"Юнайтед" и "Арсенал" си попречиха взаимно в луд мач

Дербито от 15-ия кръг на Висшата лига между "Манчестър юнайтед" и "Арсенал" завърши без победител – 2:2. Близо 75 хиляди зрители на "Олд Трафорд" станаха свидетели на зрелищен сблъсък, който предложи всичко, но двата тима трябваше да си поделят по една точка.

Два пъти "Арсенал" повеждаше с попадения на Шкодран Мустафи и Александър Лаказет, но "Юнайтед" показа характер, изравнявайки чрез Антони Марсиал и Джеси Лингард.

Резултатът свали "Арсенал" извън топ 4, независимо от загубата на "Челси". "Артилеристите" имат 31 точки, колкото и сините, но са пети заради по-лоша голова разлика. "Юнайтед" е осми с 23 точки,колкото имат още шестият "Евертън" и седмият "Борнемут".

Серията без загуба на "Арсенал" във всички турнири се простира вече в 20 поредни срещи. Във Висшата лига "артилеристите" са непобедени от втория кръг (13 мача поред). "Юнайтед" пък не можа да спечели четвърти пореден мач, като последните три завършиха наравно.

От началото на двубоя "Юнайтед" започна много агресивно и с повече енергия от гостите. Жозе Моуриньо беше направил редица промени, като изненадващо остави на пейката Пол Погба, Ромелу Лукаку и Хуан Мата. В предни позиции действаха бързите Маркъс Рашфорд, Антони Марсиал и Джеси Лингард, които постоянно сменяха местата си.

Рядък шанс за изява пък получиха Маркос Рохо, Ерик Баи и Крис Смолинг. В "Арсенал" заради наказание липсваше Гранит Джака, а след добрите си игри напоследък титуляр започна Аарън Рамзи.

В началните минути "червените дяволи" имаха два добри шанса. Първо Рашфорд стреля мощно с десния крак, но изстрелът му попадна право в обсега на Бернд Лено. Малко по-късно късметът си опита и Марсиал, но той стреля прекалено слабо.

След 15-ата минута "Арсенал" овладя натиска на домакините и започна да задържа по-трайно топката. "Артилеристите" изнасяха постепенно, с повече подавания, но лесно успяваха да преодоляват средната линия и да намират с лице към вратата на противника Алекс Айоби и Рамзи.

Няколко пъти отляво гостите огранизираха опасни атаки, като опитваха да пробиват през младия Диого Далот. Точно след корнер в 25-ата минута, спечелен през зоната на Далот "артилеристите" откриха. Лукас Торейра центрира, а Мустафи беше оставен непокрит и стреля с глава.

Мустафи откри за "Арсенал" след центриране на Торейра (вляво) от корнер.

Ударът на германеца не беше силен, но Давид Де Хеа не се намеси добре, като изпусна топката в мрежата си. Впоследствие тя беше изчистена, но технологията на часовника на рефера Андре Маринър показа, че гол има.

Попадението беше девето във вратата на "червените дяволи" на "Олд Трафорд" в седмото им домакинство за сезона. Същият брой тимът на Жозе Моуриньо допусна във всичките си домакинства през миналия сезон.

Предимството на "артилеристите" трая само пет минути, след като половин час след началото на двубоя "Юнайтед" изравни. Антони Марсиал се разписа след подаване на Андер Ерера и разконцентрирани действия на защитата на "Арсенал".

Рохо стреля от пряк свободен удар, но Лено изби. Все пак Ерера притича до крайната линия и центрира към дузпата, където Марсиал беше непокрит и вкара. Французинът се разписа навръх 23-ия си рожден и стана едва вторият играч на "Юнайтед", който го прави след Уейн Рууни през 2004 г.

Попадението на Марсиал.

След бързата размяна на голове в двете врати агресивните действия на "Олд Трафорд" зачестиха. За осем минути съдията Андре Маринър показа пет жълти картона – три за домакините и два за гостите. Рохо пък извади късмет, че не беше изгонен заради безразсъдно влизане срещу Гендузи.

"Арсенал" даде и две жертви, като Рамзи и Роб Холдинг напуснаха принудително заради травми. Халфът пострада в борба за топката с Матич, а централният защитник контузи коляното си при контакт с Рашфорд.

Бруталното влизане на Рохо в краката на Матео Гендузи.

След почивката двубоят стана още по-интересен и се игра на много високо темпо. Подобно на първата част "Юнайтед" имаше ранно предимство и натискаше основно чрез Марсиал и Лингард. Няколко пъти двамата бързи нападатели създаваха смут в наказателното поле на гостите.

След 60-ата минута "Арсенал" успя да пренесе играта в по-предни позиции, а малко по-късно на терена се появи и Александър Лаказет. Френският нападател замени Айоби в 65-ата минута, а само три по-късно се разписа.

Рохо сгреши елементарно при изнасянето на топката, Лаказет напредна в наказателното поле и вкара в мрежата на Де Хеа – 1:2.

Попадението на Лаказет.

За капак Лаказет получи и тежък удар, като Рохо влезе грубо в краката му, а Смолинг падна с цялата си тежест върху него.

Подобно и на първото полувреме предимството на "Арсенал" в резултата се задържа съвсем кратко. Само 74 секунди разделиха попадението на Лаказет и изравнителния гол за 2:2 на Джеси Лингард.

Английският национал наказа грешка на защитата на "артилеристите".

И бързо върнатият гол от страна на Джеси Лингард.

Жозе Моуриньо беше решен да използва предимството на отбора си и за последните 20 минути вкара на терена Пол Погба и Маруан Фелайни.

В последните десет минути обаче по-добрият тим на терена беше "Арсенал". Гостите натиснаха и наложиха натиск, като опитаха всичко, за да вкарат гол. Давид де Хеа се представи силно и спаси две положения.

"Арсенал" все пак вкара чрез Хенрик Мхитарян, но попадението правилно беше отменено заради засада.

В друг мач, игран от 22 часа "Тотнъм" победи "Саутхемптън" с 3:1 и излезе трети в класирането. "Шпорите" са с 33 точки, на шест зад "Ливърпул" и осем зад "Сити".

Головете за "Тотнъм" отбелязаха Хари Кейн в деветата, Лукас Моура в 51-ата и Хюн Мин Сон в 55-ата минута. За "светците" се разписа Чарли Остин в третата минута на добавеното време.

Междинният кръг беше белязан от това, че всеки от 20-те тима във Висшата лига вкара гол. Това е първи подобен случай от 15-ия кръг през сезон 2010-11, който се проведе на 27 и 28 ноември 2010 г.