"Ботев" (Пловдив) разби "Берое" в мача на нелепите грешки

Ботев" (Пловдив) се възползва от комичните грешки в защитата на "Берое" и постигна разгромна победа с 4:1 в дербито на Тракия. Жълто-черните записаха девети успех от началото на сезона и нанесоха трето поражение на старозагорци.

С днешната победа "Ботев" събра 29 точки и се доближи само на една от "Берое", който остава на четвърта позиция. "Левски", ЦСКА и "Лудогорец", които все още не са изиграли мачовете си от 17-ия кръг, имат съответно 34, 38 и 41 точки.

"Ботев" и "Берое" се изправиха един срещу друг в елита на българския футбол за 102-и път. "Канарчетата" записаха 39-а победа при 26 равенства, 36 поражения и голова разлика 161:132.

"Ботев" нанесе втори тежък удар на "Берое" в рамките на последния месец. В началото на ноември двата отбора се изправиха един срещу друг в Стара Загора осминафиналите за Купата на България, а пловдивчани спечели драматичен успех с дузпи.

"Като игра положението беше срамно. Феновете и собствениците не заслужават това. Футболистите трябва сериозно да се замислят и да поемат по-голяма отговорност. Това беше най-слабият ни мач за сезона. Меко казано съм бесен", заяви старши треньорът на "Берое" Александър Томаш пред "Диема спорт".

В началото двубоят в кв. "Коматево" беше равностоен, като битката се водеше в центъра на терена, а голови положения изцяло липсваха. След първия половин час игра не се виждаше как някой от двата отбора може да стигне до попадение.

След това обаче паднаха цели три гола в рамките на четири минути. "Ботев" поведе в 30-ата минута. Тодор Неделев изпълни късо пряк свободен удар, като изведе Густаво Афонсо вляво от наказателното поле. Последва центриране, при което Мартин Райнов падна при опита си да блокира Кристиян Димитров. Това позволи на централния защитник да остане сам на границата на вратарското поле и да отбележи с глава.

Две минути по-късно Неделев получи топката зад централната линия и разсече защитата на "Берое" с пас през центъра. Звездата на "Ботев" намери Серкан Юсейн, който се озова сам срещу вратаря Душан Перниш. Юсейн не показа егоизъм, а поднесе топката на Антонио Вутов, който спокойно я изпрати в опразнената врата.

"Берое" успя скоростно да се върне в мача. В 34-ата минута бранителите на "Ботев" Джонатан и Димитров се сблъскаха при опита си да спрат извеждащ пас към Борислав Цонев. Това позволи на полузащитника на гостите да остане сам срещу Даниел Кайзер. Последва удар, който беше спасен от вратаря на домакините. Топката обаче се върна в Цонев, който от аутлинията подаде към Мартин Камбуров и опитният нападател не сбърка на метър от опразнената врата.

Десет минути след почивката "Ботев" си върна аванса от два гола. Александър Цветков тръгна да изнася топката, но я загуби от Юсейн пред наказателното поле. Халфът на "Ботев" се озова сам срещу вратаря и отново подходи умно, като подаде към Афонсо, който вкара на празна врата.

В 76-ата минута се стигна до четвърти гол за домакините след поредната комична грешка в защитата на "Берое". Камен Хаджиев се подхлъзна и подари топката на Вутов. Нападателят на "Ботев" напредна очи в очи с Перниш и спокойно го преодоля - 4:1.

Секунди по-късно се стигна до идентична ситуация, при която Вутов отново се озова зад защитата. Този път той се забави с изстрела и след рикошет в краката на хвърлилия се на шпагата Цветков топката излезе в корнер.

В 82-ата минута "Берое" можеше да върне едно попадение. Удар на Борислав Цонев с глава обаче срещна гредата. Гостите доиграха мача с десет души. Меска получи директен червен картон за удар в лицето на Йордан Минев, който преди това влезе грубо в краката на футболиста от Гвинея-Бисау.