Руснак спря победната серия на Йоханес Бьо в биатлона

След две втори и две трети места през сезона Логинов стигна до първата си победа

Руснакът Александър Логинов постигна първата си победа в Световната купа по биатлон и сложи край на победната серия на Йоханес Бьо. 26-годишният състезател спечели спринта на 10 километра в германския зимен център Оберхоф.

Логинов е първият биатлонист извън Бьо и Мартен Фуркад, който печели състезание през този сезон. Руснакът стъпи на най-високото място на почетната стълбичка след две втори места в Нове Место и две трети места в Поклюика през декември.

Действащият европейски шампион в преследването свали всичките десет мишени в Оберхоф и финишира за 25:50.2 минути. Той изпревари с 25.2 секунди Бьо, който допусна една грешка в стрелбата. Норвежкият биатлонист спечели шест от първите осем старта за сезона и беше в серия от три поредни победи.

Шведът Себастан Самуелсон допълни челната тройка с чиста стрелба и пасив от 36.8 секунди. За пръв път в кариерата си той се качи на подиума в състезание от Световната купа.

Досега най-доброто класиране на 21-годишния швед беше деветото място в първия старт за този сезон - индивидуалното на 20 километра в Поклюка. Той обаче спечели сребърен медал в преследването на олимпийските игри в Пьонгчанг през 2018 г.

Логинов, Йоханес Бьо (вляво) и Себастиан Самуелсон (вдясно) се качиха на подиума в Оберхоф

Германците Бенедикт Дол и Арнд Пайфер и австриецът Юлиан Еберхард допълниха топ 6 в Оберхоф. Те допуснаха по една грешка в стрелбата и изостанаха от Логинов съответно с 38.8, 39.3 и 44.5 секунди.

Носителят на Световната купа за последните седем години Мартен Фуркад направи слабо състезание. Той свали девет от десетте мишени, но беше далеч от обичайното си ниво в ски бягането и се нареди едва седми с пасив от 47.2 секунди.

Красимир Анев се представи най-добре от българските биатлонисти. Той премина без грешка през стрелбата от положение легнал, но на прав свали само три от петте мишени и финишира 41-и на 2:34.4 минути от Логинов.

Димитър Герджиков допусна три грешки - две в първата и една във втората стрелба, като се класира 44-и с пасив от 2:41.4 минути. Антон Синапов се представи по същия начин на стрелбището, но след по-слабо ски бягане остана 58-и с изоставане от 2:56.6 минути.

Европейският шампион в спринта от 2017 г. Владимир Илиев имаше много тежко състезание. Той направи цели пет грешки в стрелбата и завърши 77-и с пасив от 3:44.6 минути. В надпреварата участваха 105-ма биатлонисти.