Серена Уилямс потегли с рекордно бърза победа за 48 минути

Серена Уилямс даде само два гейма на съперничката си в първи кръг на Australian Open Татяна Маря, започвайки с експресна победа 6:0, 6:2. Американката, която започва похода към осма титла в Мелбърн, се нуждаеше от само 48 минути, за да се класира за втория кръг.

Уилямс беше на достатъчно добро ниво, за да не срещне никакви проблеми, но съперничката ѝ не отправи никакво предизвикателство към бившата №1. Маря допусна седем двойни грешки и общо 20 непредизвикани грешки за едва 14 гейма. Германката, която е №73 в световната ранглиста, имаше едва 13% първи сервис в първия сет.

Американката подобри с една минута предишното си постижение за най-кратък мач в Големия шлем. През 2016 г. тя победи Елена Веснина на "Уимбълдън" за 49 минути. Предишното постижение отново беше притежание на Уилямс, но на по-голямата от двете сестри - Винъс. През 2009 г. тя победи Динара Сафина само за 51 минути.

Уилямс не даде шанс на Маря да си помисли за нещо повече от два гейма за чест. След бързия първи сет за едва 18 минути американката поведе с 3:0 във втората част, преди да се стигне до гейм за Маря. Германката взе още една част в шестия гейм, който се оказа и последен за нея.

"Последния път, в който бях на "Род Лейвър арена", бях бременна, така че беше емоционално за мен да се завърна. Познавам Татяна добре и тя е много труден съперник. Радвам се, че започнах уверено от самото начало и не ѝ дадох шанс да влезе в мача. Ние двете сме съседки, даже гледаме децата си заедно, така че ми беше приятно да сме заедно на корта. Тя е много добър човек", каза Уилямс след срещата.

Американката обяви, че се намира в добра форма и е доволна от състоянието си в първите мачове за сезона.

Във втори кръг Уилямс ще срещне Южени Бушар. Канадката, която демонстрира добра форма от началото на сезона, победи Шуай Пън с 6:2, 6:1 само за един час.

Напред се класираха още Елизе Мертенс, Каролина Плишкова и Мадисън Кийс, които постигнаха чисти победи в първи кръг.

Бившата №1 в света Гарбине Мугуруса също преодоля лесно първото си препятствие. Испанката победи Сансай Жън с 6:2, 6:3, като срещата продължи 1.21 часа. В един от най-интересните мачове във втори кръг Мугуруса ще срещне Йохана Конта.

Зверев започна с чиста победа

Поставеният под №4 при мъжете Александър Зверев се класира безпроблемно за втория кръг след чиста победа над Аляж Бедене 6:4, 6:1, 6:4. Германският тенисист спечели след само час и 56 минути на корта.

В целия двубой Зверев разчиташе на мощния си сервис, който му даде голямо предимство срещу словенеца. Четвъртият в света завърши с 11 аса, но допусна и шест двойни грешки. Той вкара 60% първи сервис, като спечели 85% от точките, разиграни след него.

Още в началото Зверев трябваше да се справя с трудна ситуация, след като Бедене го проби и поведе с 4:3. Последва незабавен отговор от германеца, който спечели всички оставащи геймове от сета, за да поведе в резултата.

Това до голяма степен пречупи Бедене, който не се съвзе и във втория сет, докато резултатът вече не беше 5:0 в полза на Зверев. Словенецът взе последния си сервис гейм, но нямаше сили за нищо повече.

В решителния трети сет имаше загуба на концентрация и от двамата тенисисти. Те си размениха по един пробив в третия и четвъртия гейм, но след това Зверев поведе с 4:3, което се оказа ключово.

С голяма доза късмет напред продължи и Кей Нишикори. Японецът, който триумфира с титлата в Бризбейн, се класира за втория кръг след отказване на съперника си Камил Майчак.

Полякът поведе с 2:0 след 6:3 и 7:6 (6), като показвшае отлична игра в първите два сета. Майчак записа пробив в първия сет и поведе, а във втората част двамата тенисисти спечелиха по веднъж подаването на съперника си, за да се стигне до тайбрек, решен в полза на поляка след множество грешки.

Веднага след това започнаха проблемите на полския тенисист, който получи схващания и не можеше да се движи по корта. Нишикори веднага се възползва, като взе третия сет с 6:0, а след това увеличи серията си от поредни геймове до 10. Майчак взе два гейма в четвъртия сет, но само за да го загуби с 2:6.

В решителната пета част полякът издържа само до 0:3, преди да се откаже.

Нишикори ще срещне ветерана Иво Карлович в следващия кръг. Хърватинът победи Хуберт Хуркач от Унгария с 6:7 (5), 7:6 (5), 7:6 (3), 7:6 (5) след 3.10 часа. Карлович завърши с 39 аса, докато съперникът му реализира 14 в двубоя.

В първи кръг имаше още две отказвания. Фабио Фонини продължи напред след проблеми за съперника си Хауме Мунар при 7:6 (3), 7:6 (7), 3:1 в полза на италианеца. Представителят на Беларус Иля Ивашка също се класира напред след отказване на Малек Джазири.

Напред се класира и полуфиналистът от 2018 г. Хьон Чун. Кореецът имаше големи проблеми срещу Брадли Клан, но го надви с 6:7 (5), 6:7 (5), 6:3, 6:2, 6:4 след 3.41 часа.