Руски квалификант спечели тенис турнира в Токио

Руският квалификант Данийл Медведев спечели тенис турнира от категория "АТП 500" в Токио. 22-годишният московчанин вдигна най-големия трофей в кариерата си след категорична победа срещу местния любимец Кей Нишикори с 6:2, 6:4.

Медведев измина целия път от квалификациите до титлата. Руснакът, който заема 32-oто място в световната ранглиста, спечели седем поредни мача в японската столица, като загуби едва един сет за целия турнир.

Той елиминира Хироки Мория и Егор Герасимов в пресявките, а в основната схема победи последователно Диего Шварцман, Мартин Клижан, Милош Раонич, Денис Шаповалов и поставения под №3 Нишикори. Единственият му загубен сет беше първият срещу Герасимов след тайбрек.

Медведев спечели трета титла в кариерата си и първа от категория "АТП 500". Първите две бяха от "АТП 250" по-рано тази година - в Сидни през януари и в Уинстън-Салем през август.

Най-добрият сезон в кариерата му беше допълнен от достигането до третия кръг на "Уимбълдън" и US Open. Преди това той никога не беше преминавал втори кръг в турнирите от Големия шлем.

Двубоят между Медведев и Нишикори продължи само 63 минути.

Руснакът имаше пълно превъзходство на сервис, като загуби едва пет от 43-те точки, които бяха разиграни в подаванията му.

В същото време той стигна до пет шанса за пробив и реализира три от тях - два в първия и един във втория.

"Искам да благодаря на Кей, защото той е страхотен шампион, един от най-добрите в нашия спорт и това прави победата ми още по-важна за мен", каза Медведев при награждаването.

Нишикори преследваше трети трофей в Токио след 2012 и 2014 г. След загубата от Медведев японецът остава на трето място във вечната класация на турнира след Пийт Сампрас и Стефан Едберг, които имат съответно три и четири титли.

Надпреварата в Токио е третият пореден турнир от календара на АТП, в който квалификант стига до титлата. Миналата седмица това направиха Бърнард Томич в Ченду и Йошито Нишиока в Шънджън.

Медведев печели втората си титла като квалификант след тази в Сидни. Той е едва третият тенисист от 2004 г., който триумфира в два турнира, в които е започнал участието си от квалификациите. Другите двама са Никола Маю и Клижан.