Саймън Йейтс поведе във Вуелтата, а Бен Кинг спечели и втория планински етап

Британецът Саймън Йейтс облече червената фланелка на лидер в Обиколката на Испания, а американецът Бен Кинг спечели и втория планински етап. След като във вторник триумфира в първия етап с финал на изкачване, колоездачът на "Дайменшън дата" отново беше над всички във височините.

Йейтс пък се оказа печеливш от кризата, в която изпадна досегашния водач в класирането Руди Молар. Състезателят на "Мичелтън скот", който тази година спечели три етапни победа в Джиро д'Италия и беше лидер в продължение на 13 дни, поведе само с една секунда пред испанския ветеран от "Мовистар" Алехандро Валверде.

Днешният девети етап включваше четири височини. Първите три бяха съответно от първа, трета и втора категория, но последната беше изключително тежка - 12.5 километра при среден наклон от 6.5%. Особено изтощаваща беше втората й част, в която средният наклон беше 8.5%.

Група от 11 състезатели се откъсна още в началото на етапа. Основният инициатор беше испанецът Луис Анхел Мате, който премина пръв през първите три височини и увеличи аванса си в борбата за фланелката за най-добър катерач.

В основната група преследването се водеше от "Франсес де жу". В един момент обаче отборът на лидера Молар драстично намали темпото и разликата до откъсналите се състезатели стана повече от десет минути.

Усетили възможността за победа, бегълците се активизираха в последните 30 километра. Кинг отговори на няколко атаки на Томас де Хент и Дилан Тьонс, след което на свой ред атакува и успя да се откъсна сам по последната височина.

През цялото изкачване американецът беше следван по петите от Бауке Молема. Холандецът обаче така и не успя да се доближи на по-малко от 20 секунди. В края силите му свършиха и той пресече финала втори с изоставане от 48 секунди.

"Невероятно е. Накрая се чувствах страшно изтощен, но усетих прилив на сили в последния километър. Не съм страдал толкова на нито една друга височина. Много съм щастлив от работата, която сме свършили с отбора, защото е видно, че сме добре подготвени за това състезание", каза колоездачът на "Дайменшън дата" пред "Евроспорт".

Още един състезател от откъсването успя да завърши пред основната група - Теунс. Белгиецът пристигна трети с пасив от 2:38 минути. Той финишира само две секунди пред най-бързите трима от групата на фаворитите - Мигел Ангел Лопес, Найро Кинтана и Вилко Келдерман.

Три секунди след тях завърши Ригоберто Уран, следван от Йон Исагире (+2:46 мин.), Саймън Йейтс (+2:49 сек.), Джордж Бенет (+3:02 мин.) и Валверде (+3:04 мин.). Молар се нареди едва 46-и на 6:23 минути от победителя в етапа.

В генералното класиране начело е Йейтс, следван на една секунда от Валверде и на 14 секунди от Кинтана. След тях са Емануел Бухман (+16 сек.), Йон Исагире (+17 сек.), Тони Галопен (+24 сек.), Мигел Анхел Лопес (+27 сек.), Ригоберто Уран (+32 сек.), Стивън Краусвайк (+43 сек.) и Джордж Бенет (+48 сек.).