Циципас пречупи сърцатия Баутиста Агут и стигна полуфиналите в Мелбърн

Циципас ще играе полуфинал при едва второто си участие в Мелбърн

Гъркът Стефанос Циципас е първият полуфиналист в Australian Open. 20-годишният тенисист от Атина пречупи сърцатия испанец Роберто Баутиста Агут след победа със 7:5, 4:6, 6:4, 7:6 (2) за 3.15 часа.

В спор за място във финала в Мелбърн Циципас ще се изправи срещу победителя от мача между носителя на 17 титли от Големия шлем Рафаел Надал и 21-годишния американец Франсис Тиафо.

Шампионът от младежките финали на АТП, който в предишния кръг свали Роджър Федерер от трона в Австралия, изигра поредния си впечатляващ мач. Той отново подходи агресивно и заложи на атакуващ тенис, но в същото време показа много зряла игра, за да пречупи изключително борбения Баутиста Агут.

Циципас изоставаше с пробиви в първия и третия сет, но успя да ги обърне и спечели. В края на четвъртата част гръцкият тенисист пропусна мачбол и трябваше да мине през тайбрек. Въпреки това той отново запази спокойствие и спечели по категоричен начин тайбрека, за да приключи двубоя в четири сета.

Циципас нанесе първа загуба на Баутиста Агут през 2019 г. Испанецът беше в серия от девет поредни победи. Той спечели титлата в Доха, като в полуфиналите отстрани световния №1 Новак Джокович. В Мелбърн надигра последователно Анди Мъри, Джон Милман, Карен Хачанов и финалиста от 2018 г. Марин Чилич, като три от четирите му победи дойдоха след драматични петсетови битки.

Циципас обаче демонстрира оръжията и нужния характер, с които да прекъсне устрема на Баутиста Агут. И за двамата това беше първо участие в четвъртфинал на турнир от Големия шлем.

След девет поредни победи Баутиста Агут допусна първа загуба през 2019 г.

Баутиста Агут започна отлично мача. Той проби още в първия гейм, след което спечели подаването си на нула и поведе с 2:0. Испанецът поддържаше аванса си до осмия гейм, когато на свой ред допусна пробив и резултатът беше изравнен - 4:4.

Циципас спечели труден гейм, за да поведе за пръв път в мача при 5:4. Той се възползва от момента и измъкна сета, след като реализира пробив в гейма, в който Батуиста Агут сервираше за влизане в тайбрек.

Вторият сет отново започна с ранен пробив на 30-годишния испанец. Той успя да го затвърди и поведе с 3:1. Този път 24-ият в световната ранглиста задържа аванса си до края. Той не даде нито една точка за пробив на съперника и изравни сетовете след 6:4.

Баутиста Агут проби пръв и в третия сет. Той спечели подаването на Циципас за 3:2, след което затвърди за 4:2 с комфортен сервис гейм на 15. Гъркът обаче отговори по впечатляващ начин и обърна сета, печелейки четири поредни гейма.

Здравата битка продължи с пълна силна и в четвъртата част. Дълго време двамата взимаха с лекота подаванията си. Шест от първите 11 гейма приключиха на нула, а общият брой спечелени точки от посрещащите в тези 11 гейма беше едва шест.

При 5:6 Баутиста Агут сервираше за влизане в тайбрек. След пет лесно спечелени подавания този път той даде признаци на напрежение и Циципас стигна до мачбол при 40:30. Испанецът все пак спаси първата и оказала се единствена точка за пробив в сета и се добра до тайбрек.

В него обаче гръцкият тенисист показа страхотен тенис. Той поведе с 3:0, като реализира два минипробива. Баутиста Агут не се предаде и успя да върне и двата. Циципас обаче отговори с четири поредни точки и сложи край на 195-минутната битка на "Род Лейвър арена".

В крайна сметка двамата бяха разделени само от пет точки - 131 за Циципас и 126 за Баутиста Агут. Гъркът направи 22 аса и общо 68 печеливши удара при 38 непредизвикани грешки. Испанецът пласира 50 уинъра, шест от които директно от сервис.

Баутиста Агут завърши с по-малко непредизвикани грешки - 32, а освен това беше по-ефективен на мрежата - 18 точки от 22 излизания срещу 19 от 35 за Циципас. Гъркът обаче реализира един пробив повече - четири срещу три, и спечели първия си двубой с испанеца.

Циципас ще играе полуфинал при едва второто си участие в Australian Open. При дебюта си през 2018 г. той отпадна в първия кръг, а досега само веднъж при шестте си участия в турнирите от Големия шлем беше преминавал втория кръг - на миналогодишния "Уимбълдън", където стигна до осминафиналите.

Фотогалерия: Лицата на Australian Open >