"Сити" спечели с лекота дербито на Манчестър и се върна на върха (хронология)

Манчестър сити" победи "Манчестър юнайтед" с 3:1 в голямото дерби от 12-ия кръг на Висшата лига. Шампионите записаха десети успех в първенството и се върнаха на първото място в класирането.

Тимът на Пеп Гуардиола събра 32 точки, като поведе с две пред "Ливърпул", с четири пред "Челси" и с пет пред "Тотнъм". "Аренал" не успя да се доближи до челото след домакинско равенство 1:1 с новака "Уулвърхемптън". "Артилеристите" са пети с 24 точки.

"Манчестър юнайтед" допусна четвърто поражение във Висшата лига и остава на осмо място с 20 точки. Тимът на Жозе Моуриньо вече има повече допуснато (21), отколкото отбелязани голове (20). Със същия точков актив, но с по-добра голова разлика са седмият "Уотфорд" и шестият "Борнемут".

Вижте пълна статистика и коментари от развоя на мача в интерактивната графика по-долу. Със стрелките под терена можете да отидете до конкретен момент от срещата.

"Сити" започна отлично мача и изигра много силни първи 15 минути. Давид Силва дирижираше по чудесен начин играта на шампионите, а положенията пред вратата на "Юнайтед" следваха едно след друго.

Само след 72 секунди игра опасен шут от дистанция на Бернардо Силва профуча покрай гредата. В четвъртата минута Силва се измъкна зад защитата и сервира топката за Агуеро, който обаче не успя да я уцели около точката на дузпата. Две минути по-късно Стърлинг беше изведен от Силва и стреля от малък ъгъл, но беше блокиран от Крис Смолинг.

В крайна сметка натискът на "Сити" даде резултат в 11-ата минута. Бенжамен Менди центрира от левия фланг към далечната греда за Бернардо Силва. Португалецът успя да върне топката към далечния край на вратарското поле, където Давид Силва овладя, освободи си позиция за удар и преодоля Давид де Хеа - 1:0.

Едва след 20-ата минута "Юнайтед" успя да изнесе играта в по-предни позиции. "Червените дяволи" обаче така и не успяха да създадат чисто голово положение до края на първото полувреме.

Само три минути след почивката "Сити" отбеляза второ попадение. Джеси Лингард загуби топката в центъра, а Агуеро размени двойно подаване с Рияд Марез и отправи силен шут в близкия ъгъл. Де Хеа не се намеси убедително и позволи топката да мине между ръцете му.

В 56-ата минута Моуриньо пусна в игра Ромелу Лукаку на мястото на Лингард. Секунди след появата си белгийският нападател беше препънат от Едерсон и "Юнайтед" получи дузпа. Марсиал застана зад топката и върна своя отбор в мача с шестия си гол в последните пет мача във Висшата лига.

Това беше първият точен удар на "червените дяволи" от началото на мача. Toй обаче се оказа и единственият, а гостите не успяха да създадат нито една добра възможност за изравнително попадение. Появата в игра на Алексис Санчес и Хуан Мата в 73-ата минута също нямаше никакъв ефект.

"Сити" продължи да играе по-добре, но няколко несериозни отигравания на Стърлинг и Лерой Сане провалиха отлични контраатаки.

"Гражданите" все пак стигнаха до трети гол в 86-ата минута. Бернардо Силва центрира меко към вратарското поле, където Илкай Гюндоган беше забравен от централните защитници и отблизо преодоля Де Хеа.

В Лондон "Арсенал" имаше много тежък мач срещу "Уулвърхемптън". Гостите бяха на път сложат край на серията без загуба на "артилеристите", но късметът и страхотните спасявания на Берн Лено им попречиха.

Иван Кабайеро даде аванс на "вълците" в 13-ата минута. "Арсенал" успя да се добере до изравнителен гол чрез Хенрих Мхитарян в 86-ата минута.

До края на мача играчите на "Уулвърхемптън" имаха две отлични възможности да стигне до победата, но не се възползва.