С предпазливи български очаквания започва мразовитото световно по биатлон

Очакванията за добро българско класиране са свързани с европейския шампион на 20 км Красимир Анев

С предпазливи очаквания за българското представяне днес започва световното първенство по биатлон в Йостерсунд. Шампионатът стартира в 17.15 часа с отборна смесена щафета и ще продължи до 17 март.

Шведското градче край езерото Сторшьон посреща световното първенство за трети път след 1970 и 2008 г. Очаква се това да бъде един от най-студените шампионати на планетата, като прогнозите са за температурите около минус 15 градуса.

Общо 12 състезания ще се проведат в Йостерсунд, а България ще участва с осем биатлонисти - Красимир Анев, Владимир Илиев, Антон Синапов, Димитър Герджиков, Десислава Стоянова, Емилия Йорданова, Даниела Кадева и Милена Тодорова.

Преди две години трима българи се класираха сред първите 13 в състезание от световно първенство по биатлон. Един от тях - Анев - зае шесто място в спринта и имаше реален шанс за медал. А 23-годишният тогава Синапов впечатли с 11-а позиция, като беше най-младият състезател в топ 20.

Шампионатът в Хохфилцен беше предшестван от историческа титла на Владимир Илиев и общо три медала от европейското първенство в Душники Здруй. През същия сезон Анев и Илиев записаха общо пет класирания в топ 10 на стартове от Световната купа.

Последва разочароваща олимпийска година за българските биатлонисти, а през този сезон те отново не успяха да се доближат до резултатите отпреди две години. Красимир Анев обаче стана европейски шампион в навечерието на световното и даде надежди за добро българско класиране в Йостерсунд.

"Не искам да поставям някакви очаквания за класиране, защото в биталона е много трудно и всичко може да се случи. Надявам се да покажат това, което могат - и бегово, и стрелково", заяви президентът на Българската федерация по биатлон Екатерина Дафовска пред "Дневник".

Нейните притеснения са свързани основно със студеното време в Швеция. "Нашите състезатели не са свикнали на толкова ниски температури и не се чувстват толкова комфортно", обясни олимпийската шампионка от Нагано 1998.

Според нея обаче решаващо ще бъде кой колко сили е запазил след тежкия сезон. "Намираме се в края на сезона и доста от спортистите вече са уморени. Който успее да се съхрани най-добре, ще има шанс за добро представян", каза още Дафовска.

Голямата надежда

Надеждите за добро българско представяне са свързани най-вече с Красимир Анев. През февруари той сложи край на дългото чакане и стана европейски шампион в коронната си дисциплина - 20 километра индивидуално.

31-годишният състезател от Самоков спечели деветия си медал от европейски първенства, но за пръв път се качи най-високо на почетната стълбичка. Той загатна за добрата си форма още през януари в Руполдинг, когато записа двете най-добри български класирания в Световната купа този сезон - 12-о място в масовия старт и 14-о в спринта.

Любопитното е, че Анев дори не планираше да участва в европейското. Българският биатлонист, който се готви с личен треньор и отделно от националния отбор, все пак се разбра с федерацията - да пътува за Минск, но да пропусне стартовете от Световната купа в САЩ и Канада.

"Разбраха какво мислим с треньора ми, одобриха стратегията ни. Ние пък приехме тяхната позиция да дойдем да се състезаваме на европейското, за да опитаме да гоним медали и да направим добра щафета. Седнахме и разговаряхме, което говори за добро взаимно разбиране", коментира Анев пред руската медия news.ru.

След златото в Минск той сподели, че не се чувства в достатъчно добра форма за световното.

Европейският шампион заяви, че има нужда от реклиматизация след подготовката на Белмекен, която проведе през февруари.

Той изрази надежда, че до стартовете в Йостерсунд ще прибави нужната скорост в ски бягането.

"Краси е в много добра форма. Направи подготовка на Белмекен, успя да си почине. Разбира се, има очаквания към него. Ако има шанс, може да направи силен резултат в индивидуалното, където е неговата сила", каза Дафовска.

Очаквания ще има и към мъжката щафета, след като тази година Анев и треньорът му Георги Фъртунов се съгласиха той да бъде поставен на последен пост.

Останалите българи

Другият състезател, към когото традиционно има очаквания, е Владимир Илиев. Европейският шампион в спринта от 2017 г. обаче не се намира в добра форма през този сезон.

31-годишният състезател от Троян има сериозни проблеми със стрелбата, особено от положение легнал, където успеваемостта му спадна до 67%. Най-добрият му резултат този сезон е 25-ото място в преследването в Антхолц.

Владимир Илиев преминава през тежък сезон

Дафовска сподели, че той е напълно възстановен, след като лекуваше ишиас през лятото. Покрай европейското първенство обаче е имал настинка. Със заболявания покрай дългите пътувания през февруари са били още Герджиков и Стоянова.

При дамите очакванията са значително по-скромни. Те започнаха лошо сезона, но постепенно подобриха представянето си под ръководството на новия треньор Михаил Клечеров.

"При момичетата има стрелково подобрение. Очакванията при тях са да влязат в преследването (като се класират в топ 60 на спринта) и да направят хубаво преследване", каза още Дафовска.