Леброн Джеймс се завърна със силен мач и победа в дербито на Ел Ей

Звездата на "Лос Анджелис лейкърс" Леброн Джеймс направи страхотно завръщане след контузия и изведе своя отбор до драматична победа в градското дерби с "Лос Анджелис клипърс". "Езерняците" спечелиха със 123:120 след продължение, а Джеймс завърши с 24 точки, 14 борби и 9 асистенции.

Заради разтежение в слабините той пропусна 17 поредни мача, в които "Лейкърс" допусна 11 поражения. Това беше най-дългото отсъствие в кариерата на 34-годишния играч, който кара 16-ия си сезон в Националната баскетболна асоциация (НБА).

След равностойно първо полувреме, което премина през няколко равенства и осем смени на водачеството, "Лейкърс" отвори двуцифрена разлика след почивката. "Езерняците" започнаха последната четвърт с комфортен аванс от 14 точки, но не съумяха да го задържат.

В последните 3:17 минути гостите не отбелязаха нито един кош от игра и след тройка на Тоби Харис "Клипърс" изравни при 112:112. В оставащите 40 секунди от редовното време двата отбора направиха по няколко пропуска, с които равенството се запази.

Продължението също беше много оспорвано. "Лейкърс" отвори разлика от четири точки, но "Клипърс" изравни при 118:118. 75 секунди преди края Джеймс изведе гостите напред, а кош с фаул на Ланс Стивънсън им донесе аванс от пет точки. Лу Уилямс и Ейвъри Брадли пропуснаха няколко възможности да върнат домакините в мача, преди късно попадение на Патрик Бевърли да фиксира крайния резултат.

Шестима играчи на "Лейкърс" завършиха с двуцифрен точков актив. Джеймс беше най-резултатен с 24, а Стивънсън добави 20 след рекордните в кариерата си пет тройки от осем опита. Брандън Инграм записа 19 точи, Раджон Рондо се отличи с 14 точки, 13 борби и 7 асистенции, а Джавел Макгий и Кайл Кузма се отчетоха съответно с 11 и 10 точки.

За "Клипърс" над всички беше Уилямс с 24 точки. Бевърли завърши със 17, Монтрезъл Харел - с 15, а Ейвъри Брадли - с 13.

"Лейкърс" постигна 27-ата си победа от 52 мача през сезона. "Езерняците" са девети в Западната конференция, като изостават с един успех от градския си съперник, който затваря зоната на плейофите с 28 победи и 24 загуби.

Начело в конференцията е шампионът "Голдън стейт уориърс" с 36 победи и 15 загуби. "Денвър нъгетс" е втори със същия брой поражения, но с един успех по-малко.

"Оклахома сити тъндър" (32-18) е четвърти, следван от "Портланд трейл блейзърс" (32-20), "Сан Антонио спърс" (31-22), "Хюстън рокетс" (29-21) и "Юта джаз" (29-23).

"Милуоки бъкс" е лидер в Източната конференция с най-добрите показатели в лигата - 37 победи и 13 загуби. "Торонто раптърс" е втори със същия брой спечелени мачове, но с три поражения повече.

"Филаделфия 76" заема третата позиция с 34 победи и 18 загуби, а зоната на плейофите се допълва от "Индиана пейсърс" (32-19), "Бостън селтикс" (32-19), "Бруклин нетс" (28-25), "Маями хийт" (24-25) и "Шарлот хорнетс" (24-26).