Хърватия поведе с 2:0 срещу Франция във финала за купа "Дейвис"

Хърватия поведе с 2:0 победи срещу Франция във финала за купа "Дейвис" – световното отборно първенство по тенис за мъже. В първия ден от последното издание на традиционния формат на надпреварата, хърватският състав успя да вземе мачовете на сингъл.

Борна Чорич надигра Жереми Шарди, а в дългоочаквания сблъсък между Марин Чилич и Жо-Вилфред Цонга победата пак беше за хърватите.

Независимо, че финалът е в Лил, домакините нямаха никакви поводи за радост. И в двата мача на сингъл Шарди и Цонга се радваха на бурна подкрепа, но нямаха шансове срещу съперниците си.

В първия мач от финала Борна Чорич донесе победно начало на хърватите. №12 в световната ранглиста се справи с опитния Жереми Шарди с чиста победа – 6:2, 7:5, 6:4 за 2.16 часа. Хърватският тенисист игра на много високо ниво, докато 40-ият в света Шарди грешеше много по-често.

Чорич завърши с пет аса и нито една двойна грешка. Хърватинът вкара 80% първи сервис и спечели 79% от разиграванията при него (15 от 19). При Шарди показателите бяха много по-ниски – 62% първи сервис и 67% спечелени точки.

Французинът разчиташе на силния си начален удар и реализира 14 аса, но допусна и пет двойни грешки.

Срещата във вечерната сесия противопостави по-опитните тенисисти и в двата отбора – Цонга срещу Чилич. Световният №7 се справи срещу намиращия се на едва 259-о място в ранглистата франнцузин с 6:3, 7:5, 6:4. Цонга не игра близо осем месеца заради контузия в коляното и операция. Той се завърна за турнирите в Метц, Антверп, Виена и Париж, където записа само една победа и четири загуби.

Чилич беше по-добър от съперника си в ключовите моменти и се нуждаеше от 2.17 часа, за да запише победа. Хърватинът записа 12 аса и само една двойна грешка, докато за французина статистиката сочеше осем аса и три двойни грешки. Цонга имаше общо пет точки за пробив, но не успя да вземе подаването на Чилич.

"Мисля, че направихме добър мач. Много съм доволен от моето представяне и от това, че водим с 2:0 след първия ден, беше много важно за нас", каза след срещата лидерът на хърватския тим.

В първия сет световният №7 постигна пробив в шестия гейм, за да поведе с 4:2. След това можеше да запише още един пробив при следващото подаване на Цонга, но французинът се защити. Така при сервис за Чилич приключи и сета с 6:3.

Втората част беше много оспорвана и равният резултат се задържа до 5:5. Чилич спаси две точки за пробив в осмия гейм, което се оказа и решаващо. Хърватинът проби своя съперник в 11-ия, за да поведе с 6:5, след което затвори и сета със 7:5.

В третия сет Цонга имаше проблеми с придвижването и дори поиска медицински таймаут. Французинът обаче не спря да се бори, като пропусна нови точки за пробив. Това сякаш го сломи и допусна такъв в петия гейм, когато Чилич поведе с 3:2. До края на мача хърватинът игра спокойно и успя да затвори мача.

В събота е мачът на двойки, който противопоставя Пиер-Юг Ербер и Никола Маю срещу Иван Додиг и Мате Павич.