp.Ace
    Рейтинг: 381 Весело

Боже, изкарай ги нашите футболисти от дискотеките и ги нареди на терена, че да можем и ние някой ден да се радваме като хърватите! Хърватия трябва да спечели световното по футбол.

43. 43 Профил на Големи яйца:)
    Големи яйца:)
    Рейтинг: 1306 Весело

Ебати кефа! Личните ми фаворити Хърватска са на финал, а конете с отвратителния футбол си заминаха. Как ще стигнеш с един удар във вратата на финал? Не може само с дузпи и корнери, трябва и игра.

44. 44 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 4281 Весело

Браво на Хърватска! 🇭🇷 След изравнителният гол отборът им се преобрази и напълно заслужено обърнаха мача в продължението! 👏

"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  45. 45 Профил на galapagas
    galapagas

Двата най-класни отбора са на финал - какво по-хубаво от това. Който и да спечели, ще е заслужено. Сърцето ми е с хърватите, но ще им е много трудно. Французите нямат слаби места и имат супер треньор, който знае от личен опит как се печели финал на световно.

46. 46 Профил на _imir
    _imir
    Рейтинг: 736 Неутрално

Честит финал на хърватите, браво и на двата отбора! Страхотен мач на Перишич.
    Очаква ни финал между най-изморения отбор срещу отборът, който показва най-добро контролиране на темпото на игра. И все пак продължавам да стискам палци за хърватитте.

47. 47 Профил на BiGman1
    BiGman1
    Рейтинг: 3261 Весело

До коментар [#34] от "hamiltonf":

Снощи не ми вярваше а?...айде бас, че ще оскубят френския петел...

48. 48 Профил на bludniq_sin
    bludniq_sin

До коментар [#33] от "VeLikoV":

Ще ме изненадат ако бият. Не ми се вярва. Франсетата са класни а и по-хитри от англичаните. Ще ги изработят вероятно.

49. 49 Профил на Roni
    Roni
    Рейтинг: 1588 Весело

СТРАХОТЕН мач!!! Хърватите ако играят така срещу Франция ще Шампиньони! Предпочитам ги срещу франсетата!

Гордо форумно Моше (според радиоточката де)
  50. 50 Профил на citoplast
    citoplast
    Рейтинг: 1751 Весело

До коментар [#7] от "Peni Nikol":Пенке, пак коментираш без да си гледала мача.
    —цитат от коментар 38 на Taiga

Ама как ви го набиха хърватите, а тайга?!

Имало едно време ссср...
  51. 51 Профил на hhhuuunnnn
    hhhuuunnnn
    Рейтинг: 1486 Неутрално

добре, че тия отпаднаха - би било прекалено два сметкаджийски отбора на финал... но англичаните надскочиха възможностите си, както руснаци и швеЦи, така че няма за какво да се оплакват; сега да се молим за чудо и хърватите да бият на финала! макар все пак французите са малко по-добри

нищо не прилича повече на Работническо Дело от Дневник
  52. 52 Профил на VeLikoV
    VeLikoV
    Рейтинг: 361 Весело
  53. 53 Профил на Големи яйца:)

Адски смешни коментаторчета, при всеки корнер за англичаните получаваха оргазъм. И някак изпуснаха да отчетат факта, че след 5-тата минута Хърватска навряха англичаните в кучи г@з.

54. 54 Профил на Dexx
    Dexx
    Рейтинг: 539 Неутрално

Абе бях за Англия, но хърватите си бяха много по-добри. Браво на тия момчета- за тях мачовете стандартно са си по 120 минути 😃
    Дано са им останали сили за финала

“Който и да бе сътворил човечеството, не си бе изпипал работата докрай, защото хората твърде лесно се прегъваха в коленете.” Тери Пратчет
  55. 55 Профил на Alex Prime
    Alex Prime
    Рейтинг: 2052 Неутрално

Само Англия може да отпадне по такъв тъп начин. Надявам се Франция да стане шампион, но ако искат да го направят, ще трябва да ги бият редовните 90 минути.

56. 56 Профил на stoiank
    stoiank

Мисля, че като Б Дочев повече няма да свири нещо сериозно. Оставаше и Манджукич да вкара, след бруталния фал срещу Деле Али. А когато не свири, дори корнерът вече беше интересно. Все пак аз съм за Франция, така че мисля Хърватия е по-добрия избор.

57. 57 Профил на Ватник
    Ватник

Ще умра от кеф ако хърватите бият Франция!

