"Дортмунд" завърши годината с победа в дербито с "Мьонхенгладбах"

Двамата добри приятели Марио Гьотце (вляво) и Марко Ройс изиграха силен мач

Борусия" (Дортмунд) ще зимува с комфортна преднина на върха в Бундеслигата. Жълто-черните спечелиха с 2:1 домакинството си на "Борусия" (Мьонхенгладбах) в дерби, което противопостави първите два отбора в класирането.

В основата на победата на "Дортмунд" отново бяха Джейдън Санчо и Марко Ройс, които отбелязаха двата гола, докато Кристоф Крамер вкара за гостите. Силен мач за тима на Люсиен Фавър направи резервата Марио Гьотце, който замени принудително Пако Алкасер през първата част.

С успеха си "Дортмунд" събра 42 точки, като завърши есенния дял с 13 победи и едва една загуба. "Мьонхенгладбах" остава с 33 точки, колкото има и шампиона "Байерн (Мюнхен). В последния си мач за годината баварците гостуват на "Айнтрахт" (Франкфурт) в събота.

В началото двата отбора не предприемаха излишни рискове. Първата добра възможност се откри пред "Дортмунд", когато бърза комбинация изведе Ройс на стрелкова позиция в наказателното поле. Ударът на германския национал обаче беше спасен от вратаря Ян Зомер.

В средата на първата част домакините получиха тежък удар заради травма на основния си голмайстор Алкасер. Испанецът получи мускулно разстежение и беше принудително заменен от Гьотце.

Най-интересното се случи в края на полувремето. В 42-ата минута Ройс се възползва от грешка в центъра на терена и използва скоростта си, за да напредне. Впоследствие топката стигна до Санчо, който залъга защитник и отбеляза с прецизен диагонален удар.

Преднината на домакините се задържа кратко, като в добавеното време Крамер върна "Мьонхенгладбах" в мача. Халфът овладя лошо топката в наказателното поле, но беше най-съобразителен, за да направи добавка отблизо. В ситуацията Крамер игра с ръка, но съдията прецени, че няма нарушение на правилата.

Марко Ройс (с капитанската лента) отново поведе отбора си към победа

© Leon Kuegeler, Reuters

За пореден път "Дортмунд" използва умело бързината си в атака. В 52-ата контра отдясно премина през Санчо и Гьотце, като последният изведе Ройс с подаване между защитата и вратаря. Капитанът на жълто-черните засече топката и върна преднината на отбора.

Десет минути по-късно Ройс отново беше в центъра на най-интересното. Халфът стреля в страничната греда от фаул, като Зомер изгледа топката от място.

До края домакините контролираха темпото и не дадоха възможност на съперника да се върне в мача.