Хаасе отново се оказа непреодолимо препятствие за Кузманов в София

Кузманов не успя да прескочи първия кръг и при четвъртото си участие в "София оупън"

Първата ракета на България за купа "Дейвис" Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на тенис турнира в София. За втори път в последните три години българският тенисист беше спрян от холандеца Робин Хаасе. 25-годишният пловдивчанин загуби от 54-ия в света с 2:6, 4:6 за 74 минути.

Кузманов вкара доста първи сервиси в мача - 71%, но опитите му да бъде максимално агресивен доведоха до много непредизвикани грешки. Хаасе играеше търпеливо, вкарваше топката в корта и дочакваше пропуските от ракетата на съперника. Освен това вторите сервиси на българина се оказваха лесна мишена за опитния холандец.

"Определено съм разочарован. Не можах да покажа максимума от възможностите си. Закономерно загубих, няма какво да се оправдавам. Определено не се получиха нещата, които исках да направя. Твърде много бяха грешките", заяви Кузманов пред "Диема спорт".

Българският тенисист започна позитивно мача и спечели комфортно първите си два сервис гейма, за да поведе с 2:1. След това обаче той загуби пет поредния гейма, а с това и първия сет.

Кузманов спря серията на Хаасе и спечели на нула откриващия гейм на втората част. Българинът обаче беше пробит при второто си подаване, а 31-годишният холандец се възползва и поведе с 3:1.

Кузманов успя да се задържи в мача, след като спаси точка в петия гейм. Той дори имаше шанс да изрвни, но пропусна шанс за връщане на пробива при 3:4. Сервирайки за победата при 5:4, Хаасе поведе с 40:0 и при третия си мачбол сложи точка на спора.

Холандецът, който има две титли в турнирите от календара на АТП и е достигал до №33 в световната ранглиста, ще играе във втория кръг срещу поставения под №3 Данийл Медведев от Русия.

Кузманов пък записа четвърто поражение при четвъртото си участие с "уайлд кард" в София. През 2016 г. той дебютира в турнира от категория "АТП 250" с трисетов двубой с бившия №1 при юношите Рикардас Беранкис (3:6, 6:2, 3:6). Година по-късно българинът отстъпи срещу Хаасе с 4:6, 3:6, а миналата година загуби от поставения под №7 Жоао Соуза с 6:7 (8), 1:6.

Кузманов, който заема 336-ото място в световната ранглиста, остава без победа на ниво "АТП". Другите му два мача в турнири от световния тур бяха в Истанбул през 2015 и 2016 г., когато българинът загуби в първия кръг на квалификациите съответно срещу Майкъл Винъс и Карлос Берлок.

След отпадането на Кузманов Александър Лазаров остава единственият българин в индивидуалната надпревара. 21-годишният тенисист преодоля квалификациите след страхотни победи срещу Лукаш Лацко и Лука Вани, а в сряда ще се изправи срещу Фернандо Вердаско в двубой от първия кръг.

В понеделник световният №2 при юношите Адриан Андреев беше само на две точки от впечатляващ успех срещу 45-ия при мъжете Матю Ебдън. 17-годишният българин отстъпи в драматична трисетова битка, която продължи 2.22 часа и завърши с тайбрек в последния сет.