Леброн Джеймс задмина Уилт Чембърлейн и влезе в топ 5 по точки в историята на НБА

Звездата на "Лос Анджелис лейкърс" Леброн Джеймс изигра забележителен мач и стана петият най-резултатен баскетболист в историята на НБА. С 44-те си точки при победата със 126:117 срещу "Порланд трейл блейзърс" той вече има в кариерата си общо 31 425, което е с шест повече от Чембърлейн.

Едно стъпало пред Джеймс е голямата звезда от 90-те години Майкъл Джордан, който има 32 292 точки. Най-резултатният в историята е Карим Абдул-Джабар с 38 387, следван от Карл Малоун (36 928) и Кобе Брайънт (33 643).

От действащите баскетболисти в челните 20 в класацията са още двама. Дирк Новицки е седми с 31 187, а Кармело Антъни е 19-и с 25 551.

За започналия колебливо сезона отбор на "Лейкърс" това беше четвърта поредна победа и общо осма от 14 мача. С нея "езерняците" сложиха край на силната серия на "Портланд", който е втори в Западната конференция с десет победи и четири поражения и изостава от "Голдън стейт уориърс".

"Трейл блейзърс" започна добре срещата и още през първата част натрупа двуфицрена преднина. Постепенно "Лейкърс" се доближи и точно преди почивката направи обрат. След това Джеймс и съотборниците му увеличаваха аванса си и спечелиха убедително.

"Юта джаз" допусна втората най-тежка загуба в историята си след 68:118 срещу "Далас маверикс". След почивката "джазмените" постигнаха едва 22 точки.