Българските волейболистки измъкнаха драматична победа срещу Тайланд на световното

Българският национален отбор по волейбол за жени спечели третата си победа на световното първенство в Япония. Воденият от Иван Петков състав се наложи с 3:2 (25:18, 22:25, 18:25, 25:22, 19:17) срещу Тайланд.

Мачът беше много оспорван и равностоен, а кулминацията дойде с вълнуващ тайбрек. В него българките съумяха за стигнат до успеха след дълго преследване в резултата в решителните моменти.

Въпреки успеха си отборът остава на предпоследното седмо място в групата си и е без шансове за предно класиране. В четвъртък сутринта българките играят с Азербайджан в последния си мач.

Нася Димитрова стана най-резултатна с 28 точки, като направи 22 точки от 35 опита в атака. Гергана Димитрова и Мирослава Паскова добавиха съответно 20 и 19 точки.

Българките направиха повече точки в атака (70 срещу 66) и на блокада (13 срещу 10), но допуснаха повече грешки (23 срещу 20). Съставът на Тайланд записа повече точки от начален удар - 8 срещу 6.

В първия гейм българките имаха голямо превъзходство и заслужено спечелиха убедително. Във втория Тайланд изоставаше с 14:16 при второто техническо прекъсване, но направи обрат и след 25:22 изравни.

Българките влязоха добре в третия гейм и взеха преднина, но около десетата точка се стигна до равенство. Постепенно съперникът взе аванс и спечели с голяма разлика, за да поведе.

Волейболистките, водени от Петков, няколко пъти повеждаха в четвъртия гейм, но съперникът изравняваше. След 22:22 българките взеха предимство и изравниха.

Тайланд продължи да се бори и в тайбрека, в който изоставаше с 6:9 и 10:13, като изравни за 13:13. Последва преследване в резултата и след успешна блокада България спечели мача.