Шестима се протягат към червената фланелка преди третата седмица във "Вуелта 2018"

Само 43 секунди разделят първите четирима в главното класиране на "Вуелта Испания" след 15 етапа. Третата голяма колоездачна обиколка навлиза в решителната си последна седмица, а дотук няма изразен фаворит сред първите четирима – Саймън Йейтс, Алехандро Валверде, Найро Кинтана и Мигел Анхел Лопес.

Освен първите четирима всички в Топ 10 са събрани в малко над три минути, а испанската обиколка за пореден път се доказва като най-непредсказуемото от трите триседмични състезания.

Саймън Йейтс влиза като лидер в последната седмица, но британецът не може да е спокоен. От 2000 г. насам десет пъти колоездачът, който е пръв преди третата седмица, не успява да спечели обиколката.

Тазгодишната Вуелта стана още по-отворена и заради неучастието на звездите на "Скай" в нея. Миналогодишният шампион Крис Фрум избра да не защитава титлата, а новият победител от Тура Герант Томас също не застана на старт. Така отборът, който е еталон в големите обиколки в последните години, отвори широко вратата за останалите.

Дотук фаворитите за крайната победа така и не успяха да си направят големи разлики в тежките планински етапи. Първоначално Кинтана нанесе удар срещу съперниците си, но ден по-късно Саймън Йейтс отговори с етапна победа. Два такива записа и Валверде, а единствено младият Мигел Анхел Лопес отговаря с постоянство и неизменни класирания сред първите.

"Ние имаме най-силния отбор в тази Вуелта и аз ще се опитам да се възползвам в следващите дни. Дотук никой не успя да натрупа време спрямо останалите, така че третата седмица ще е решаваща за победата", каза Лопес.

Ще продължи ли британската доминация

Колоездачът на "Мичълтън Скот" Саймън Йейтс започва последната седмица на Вуелтата в позната ситуация. Преди половин година той водеше уверено и в "Джиро д’Италия", но след 13 дни в розовото трико капитулира в последната седмица и Крис Фрум направи решителна крачка към крайната победа. Сега в Обиколката на Испания Йейтс не доминира по същия начин, но отново води.

Състезателят на "Мичълтън Скот" обаче има шанс да затвърди доминацията на Великобритания. Именно тази страна неизменно излъчва победителя в последните четири големи обиколки (Тур 2017, Вуелта 2017, Джиро 2018 и Тур 2018). В първите три случая победата грабна Крис Фрум, а наскоро Герант Томас триумфира в Тура.

Освен това британски колоездач е носил лидерската фланелка в 63 дни от последните 99 дни на състезания в големите обиколки.

"Факт е, че за момента водя, но не мога да кажа, че доминирам спрямо останалите. Напротив – мисля, че всички сме на едно ниво и се представяме много близо. Състезавам се срещу големи шампиони", каза Йейтс преди навлизането в третата седмица.

Тибо Пино спечели 15-ия етап и доказа, че се намира в отлична форма. Въпреки това французинът изостава с 2.10 минути зад Йейтс още след първата седмица

Пред британеца стои предизвикателството да докаже, че може да се справя с триседмични изпитания, след като дотук неизменно има проблеми в заключителната част на големите обиколки. За разлика от Джирото дотук Йейтс е принуден да се справя сам в повечето случаи, като отборът му не доминира в планинските етапи.

Фаворити в непозната територия

Неизвестните за последната седмица във Вуелтата са много като част от тях са формата на колоездачите, оставащите трудни етапи, както и първото сериозно изпитание, което е индивидуален часовник.

От всички участници в Обиколката на Испания през 2018 г. само четирима са с победи в големите обиколки. От тях обаче единствено Алехандро Валверде (шампион от Вуелта 2009) и Найро Кинтана (Джиро 2014 и Вуелта 2016) все още са в битката за крайния успех.

За двамата бивши шампиони от Вуелта и съотборници в "Мовистар" именно часовникът е големият проблем. В тази категория влиза и младият колумбиец Мигел Анхел Лопес, за когото часовниците са ахилесова пета. Той се качи на подиума в Джирото, но за пръв път попада в категорията на фаворитите, което също е непозната територия за него.

Алехандро Валверде и Найро Кинтана са двете оръжия на "Мовистар"

Напрежението е най-голямо у Кинтана, който в последните години не отговаря на очакванията. За капак той е зад 38-годишния си съотборник Валверде.

"Думите на критиците ми не могат да ме наранят, по-голяма болка чувствам в краката си от тежките етапи. За нас като отбор е най-важно да спечели колоездач на "Мовистар", обясни в почивния ден колумбиецът.

Заради доброто представяне на Валверде обаче от "Мовистар" обявиха, че ще подкрепят и двамата, независимо че Кинтана започна обиколката като единствен лидер.

Едно стъпало зад четиримата големи претенденти за крайната победа са Стивън Краусвайк (+1.29) и Енрик Мас (+1.55). Холандецът се представя много силно след петото място в Тура. Испанецът Мас пък надминава очакванията в едва втората си голяма обиколка, като е с най-добрите в изкачванията.

С класирания в подиумите на големи обиколки са Тибо Пино и Ригоберто Уран, но и двамата попадат в категорията на аутсайдерите. Французинът показва много добра форма и спечели тежкият етап до Лагос де Ковадонга, но изгуби 1.50 минути в шестия етап заради лошо позициониране. Той изостава на 2.10 минути от Йейтс, а Уран на 2.27. Пино има успехи в часовниците, но те са от 2016 г., а Уран е единственият с победа в часовник в голяма обиколка, тя обаче дойде в Джирото преди четири години.

Оставащите етапи

Третата решаваща седмица в обиколката започва с индивидуален часовник от 32 км между Сантияна дел Мар и Торелавега. На хартия изпитанието срещу часовника е изцяло за специалисти в дисциплината, след като ще се проведе на сравнително равнинен профил. За капак етапът не фаворизира нито един от претендентите за крайната победа в състезанието.

Ден по-късно в 17-ия етап колоездачите се завръщат към изкачванията. Денят е изцяло в Страната на баските и включва шест изкачвания в рамките на само 157 километра. Последното от тях е на новата височина Балкон де Биская (7.3 км дължина със среден наклон 9.7% и максимален 24%).

Последните решителни етапи за генералното класиране ще са 19-ият и 20-ият, които са на територията на Андора. Първият от тях е със само едно изкачване, което е на финала – Кол де ла Рабаса (17 км с 6.6% среден наклон). Ден по-късно е най-голямото изпитание в тазгодишната Вуелта – само 97 километра, шест височини и никакви равнинни отсечки. Общата денивелация в 20-ия етап е над 3200 метра, а колоездачите финишират на Кол де ла Гайина, която е от специална категория (3.5 км със среден наклон 8.7%).