Федерер се класира с лекота за 14-ия си финал в Базел

Шампионът Роджър Федерер се класира с лекота за 14-ия си финал в турнира от категория "АТП 500" в Базел. 37-годишният швейцарец имаше нужда само от 64 минути, за да победи руснака Данийл Медведев с 6:1, 6:4.

В опит да спечели девета титла в родния си град Федерер ще се изправи срещу румънския квалификант Мариус Копил. Финалистът от турнира в София изненада поставения под №2 Александър Зверев след победа с 6:3, 6:7 (6), 6:4 в здрава битка, продължила 2.31 часа.

Федерер изигра много солиден първи сет срещу Медведев, като го спечели само за 20 минути. Осемкратният шампион в Базел взе 14 от 15-те точки след вкаран първи сервис и загуби само пет точки в своите подавания. В същото време той взе спечели десет от 16-те точки в сервис геймовете на руснака, като реализира два пробива от четири възможности.

Федерер увеличи серията си на девет поредни гейма, за да вземе солиден аванс от 4:0 във втория сет. В седмия гейм швейцарецът пропусна мачбол, а след това допусна неочакван пробив, сервирайки за победата при 5:2.

Носителят на 20 титли от Големия шлем пропусна още един мачбол в девети гейм и Медведев намали изоставането си до 4:5. Световният №3 все пак се възползва при втората си възможност да сервира за победата и приключи двубоя с четвъртия си мачбол.

Федерер постигна 19-а поредна победа в Базел и спечели 12-и пореден полуфинал в този турнира. Той постигна втори успех от две срещи с Медведев. Първият им двубой беше по-рано този месец във втори кръг на мастърса в Шанхай, когато швейцарецът се наложи с 6:4, 4:6, 6:4.

В същото време беше определен и финалът на другия турнир от категория "АТП 500", който се играе тази седмица - във Виена. Той ще противопостави Кей Нишикори и Кевин Андерсън.

Японецът победи квалификанта от Казахстан Михаил Кукушкин с 6:4, 6:3, а южноафриканецът отстрани Фернандо Вердаско от Испания след труден успех с 6:3, 3:6, 6:4.