Контузия на Деле Али помрачи инфарктна победа на "Тотнъм"

Хари Уинкс донесе трите точки с гол в последните секунди на добавеното време

С гол в 93-ата минута на Хари Уинкс "Тотнъм" постигна драматичен обрат срещу "Фулъм" в последния мач от 23-ия кръг на Висшата лига. В отсъствието на голмайсторите си Хари Кейн и Хьон Мин Сон "шпорите" спечелиха с 2:1 при гостуването си на "Крейвън котидж".

"Тотнъм" запази живи надеждите си да се намеси в битката за титлата, като се доближи пет точки от шампиона "Манчестър сити" и на девет от лидера "Ливърпул". В същото време инфарктният успех днес даде по-голямо спокойствие на "шпорите" в борбата за място в топ 4.

Тимът на Маурисио Почетино се откъсна с четири точки пред четвъртия "Челси" и със седем пред "Арсенал" и "Манчестър юнайтед", които разделят петата позиция. "Фулъм" е предпоследен с 14 точки, като изостава със седем от спасителното 17-о място.

Али получи разтежение в края на мача

Победата срещу "Фулъм" обаче беше помрачена от контузия на третата звезда в атаката на "Тотнъм" - Деле Али. Английският национал изравни резултата в началото на втората част, но получи разтежение в 85-ата минута и беше заменен принудително от Жорж-Кевин Нкоду. Смяната все пак се оказа успешна, след като 23-годишният французин изработи победния гол.

Мачът започна много лошо за "Тотнъм". Още в първите минути пролича, че отборът ще има огромни трудности без Кейн и Сон. "Фулъм" стартира амбицирано и получи отличен шанс да поведе в 12-ата минута. Новото попълнение Райън Бабел се измъкна зад защитата и напредна срещу Юго Лорис. Холандецът стреля в близкия ъгъл, но френският вратар спаси с една ръка.

Само шест минути по-късно домакините все пак поведоха. Фернандо Йоренте, който замени Кейн на върха на атаката, си отбеляза нелеп автогол след центриране от корнер. Топката беше центрирана към близката греда, удари се в крака на неподвижно стоящия испанец и се озова в мрежата.

Йоренте можеше да се реваншира, но направи сериозен пропуска в 23-ата минута. Това се оказа и единственият добър шанс на "Тотнъм" да изравни. "Фулъм" игра по-добре до края на полувремето и беше близо до втори гол, но Лорис спаси силен шут на Андре Шюрле.

След почивката ситуацията на терена коренно се промени. "Тотнъм" пое пълен контрол върху топката и стигна до гол в 51-ата минута. Кристиан Ериксен центрира отдясно, а Али се измъкна зад защитата и отбеляза с точен удар с глава отблизо.

В 60-ата минута "шпорите" бяха близо до обрат, но шут на Дани Роуз се отби в гредата. В оставащите минути гостите заложиха изцяло на центрирания в наказателното поле. Това имаше ефект, но Йоренте пропиля две чудесни възможности с нескопосани отигравания.

Мачът вървеше към равенство, когато в последните секунди на трите минути добавено време Нкоду получи топката на левия фланг и достави перфектно центриране във вратарското поле. Уинкс изненада бранителите на "Фулъм" с включване от задна позиция и отбеляза с глава от близко разстояние.

За пръв път от март 2014 г. "Тотнъм" печели мач, в който на терена не е нито Кейн, нито Сон. Английският нападател ще отсъства около два месеца заради травма в глезена. Кореецът е с националния си отбор в Купата на Азия, която ще продължи до 1 февруари.

Евентуално отсъствие на Али ще бъде изключително тежък удар за "Тотнъм", който продължава да се бори на всички фронтове през този сезон - Висшата лига, Шампионската лига, Купата на Англия и Купата на лигата.

Кейн, Сон и Али са отбелязали 39 гола във всички турнири, което представляват 55% от попаденията на "шпорите" от началото на сезона.