58. 58 Профил на miho45
    miho45
    Рейтинг: 671 Неутрално

Шок за футболната Англия!Адмирации за комшиите!

59. 59 Профил на Големи яйца:)

Къде е онзи фен на Хари Кейн да ни каже дали въобще игра в мача това момче? Този харизматичен лидер, този невероятен боец и хладнокръвен килър....хахаха

60. 60 Профил на С С К
    С С К
    Рейтинг: 1130 Весело

Предпочитах Англия на финала, но Хърватия игра по-добре и желаеше победата повече.Любимата ми Франция мисля, че ще спечели финала.
    —цитат от коментар 8 на 'ΕΡΕΒΟΣ

Нали според теб Англия - Франция беше най- търговския финал.
    Ще се кротнеш и на 15. По-добре отложи пътуването до
    "любимата" си.

По-добре да си здрав и богат,отколкото беден и болен.

До коментар [#46] от "_imir":

Стига с това изморен отбор...това може да го каже само човек който никога не е спортувал...ако знаеш само как те зарежда една победа и то на такова ниво нямаше да пишете недомислици...

64. 64 Профил на magelan
    magelan
    Рейтинг: 912 Неутрално

Заслужена победа на хърватите. Някъде малко преди края на първото полувреме забелязах как англичаните спряха да играят за гол. Голяма глупост. Цялото второ полувреме само "бутаха" мача. Саутгейт имаше достатъчно време да направи нещо но и той зелен, мисли си че ще се размине. Да се съди индивидуално тоя или оня играч е некоректно понеже наистина загубиха заради общата пасивност която доведе до пълното изолирано на Кейн от мача. Дано се възтановят хърватите за да стане хубав финал. Мачът за 3 тото място е безмислен.

65. 65 Профил на postmodernity
    postmodernity
    Рейтинг: 603 Неутрално

Още в началото ми бяха фаворити заедно с Португалия. Не виждам с какво толкова Англия ще покаже, че заслужава финала повече. Някакъв странен, много наивен футбол. Почти никакви положения. Ако Хърватия беше Италия, рейсът щеше да е паркиран. А хърватите дебнеха на контра до края. И нека не се лъжем - Хърватия е най-класният отбор на първенството. След гола на Манджата всичко приключи. Англия е отбор без психика.

"Либерализъм - тази дума бих превел като стадно оскотяване..." Фридрих Ницше
  66. 66 Профил на hamiltonf
    Рейтинг: 4245 Неутрално

Битката за третото място ще е интересна, все пак англичаните трябва да се понапънат, за разлика от сметкаджийството в мача от групите...

67. 67 Профил на Майндърбайндър
    Рейтинг: 1227 Весело

Купата остава в ЕС.

68. 68 Профил на vassilun
    vassilun
    Рейтинг: 3726 Неутрално

Кеф! Кеф! Искам хърватите да бият и Франция! Напълно заслужена победа! Англия с един удар във вратата няма как да вкара повече от един гол! В интерес на истината Саутгейт успя да направи отбор!

69. 69 Профил на Незнайко в Слънчевия град
    Рейтинг: 4906 Весело

Ща да кажем? Невероятна хрватска ногометна момчад! Хрватска игра у финалу светског ногометног првенства! Чудо невиджено! Нища нийе немогуче!
    Свака част!!!

70. 70 Профил на plamen_b
    plamen_b
    Рейтинг: 2076 Неутрално

—цитат от коментар 4 на galapagas

Не си личеше, че Хърватска са спечелили последните си два мача след продължения и дузпи! Бяха по-технични и по-агресивни, и няма съмнение че заслужиха победата си!

71. 71 Профил на ck2013
    ck2013
    Рейтинг: 768 Неутрално

в този поток късмета беше най важният фактор. в заключителният кръг обаче нещата ще си дойдат на мястото. белгийците пак ще бият англичаните, както и Франция ще бие хърватия.

72. 72
    ****

Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

73. 73 Профил на vassilun
    vassilun

Перишич за мен е играч на мача!

74. 74 Профил на David Moyseev

Много спортен и патриотичен дух има в хърватите. Англичаните бяха в добра кондиция за разлика от други първенства, ама шест негъра пролет не правят. Перишич беше големият герой, истински Марадона в най-добрите му години.

75. 75 Профил на Манчо
    Манчо
    Рейтинг: 606 Весело

Англичаните сами са си виновни, вместо да водят с 3:0, допуснаха да ги изравнят.
    —цитат от коментар 26 на stoiank

Ако англичаните бяха повели с 3:0, щяха да са първият отбор в света, вкарал три гола с един-единствен точен удар! За наше нещастие - разминаха се с рекорда...
    Браво на хърватите, скъсаха шушоните на надменните британци!

