
© Reuters
За мнозина Висшата лига е най-доброто футболно първенство в света. Английският шампионат е силно конкурентен, с богати клубове, стадионите са пълни, телевизионните права се продават за милиарди...
Още до края на тази година начело на вероятно най-влиятелния футболен бранд в света за пръв път ще застане жена. Сузана Динадж е новият изпълнителен директор на Висшата лига като ще замени на поста Ричард Скъдамор, който ще се оттегли след близо 20-годишно управление.
На пръв поглед, управлението на тази стройна организация изглежда върви по утъпкан път. Но Динадж бързо ще трябва да влезе в новата си роля, тъй като назначението ѝ идва в момент, в който лигата, а и футболът като цяло са изправени пред бурни времена и предизвикателства.
Без опит, но с богат опит
Динадж е притежател на сезонен билет на "Фулъм", но няма никакъв опит във футболната индустрия. Въпреки това кариерата ѝ на мениджърски позиции е богата. Тя идва във Висшата лига след работата си като главен ръководител на Animal Planet.
The Premier League announces today that it has appointed Susanna Dinnage to the role of Chief ExecutiveMore: https://t.co/YyWlgnU7pk pic.twitter.com/KpxB7iF6DV
— Premier League (@premierleague) November 13, 2018
Преди това тя беше президент на британския клон на Discovery Networks. Заемала е различни ключови длъжности в Discovery, където работи от 2009 г. Била е и на ръководни постове в Channel Five в продължение на десет години, а кариерата ѝ започва в MTV Networks.
"Висшата лига значи толкова много за толкова много хора. Тя представлява върха на професионалния спорт. Възможността да водя такава динамична и вдъхновяваща организация е голяма привилегия", каза Динадж след избирането ѝ.
"Очаквам с нетърпение да работя с клубовете и екипа (на Висшата лига) и с тяхната подкрепа да разширим успеха на лигата за дълги години напред", добави тя.
С назначението си Динадж става една от най-влиятелните жени в спорта, редом с Фатма Самура, която е генерален секретар на ФИФА.
Плуване в бурни води
Висшата лига е добре стикован и утвърден продукт, но предизвикателствата са големи. Едно от главните неща, с които тя ще трябва да се пребори, е съживената тема за включването на водещите отбори в Европейска Суперлига.
Футболът все повече е бизнес и големите искат повече пари. Ключова задача пред нея и екипа ѝ ще е да запази колективния дух на Висшата лига, за да не позволи шестте водещи клуба "Манчестър юнайтед", "Манчестър сити", "Челси", "Ливърпул", "Тотнъм" и "Арсенал" по някакъв начин да "счупят" баланса.
Те искат повече пари за себе си, като взетото през юни решение парите да се разпределят на базата на мястото в таблицата остава само временно, смята Дан Роън от Би Би Си.
Друго предизвикателство пред Динадж е свързано с прехода към Брекзит и евентуалното приемане на окончателна сделка с парламента за свободното движение на играчи. Възможно е Брекзит да се отрази негативно на футбола в Англия, като усложнението на трансфери и евентуални трудности при изкарване на визи за играчи от ЕС биха били част от последиците.
Въпрос, зависещ от парламента, е този с фирмите за залагания. Все повече се говори за силната връзка между тях и футболните клубове, като в момента девет от 20-те клуба в първото ниво на английския футбол имат такива спонсорски лога на тениските си. Лейбъристката партия неведнъж е заявявала, че според нея това е практика, която трябва да приключи. При евентуална смяна на властта във Великобритания това би станало едно от най-големите предизвикателства пред Динадж.
Сключването на нови договори за тв правата също се появява на хоризонта. Връзките ѝ в индустрията може да се окажат решаващи.
Назначаването ѝ вече събуди притеснения около наболял проблем сред традиционните фенове на играта в Англия - част от тях са недоволни от насрочването на футболни мачове в часове, удобни за телевизиите.
