
© Reuters
Две години след края на летните олимпийски и параолимпийски игри в Рио де Жанейро организаторите все още имат значителни дългове. Домакините все още не са изплатили всичките си задължения към строителни компании, доставчици и служители.
"Има неизплатени суми към доставчици, има трудови дългове, има задължения около билетите, има дължими суми за спортни обекти, които трябва да върнем и да коригираме някои неща. Общо взето, тези четири пера формират нашия дълг", заяви изпълнителният директор на Рио 2016 Рикардо Траде, цитиран от в. "Глобо".
Най-голямото задължение е към френската компания GL Events. Тя беше един от главните изпълнители в организацията на Рио 2016, като дълговете към нея са около 11 милиона евро, твърди седмичната новинарска програма "Фантастико".
Налице са и сериозни притеснения около екологичния проект за почистването на силно замърсения залив Гуанабара. При кандидатурата на Рио де Жанейро за домакинство един от основните ангажименти на организаторите беше да намалят нивото на замърсяване с до 80%.
Домакините заявиха преди време, че са почистили най-малко 60% от Гуанабара. Според "Фантастико" обаче заливът продължава да бъде изключително замърсен от канализацията.
Друг от проблемните проекти е "Гората на спортистите". Той предвиждаше засаждане на 13 000 семена от 207 растителни вида и беше обявен по време на церемонията по откриването на игрите. Твърди се, че проектът е стигнал до застой заради спорове около това кой трябва плаща за продължаването му.
Според доклад на комисията за олимпийско наследство (AGLO) от миналото лято домакинството на летните олимпийски и параолимпийски игри в Рио де Жанейро е струвало 13.2 милиарда. Това е с 4.4 милиарда над планирания бюджет.
Фотогалерия: Как изглежда "наследството" от олимпийските игри в Рио >
В същото време организаторите на Рио 2016 и Международният олимпийски комитет (МОК) са опитали да оспорят заключенията за наследството от игрите с поредица от видеоклипове, които подчертават положителни проекти, разказва insidethegames.biz.
Те твърдят, че новата инфраструктура и подобренията в транспорта са "стимулирали ежедневния живот на три милиона души", както и че домакинството на игрите е допринесло за постигането на "най-съвременна транспортна система".
От организационния комитет и МОК за изтъкнали още, че местата в олимпийския парк в Рио де Жанейро са "активни целогодишно". Това включва олимпийския колодрум, който тази година е бил домакин на световното първенство по колоездене на писта за хора с увреждания.
Колодрумът е дом на бразилския национален отбор по колоездене. Това е било първото световно първенство, проведено на това съоръжение, откакто приключиха олимпийските игри.
Домакините твърдят още, че олимпийският комплекс за тенис и трите зали "Кариока" също се използват редовно. Временните басейни, които бяха използвани за игрите, са демонтирани, преместени и са в употреба, се казва още в отчета за двегодишнината от края на Рио 2016.
"Олимпийското игрище за голф защитава животински видове и осигурява спортно наследство", допълват организаторите.