Почина Гордън Бенкс - вратарят, който "открадна" гол на Пеле със "спасяването на века"

Гордън Бенкс е уловил топката по време на мач от световното първенство в Англия

Легендата на световния футбол Годрън Бенкс е починал на 81 години, съобщава "Ройтерс".

Англичанинът е определян за един от най-великите вратари в историята. На клубно ниво той е играл 293 мача за "Лестър", има и 194 двубоя за "Стоук сити".

Изиграл е 73 мача за националния отбор. Именно със състава на Англия идва големият връх в кариерата му - спечелването на световната титла на домашната сцена през 1966 г.

Бенкс не допуска гол в груповата фаза, както и в четвъртфинала с Аржентина (1:0). Първият гол във вратата му е този на португалеца Еузебио от дузпа, но англичаните печелят с 2:1. Във финала домакинът на световното триумфира с 4:2 срещу Германия и печели най-голямото отличие в историята си.

Четири години по-късно Бенкс отново е на вратата на Англия на световното в Мексико. В групата си англичаните срещат бъдещия шампион Бразилия. През първото полувреме Бенкс прави забележително спасяване след удар с глава на Пеле, но след почивката Жаирзиньо вкарва и носи победата на "селесао".

След мача светът вече говори за Бенкс. По-късно отиграването му става известно като "Спасяването на века".

Остават и думите на Пеле: "Аз вкарах този гол, Бенкс просто ми го открадна."

Снимката на световните шампиони (Бенкс е в левия ъгъл)