Том Брейди спечели дуела с Арън Роджърс в дербито в американския футбол

Том Брейди спечели задочния дуел с Арън Роджърс по време на дербито между "Ню Инглънд пейтриътс" и "Грийн бей пакърс" в Националната футболна лига (НФЛ). Двубоят от деветия кръг на редовния сезон завърши с победа 31:17 за "патриотите" на техния "Жилет стейдиъм" във Фоксбъроу.

Смятаните за двама от най-великите играчи на поста куотърбек в спорта се изправиха един срещу друг едва за втори път. Първият им мач беше през 2014 г., когато "Грийн бей" спечели. Според ротацията на НФЛ следващ мач между двамата може да има едва през 2022 г., когато, ако Брейди още играе, ще е на 45 г.

"Патриотите" се справиха, макар и втората най-важна фигура за отбора Роб Гронковски да не игра заради контузия. Тимът обаче затвърди отличната си форма от началото на сезона.

Петкратният носител на Супербоул Брейди подаде пасове на 294 ярда, като 22 от всичките 35 бяха успешни. 41-годишният ветеран подаде един тъчдаун пас. Роджърс, който през лятото подписа най-скъпия договор в историята на НФЛ, даде пасове на 259 ярда (24 от 43 и два тъчдаун паса). Отново защитата обаче беше това, което се оказа проблем за "Пакърс".

От 2013 г. Том Брейди има баланс от 11 победи и само две загуби срещу други куотърбекове, носители на Супербоул.

Срещата беляза и рекорд за Брейди, който стана първият куотърбек в историята, преминал границата от пасове на 80 хиляди ярда. Досега рекордът беше притежание на Пейтън Менинг (79 978).

Двубоят започна отлично за Брейди, който успя да доведе до успешен край още първата атака на отбора си. Само за 3.20 минути с десет дауна "патриотите" преодоляха 59 ярда и отбелязаха тъчдаун. Рънингбекът Джеймс Уайт получи топката от Брейди и пробяга осем ярда, за да влезе в ендзоната.

Стивън Гостовски беше точен при допълнителния удар, а първата четвърти завърши при резултат 7:3 след удар за три точки на Мейсън Кросби. "Пакърс" изпитваха проблеми на терена, които продължиха и във втората част.

"Патриотите" реализираха още три точки, но 10.11 минути след началото на втората четвърт Роджърс подаде тъчдаун пас към Даванте Адамс на два ярда. Кросби реализира допълнителния удар и изравни резултата 10:10.

Брейди и "Ню Инглънд" отговориха много бързо - още при следващото си притежание на топката. Само за 2.52 минути "патриотите" преодоляха 54 ярда със седем дауна, а уайд ресийвърът Кордарел Патерсън отбеляза втория тъчдаун в мача.

Арън Роджърс подаде два тъчдаун паса

Второто полувреме започна с тъчдаун за "Пакърс" за едва 3.42 минути. Тимът преодоля 86 ярда, а последният пас беше на Роджърс за Джими Греъм за 15 ярда, след което последва нов допълнителен удар и поредно изравняване – 17:17.

Брейди и съотборниците му обаче бяха запазили най-доброто от себе си за последната четвърт, в която по традиция играят много стабилно в защита. Много методично "Ню Инглънд" успя да отбележи два тъчдауна с търпелива игра.

Точно 4.54 минути след началото на последнта Джеймс Уайт получи топката на един ярд от ендзоната и пробяга разстоянието, за да отбележи втория си тъчдаун. В следващото нападение гостите от "Грийн бей" не успяха да се организират и предадоха топката на съперника си на 28-ия ярд.

Джеймс Уайт завърши с два тъчдауна

Брейди организира отлично нападението и с три дауна тимът преодоля 72 ярда, а тъчдаунът стана факт след 55-ярдов пас към Джош Гордън.

Победата е шеста поредна за "Ню Инглънд", който е втори в AFC конференцията със седем победи и две загуби зад "Канзас чийфс" (осем победи и една загуба). "Пакърс" е едва десети в NFC с баланс три победи, едно равенство и четири загуби. Поражението е второ поредно за Роджърс и компания.