По време на нейното управление ще бъде публикуван и независимият доклад на Футболната асоциация на Англия, отнасящ се до сексуално малтретиране на деца. Ролята ѝ във воденето на клубовете към намиране на решения ще има важни последствия както за лигата като цяло, така и за самата нея. Вечно актуалните въпроси за расизма и дискриминацията във футбола също ще бъдат част от дневния ред.
Петър Петров
Рейтинг: 733 НеутралноЧОвек неразбиращ от футбол става началник - явно няма да гледам.
Горд българин с три години стаж в Испания .deaf
Рейтинг: 2382 ВеселоСладко и секси име е Сузана! И носителката на името е сладка...
dgerald
Рейтинг: 750 НеутралноДо коментар [#1] от "Петър Петров":
Ама ти заради началниците ли гледаш футбол?
Пешката
Рейтинг: 1230 Любопитнозначи, като махнат Перукан, и сложат Хубчев или чичо Пенчо за шеф на БФС - тогава ще гледа.
Интересно ми стана - какво правят в УК с квотите за играчи от ЕС? Дали и играчите от ЕС ще се водят за чужденци? Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.
Darulio
Рейтинг: 995 НеутралноДо коментар [#4] от "Пешката":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАДа, ще се водят. FA са обещали да издават работни визи на всички чужденци след Брексит, ако се приеме намаляване на броя им от 17 до 12.
В момента е необходимо играчът от трета страна да е изиграл между 30 и 75% (в зависимост от мястото на националния отбор в ранклистата) от мачовете на националния си отбор за последните 2 години. Извинявай, ако това правило ти е известно.
Kosta Delev
Рейтинг: 928 НеутралноСамо не ми е ясно кой и как изсмука от пръстите си, че предстоят бурни времена за Висшата лига!?
Пешката
Рейтинг: 1230 Неутралноне, благодаря за отговора, не знаех. Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1642 НеутралноАнгличаните надминават дори американците по политкоректна простотия. Тази е на тоя пост без никакви заслуги, само щото трябва да има жена. Нищо свързано с футбола не е работила досега, но застава начело на висшата лига. В същото време има десетки мъже по-подходящи за този пост разбиращи от това какво е спорт, но понеже са мъже няма как да застанат на този пост, трябва да сме модерни и да набутваме жени навсякъде без да са заслужили с нищо да са там.
emil
Рейтинг: 1348 НеутралноДо коментар [#8] от "Ashiata Shiemash":
За висшата лига футболът е преди всичко бизнес. От един изпълнителен директор се иска най-вече да разбира от бизнес. Ако поназнайва и от футбол ще е един плюс в работата й, но не и първоопределящо условие.
Има редица примери на жени успешно водели големи технически концерни без да знаят разликата между транзистор и диод. УТОЧНЕНИЕ: СТАТИИТЕ ПОД КОИТО ПОСТВАМ ИЗРАЗЯВАТ ИЗЦЯЛО МНЕНИЕТО НА ДНЕВНИК И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЪВПАДАТ С МОЕТО МНЕНИЕ
koko65bg
Рейтинг: 994 НеутралноС назначението си Динадж става една от най-влиятелните жени в спорта, редом с Фатма Самура, която е генерален секретар на ФИФА
Звучи впечатляващо. Човечетата които ритат топката знаят ли за това?
g
Рейтинг: 42 НеутралноБившата шефка на Анимъл планет, става шеф на английският футбол. Виждам директна връзка между физиономиите на част от футболните фенове и обектите показвани по Анимал...
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1642 НеутралноДо коментар [#9] от "emil":
Дали е предимно бизнес или предимно спорт няма значение, най-логичното е ръководителя да е наясно и да има опит и със спортната страна. Много от решенията, които трябва да се вземат са чисто спортно-технически, не е само продаване на тв права. Жените за които споменаваш ръководили технически концерни съм сигурен, че са имали опит в сферата преди да заемат висша ръководна позиция, не са били в туристическия бизнес примерно.