76. 76 Профил на galapagas
    galapagas
  77. 77 Профил на Големи яйца:)
    Рейтинг: 1306 Неутрално

До коментар [#26] от "stoiank":

Съдията трябваше да даде дузпа за хърватите в края на първото полувреме ако беше гледал тази за Англия срещу Колумбия. Отделно спести доста картони на англичаните. Стоунс и Лингард го псуваха грозно в лицето и той си трайкаше.

78. 78 Профил на plamen_b
    plamen_b

Точно като в София през 1994 г. след победата над Германия! Хърватите сигнаха по-далеч, да им е честито!

До коментар [#50] от "citoplast":

Яд го е, защото Хърватска отстраниха мАтушката му, а не защото победиха Англия!

81. 81 Профил на hamiltonf

До коментар [#78] от "plamen_b":

+++
    Спомени, ще си останем с тях, за съжаление...

82. 82 Профил на kirilspasov
    kirilspasov
    Рейтинг: 239 Неутрално

1 сериозен мач = 1 удър към вратата

83. 83 Профил на Един препатил

До коментар [#31] от "Dimiter Tsvetkov":

Какъв е смисълът човек да се радва, че Хърватия елиминира Англия?...
    —цитат от коментар 31 на Dimiter Tsvetkov

The answer, my friend, is blowin' in the wind
    The answer is blowin' in the wind

Смисълът е в това, че и най-смелите мечти могат да се сбъднат, приятeлю.

84. 84 Профил на Манчо
    Манчо

Кейн игра ли? :o))
    —цитат от коментар 52 на VeLikoV

Игра и непрекъснато се опитваше да ритне топката. Добре, че няколко пъти тя сама се удари в него, така че да не е капо!

85. 85 Профил на меншевик
    меншевик
    Рейтинг: 1548 Весело

Страхотни бойци са хърватите.Поздрави за рашистите от Домагой Вида - Слава Украини, Белград гОри.

Сокурсник Путина, экс-разведчик КГБ: Вы серьезно думаете, что Путин, делающий подтяжку лица, развяжет ядерную войну? У него от страха ботокс потечет
  86. 86 Профил на rumata
    rumata
    Рейтинг: 684 Неутрално

Англичаните бяха като натровени с "новичок".

Според Козяшката прислуга, на Шипка, РУСКИ АГРЕСОРИ И БЪЛГАРСКИ СЕПАРАТИСТИ ВЛЯЗОХА В БОЙ СЪС ЗАКОННАТА ОСМАНСКА ВЛАСТ.
  87. 87 Профил на palav_nik
    palav_nik
    Рейтинг: 2057 Неутрално

На финала цяла България ще бъде за братята хървати.

88. 88 Профил на vagabond66
    vagabond66
    Рейтинг: 2095 Неутрално

Какъв е смисълът човек да се радва, че Хърватия елиминира Англия? Аз слушам английска музика, пазарувам стоки от Англия, ползвам английски език за комуникация и т.н. В живота ми няма място за Хърватия. Освен това техният отбор се състои от играчи, поддържащи спортна форма в нехърватски отбори. Какво показват хърватите с тази победа? Какво удоволствие е вдъхновение има в нея?

Аз живея в Англия, пазарувам в Англия, работя за Англия, искам да съм в Англия,
    ама на -Брекзит!
    И сега сериозно!
    Отбора на Хърватия не ми харесва как играе?!?
    Но пък това , което Англия показа,
    беше отврат!!!

89. 89 Профил на truly
    truly

Ако бяха сърбите, как щеше да си, господин руска пръчка?

90. 90 Профил на samoedin
    samoedin
    Рейтинг: 2126 Неутрално

Страхотен мач, двата отбора бяха равностойни през по - голямата част. В продълженията Хърватия доминираше, а вкарания гол просто изненада тотално англичаните, които така и не разбраха как точно им влезе.....

Рейтинг: 415 Неутрално

Интересно ми е как всички повтарят като папагали глупостта, че точният удар към вратата на Хърватия бил само един - голът. Не знам дали сте гледали мача, но ясно си спомням как хърватски защитник изби топка, която влизаше във вратата с глава почти от гол линията.

Иначе браво на хърватите!

94. 94 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 4281 Любопитно

Само за статистиката, ударите в рамката на вратата по време на мача са 7 на 1 в полза на Хърватска. ⚽