"Дортмунд" запази преднината си пред "Байерн" след успех в Рурското дерби

"Борусия" (Дортмунд) остава единственият непобеден отбор в Бундеслигата

Борусия" (Дортмунд) продължи силното си представяне от началото на сезона с успех в голямото дерби на област Рур. Жълто-черните спечелиха с 2:1 гостуването си на "Шалке" в мач, който оправда очакванията като заряд, макар качеството на футбола да не беше на висота.

"Борусия" записа първа победа в дербито на Рур от три години насам. Головете за успеха на жълто-черните отбелязаха Томас Дилейни и Джейдън Санчо, докато Даниел Калиджури вкара от дузпа за "Шалке".

Тимът на Люсиен Фавър продължава да е единственият непобеден отбор в Бундеслигата. След 14 кръга "Борусия" има 36 точки, с девет повече от шампиона "Байерн" (Мюнхен).

Баварците излязоха временно на второто място след успех с 3:0 в регионалния сблъсък с "Нюрнберг". С два гола на Роберт Левандовски и един на Франк Рибери "Байерн" прекъсна серията от четири мача без победа като домакин в Бундеслигата.

Капитанът Марко Ройс (вляво) е движещата сила на "Борусия"

Първото полувреме се разви изцяло по плана на "Борусия". Жълто-черните взеха преднина още в седмата минута, когато Дилейни засече с глава центриране от фаул на капитана Марко Ройс.

След ранния гол "Борусия" отстъпи доброволно инициативата, като жълто-черните разчитаха на бързите си контраатаки. При една от тях Алкасер стреля опасно от границата на наказателното поле, но без успех.

В 28-ата минута "Шалке" пропусна отлична възможност да изравни резултата. След изпълнение на ъглов удар топката попадна в Гуидо Бургщалер, който от няколко метра не можа да преодолее стража на гостите Роман Бюрки. В ситуацията нападателят на "Шалке" игра с ръка, но не беше отсъдено нарушение.

До края на първата част домакините изпитваха трудност да стигнат до голови положения, докато "Борусия" играеше спокойно с цел да запази преднината си.

Дербито се оживи през втората част

Двубоят се оживи в началото на второто полувреме. Импулсът в играта на "Шалке" даде резултат и домакините получиха дузпа в 61-ата минута, която Калиджури реализира. В ситуацията беше използвана системата за видеоповторения, която подсказа на съдията за нарушение на Ройс срещу Амин Арит.

Равенството се запази едва 13 минути, когато Санчо върна преднината на "Борусия". 18-годишният англичанин размени подаване с Рафаел Герейро, който го изведе на стрелкова позиция в наказателното поле. С едно докосване Санчо плъзна топката покрай вратаря Ралф Ферман.

В заключителните минути контраатака на "Борусия" завърши с удар на Герейро в страничния стълб.

Роберт Левандовски поведе "Байерн" към първи домакински успех от четири мача насам

Очаквано "Байерн" имаше пълен контрол върху случващото се на терена. В деветата минута Левандовски даде преднина на баварците, след като полякът засече с глава центриране на Йошуа Кимих от корнер.

Голмайсторът на шампионите вкара втория си гол в 27-ата минута. Леон Горецка се възползва от грешка в защитата и шутира веднага, като ударът му срещна горната греда, но Левандовски беше на правилното място, за да направи добавка.

Атаките на "Байерн" ставаха все по-опасни, като Мюлер и Левандовски имаха добри възможности. Полякът можеше да оформи хеттрика си още до края на първото полувреме, но ударът му воле премина в близост до вратата.

През втората част статуквото не се промени. В 56-ата минута грешка на вратаря на "Фрайбург" Фабиан Бредлов доведе до трети гол на "Байерн". Стражът не изчисти добре топката, а впоследствие Франк Рибери вкара първия си гол за сезона.