Зверев и Джокович допълниха полуфиналите в Лондон

Поставеният под №3 Александър Зверев победи Джон Иснър със 7:6 (5), 6:3 и се класира за полуфиналите на заключителния турнир на АТП в Лондон. Успехът на германеца осигури на световния №1 Новак Джокович първото място в група "Гуга Куертен".

Тази вечер от 22.00 часа носителят на 14 титли от Големия шлем среща Марин Чилич в последния двубой от груповата фаза на турнира. Мачът е без значение за крайното класиране, тъй като сърбинът не може да бъде изместен от първата позиция заради победата си в директния мач със Зверев.

В полуфиналите в събота Джокович ще се изправи срещу Кевин Андерсън, с когото бяха съперници във финала на тазгодишния "Уимбълдън". Зверев ще се изправи срещу победителя от група "Лейтън Хюит" и носител на рекордните шест титли от финалите на АТП Роджър Федерер.

Германецът за пръв път се класира за полуфиналите в Лондон. Той дебютира в турнира през 2017 г., когато отпадна в груповата фаза след една победа и две загуби. Андерсън пък стигна до финалната четворка още при първото си участие в надпреварата.

Федерер се класира за полуфиналите за 15-и път от 16 участия. Той не е успявал да стигне до финала само в четири от тези случаи.

Джокович, който преследва шеста титла в турнира, с която да изравни рекорда на Федерер, ще е част от финалната четворка за осми път от 11 участия. Той има шест победи в досегашните си седем полуфинала.

Двубоят между Зверев и Иснър беше много равностоен, въпреки че продължи само 81 минути. Срещата очаквано премина при тотална доминация на сервиращите, като за 21 гейма имаше едва две възможности за пробив.

Единственият шанс в първия сет се откри пред Иснър. Той дойде при 6:5 за американеца и беше с цената на сетбол. Зверев обаче веднага го неутрализира с директна точка от сервис.

В последвалия тайбрек резултатът отново се движеше точка за точка и без минипробиви. Зверев пръв стигна до сетбол при 6:5. Той беше при сервис на Иснър, който до този момент беше безупречен от начален удар, но в този момент допусна непредизвикана грешка от форхенд и сдаде сета.

Във втората част ситуацията на корта не се промени. Двамата печелеха лесно и бързо сервис геймовете си до 4:3 за Зверев. В осмия гейм Иснър поведе с 30:0 и изглеждаше, че серията на сервиращите ще продължи.

Зверев обаче обърна резултата с три поредни точки и стигна до първия си и последен шанс за пробив в мача. Той обаче се оказа напълно достатъчен, тъй като германецът го реализира и след това приключи двубоя със скоростен сервис гейм.

Световният №5 завърши мача с цели 18 аса и впечатляващите 75% вкаран първи сервис. Иснър пласира десет директни точки от сервис и вкара 62% от първите си начални удари.

Американецът направи повече уинъри от съперника - 26 срещу 25, но допусна значително повече непредизвикани грешки - 25 срещу 10. Той приключва турнира с три загуби от три мача, като единствен не успя да спечели мач в Лондон.