Трима пилоти влизат в спор за титлата във WRC в последния старт от сезона

© Red Bull Content Pool

С трима пилоти, събрани в 23 точки, започва последният кръг в Световния рали шампионат (WRC) за сезон 2018. Преди рали "Австралия" Тиери Ньовил, Себастиен Ожие и От Танак имат шансове за титлата, но след 316.3 състезателни километра трофеят ще отиде при само един от тях.

За пръв път от 15 години титлата във WRC се решава в последния кръг от сезона, а за да бъде още по-драматично, не двама, а трима са въвлечени в нея.

Като лидер в шампионата влиза петкратният първенец Ожие, който успя да изпревари Ньовил след рали "Каталуня". Белгийският пилот на "Хюндай" държеше първата позиция от юни, но след серия от пет надпревари без победа и само едно качване на подиума вече е втори. Ожие има 204 точки, с три повече от Ньовил.

За да бъде шампион за шеста поредна година, французинът просто трябва да завърши пред Ньовил. Шансовете на третия в шампионата От Танак към момента са най-малки, защото той изостава с 23 точки от Ожие. Естонецът се представи много силно в първия си сезон за "Тойота", като триумфира в четири ралита (три поредни – Финландия, Германия и Турция), но отпадане във Великобритания, докато беше пръв, го спря.

"Дори и да не стана шампион, животът ми няма да се промени. По-скоро това, че съм бил шампион, ми позволява да вляза малко по-спокоен в уикенда, но не си правя илюзии, че ще е лесно", каза Ожие преди началото на уикенда.

Точкуване във WRC:
1-о място: 25 точки, 2-о място: 18 точки, 3-о място: 15 точки, 4-о място: 12 точки, 5-о място: 10 точки, 6-о място: 8 точки, 7-о място: 6 точки, 8-о място: 4 точки, 9-о място: 2 точки, 10-о място: 1 точка.

Заб. В последния 24-и етап се дават и бонус точки за първите петима: 5,4, 3, 2 и 1 точка.

Норвежец води след първия ден

Норвежкият пилот на "Ситроен" Мадс Остберг води след първия ден, в който бяха изминати осем специални отсечки с дължина 101.68 км. Той води с 6.8 секунди пред съотборника си Крейг Брийн, въпреки че успя да спечели само един етап. В останалите Остберг се движеше около челните позиции.

Трети е Яри-Мати Латвала на 8.7 секунди, а най-предно класиран сред претендентите за титлата е Танак, който е пети. Естонецът изостава с 16.9 секунди.

Ожие заема седмото място след първите осем етапа и изостава с 38.2 секунди зад лидера. Драматично се разви първият ден за Ньовил, който е едва десети на 1.11 минути изоставане. Белгиецът се движеше седми до второто преминаване на отсечката Шърууд, в която спука задна лява гума и загуби 45 секунди.

Мадс Остберг води след първия ден на ралито.

Дотогава Ньовил беше с три места пред Ожие и поддържаше добро темпо. Гумата му се спука след приземяването при скок, а малко по-късно не успя да спре за изкуствен шикан, което доведе до забавяне заради изгасване на двигателя.

Световният шампион се изкачи до седмото място благодарение на своите съотборници в "М-Спорт Форд" Елфин Еванс и Тему Сунинен, които забавиха темпото преди края на етапа. Така те осигуриха и по-добра стартова позиция за французина в събота.

В съботния ден предстоят нови десет етапа с дължина 133 км.