Хардън влезе в историята на НБА с 43 точки и трипъл-дабъл за 30 минути

Звездата на "Хюстън рокетс" Джеймс Хардън изигра поредния си впечатляващ мач и записа името си в историята на НБА. "Ракетите" разбиха "Кливланд кавалърс" със 141:113 у дома, а 29-годишният баскетболист завърши с 43 точки, 12 асистенции, 10 борби, два чадъра и две откраднати топки.

Хардън е първият играч в историята на НБА, който прави трипъл-дабъл с 40 и повече точки за по-малко от половин час. Гардът остана на паркета само 29:34 минути, но те му бяха достатъчни да разбие защитата на най-слабия отбор в лигата през този сезон.

Хардън, за когото това беше шести трипъл-дабъл през сезона, отбеляза осем тройки от 16 опита и общо 12 от 24-те си стрелби от игра. Най-полезният играч за миналия сезон не сбърка нито веднъж от наказателната линия - 11 от 11.

Центърът Клинт Капела добави 19 точки за победата на "Хюстън". Дануел Хаус се отчете с 14 точки, а Остин Ривърс и Брандън Найт вкараха по 12. За "Кливланд" най-резултатен беше Анте Зизич с 18 точки.

"Кливланд" поведе с 5:0 в началото на мача, но "Хюстън" бързо стигна до обрат при 9:7 и до края не изпусна водачеството. Първата четвърт завърши с 20 точки разлика - 42:22, а след втората преднината на домакините стана 28.

"Хюстън" продължи да доминира след почивката и да увеличава аванса си. В средата на последната четвърт разликата достигна върховите 44 точки, след което домакините намалиха оборотите и "Кливланд" съкрати изоставането си в заключителните минути.

"Хюстън" постигна 12-а победа в последните си 15 мача. В тях Хардън отбеляза средно по 40.5 точки. Той и Кобе Брайънт са единствените играчи от 1976 г., които са записвали над 40 точки средно на мач в рамките на 15 поредни двубоя.

След 24-ата си победа от 41 мача през сезона "Хюстън" разделя петото място в Западната конференция с "Лос Анджелис клипърс".

С по-добър актив от тях са "Портланд трейл блейзърс" (26-17), "Оклахома сити тъндър" (25-16), "Голдън стейт уориърс" (28-14) и лидерът "Денвър нъгетс" (28-12).

"Кливланд", който в предишните четири сезона (с Леброн Джеймс в състава) неизменно стигаше до финала в НБА, допусна 12-а поредна загуба.

"Кавалерите" са последни в Източната конференция, като имат най-слабите показатели в цялата лига - осем победи от 43 мача.

Начело в конференцията е "Торонто раптърс" с 32 победи и 12 загуби, следван от "Милуоки бъкс" (29-12), "Индиана пейсърс" (28-14), "Филаделфия 76" (27-16) и "Бостън селтикс" (25-16).