Бьо взе нова победа в биатлона, Анев записа най-добрия български резултат за сезона

Бьо има осем победи в 11 състезания през сезона

Йоханес Бьо продължи изключителното си представяне в Световната купа по биатлон с нова победа, а Красимир Анев постигна най-добрия български резултат от началото на сезона - 14-о място.

Норвежецът спечели по впечатляващ начин спринта на 10 километра в германския зимен център Руполдинг. Той допусна една грешка в стрелбата, но със страхотно ски бягане стигна до първото място.

Бьо финишира за 22:56.3 минути, а по-големият му брат Тарей Бьо остана втори с безгрешна стрелба и пасив от 7.9 секунди. Германецът Бенедикт Дол, който свали девет от десетте мишени, допълни почетната стълбичка с изоставане от 10.5 секунди.

Дол единствен успя поне малко да се доближи до ски бягането на Йоханес Бьо. 25-годишният норвежец пробяга трасето за 20:52.6 минути, а 28-годишният германец - с 15.7 секунди по-бавно. Италианецът Лукас Хофер беше третият най-бърз днес, като беговото му време беше с 25 секунди по-слабо от това на победителя.

Носителят на Големия кристален глобус за последните седем години Мартен Фуркад завърши четвърти. 30-годишният французин стреля безгрешно, но ски бягането му отново беше далеч от обичайното ниво.

Фуркад финишира на 15.9 секунди от победителя и остава без подиум в Световната купа от 15 декември, когато спечели преследването в Хохфилцен. Той има едва три качвания на почетната стълбичка през този сезон.

Българският биатлон най-накрая имаше поводи за радост, след като Красимир Анев се класира 14-и. Той не допусна грешка в стрелбата и завърши на 52.5 секунди от Йоханес Бьо.

Това е най-доброто българско класиране от началото на сезона. Предишното отново беше на Анев - 22-ро място в спринта и преследването в Хохфилцен. Днешният старт е най-добрият за 31-годишния българин от 13-ата позиция в спринта в Контиолахти през март.

Другите българи се представиха слабо днес. Димитър Герджиков допусна две грешки и завърши 54-и с пасив от 1:49.4 мин. Антон Синапов сбърка три пъти на стрелбището и се класира 73-и на 2:09.1 мин. от победителя.

Европейският шампион в спринта от 2017 г. Владимир Илиев отново имаше доста проблеми, свали само шест от десетте мишени и изостана с 2:22.4 минути от Бьо, което му отреди 82-а позиция от 111 участници.

Йоханес Бьо продължи да увеличава аванса си в генералното класиране, след като постигна осма победа от 11 състезания през сезона. Норвежецът има 602 точки и аванс от 150 точки пред руснака Александър Логинов, който завърши пети днес. Фуркад е трети с 385 точки.

В битката за Малкия кристален глобус в спринта начело отново е Бьо. Той има 294 точки, Логинов е втори с 236, а Дол допълва челната тройка с 209. Фуркад, който неизменно печели трофея от 2012 г., е едва осми със 150 точки.

Днес от 15.30 часа ще се проведе женският спринт в Руполдинг. В петък и събота са съответно мъжката и дамската щафета, а в неделя са вторите масови стартове за сезона.