Катар стигна исторически финал за Купата на Азия след разгром над ОАЕ

Катар постигна категорична победа с 4:0 срещу домакина Обединените арабски емирства и за пръв път в своята история ще се бори за най-ценното отличие в азиатския футбол - Купата на Азия.

Тимът, воден от испанеца Феликс Санчес Бас, ще се изправи срещу Япония във финала на 1 февруари в Абу Даби. Японците, които са четирикратни носители на трофея, също преминаха с лекота през полуфиналите - 3:0 срещу Иран.

Катар се класира за финала на континенталния шампионат, след като досега дори не беше достигал до полуфинал. Най-доброто постижение на домакина на следващото световно първенство по футбол е пето място от 1984 и 1988 г.

Тогава обаче директните елиминации включват само полуфинали и финал, а класирането след четвърто място се прави на базата на резултатите от груповата фаза. Откакто през 1996 г. бяха въведени четвъртфинали, Катар само два пъти прескочи групите - през 2000 г. и 2011 г.

Тазгодишният полуфинал между Катар и ОАЕ дойде на фона на политическата криза в Персийския залив.

От средата на 2017 г. ОАЕ, Саудитска Арабия, Бахрейн и Египет скъсаха търговските си отношения с Катар след обвинения, че държавата подкрепя терористични групи.

Оттогава Катар е в икономическа и дипломатическа изолация от съседите си, което в спортен план затруднява организацията на световното първенство по футбол през 2022 г.

На терена обаче разликата в класите беше значителна в полза на катарския отбор. Буалем Хухи откри резултата в 22-ата минута, а осем минути преди края на първото полувреме Карим Будиаф отбеляза второ попадение.

В 81-ата минута капитанът на Катар Хасан ал Хайдос окончателно уби интригата с трети гол. ОАЕ трябваше да доиграе мача с десет души, след като в 90-ата минута Исмаил Ахмед беше изгонен с директен червен картон. Катарците се възползваха от численото си предимство и в четвъртата минута на добавеното време стигнаха до четвърто попадение чрез десния краен бранител Хамид Исмаил.